Odstranění vodního kamene z WC za pomocí kyseliny:

| Video: Youtube

Fuj. Tmavý povlak na dně toalety bude vždy vypadat odpudivě. Přitom nejde o pozůstatky stolice, ale o vodní kámen. Odstranit ho lze poměrně snadno s pomocí úplně běžného octa a jedlé sody. Tedy nákupu za dohromady 30 korun.

Jak vzniká vodní kámen

Velmi zjednodušeně řečeno, vodní kámen vzniká kvůli tomu, že v domácnostech používaná voda obsahuje minerály, zejména vápník a hořčík. Ty se postupně usazují na povrchu nádobí, kde vytvářejí povlak. Z počátku je obvykle bílý, pak zešedne a v toaletě obvykle i ztmavne.

„Základní složkou vodního kamene je obvykle uhličitan vápenatý,“ jak uvádí internetová encyklopedie Wikipedia.

Co na bílou toaletu použít

Web Irish Mirror připomenul, že někteří používají bělidlo.

„Bělidlo sice vodního kamene nezbaví, ale udělá ho neviditelným, jelikož splyne s barvou záchodové mísy. Proto se pak zdá, že skvrny se brzy vytvoří znova. Ve skutečnosti však nikdy nezmizely,“ konstatoval Irish Mirror.


Nahrává se anketa ...

Rady na skutečné zbavení vodního kamene získal od Chrise Woottona, výkonný ředitele známého irského obchodu s úklidovými prostředky. Ten radí postupovat následovně:

  • Do misky nasypte půl šálku jedlé sody a nechte asi 15 minut provzdušnit.
  • Následně nalijte podobné množství bílého octa. Směs začne šumět, jelikož se začne aktivovat kyselina, která působí i na ty nejodolnější usazeniny vodního kamene.
  • Směs vlijte do toalety a nechte asi deset minut působit.
  • Následně použijte záchodovou štětku, kterou chemicky narušený vodní kámen odstraníte.
  • Opakovaně spláchněte.

Pokud by nebyl vodní kámen odstraněn, postup zopakujte. Případně udělejte směsi větší množství, pokud je povlak z vodního kamene rozsáhlý.

Další možností je celý proces odehrát přímo v záchodové míse. Tedy že se do ní vsype jedlá soda, která se následně zalije octem. Jedním z doporučení je před celým procesem z mísy odebrat vodu, která slouží jako zábrana před zápachem z odpadního potrubí.

Při čistění toalety se vždy doporučuje mít nasazené rukavice. Je to z toho důvodu, že směs octa a sody může u citlivějších jedinců podráždit kůži. Nelze opomenout i fakt, že toaleta bývá často semeništěm bakterií.

Jak navrhuje například zájmový web Ideal Home, směsi octa a jedlé sody si lze připravit rovnou více.

„Díky ní lze rovněž vyčistit sprchovou zástěnu, na které se také často tvoří skvrny vodního kamene,“ uvedl Ideal Home.

Dechberoucí proměna toalety:

Proč je směs tak účinná

Kyselina octová obsažená v octu má schopnost rozpouštět minerály obsažené ve vodě, tedy je s ní možné i odstranit vodní kámen s povrchu toalety. Rovněž má antimikrobiální vlastnosti, takže odstraňuje i bakterie a viry. A do toho ještě navíc neutralizuje pachy.

Jedlá soda zase funguje jako přírodní bělidlo, má schopnost rozpouštět i tuky a mastnotu a má i poměrně silné dezinfekční účinky.

„Použití jedlé sody spolu s bílým octem tak poskytne dvojnásobnou čisticí sílu,“ cituje web Ideal Home expertku na čištění Joyce Frenchovou.