Dlouhé se seskupují v chomáčcích, krátké se zase zapichují všude, kam to jen jde. Řeč je o chlupech, se kterými musí majitelé psů a koček svádět každodenní nekonečný boj.

Vypadanou srst vašich mazlíčků odstraní dobře vysavač nebo samolepicí váleček. Ale komu by se denně chtělo lux vytahovat? A co když odtrhnete poslední lepicí pásek z válečku? V takovém případě se vám bude hodit znát následující metody.

Stěrka si poradí s okny i chlupy

Pokud máte doma sprchový kout, s největší pravděpodobností používáte k jeho údržbě stěrku na sklo. Mnoho lidí ji má doma i jako pomůcku, která usnadní mytí oken. To ale nejsou jediné dva důvody, proč mít tuto věcičku doma. Skvěle s ní totiž odstraníte také zvířecí chlupy. A to téměř z jakéhokoliv povrchu.

„Stěrka na sklo je skvělým pomocníkem, který pomůže zbavit se zvířecí srsti téměř odkudkoliv. Postup je úplně stejný, jako když čistíte sprchový kout. Gauč nebo jiný povrch stírejte v jednom směru, dokud se nevytvoří chomáček, který snadno seberete a vyhodíte,“ radí youtuberka Fernanda Vazques, která je proslulá svými vychytávkami týkajícími se domácnosti.

Stejného efektu docílíte použitím lepicího válečku. Metoda se stěrkou je ovšem mnohem ekologičtější i ekonomičtější, jelikož negeneruje (kromě psích chlupů) žádný odpad. Můžete ji používat donekonečna; stěrku stačí jen opláchnout a připravit na další použití. Ať už v koupelně nebo právě k odstraňování srsti z povrchů.

Gumové rukavice umí divy

Latexovou či gumovou rukavici si mnozí z nás pojí především s umýváním toalety, nádobí, oken či vytíráním. Pravdou ale je, že skvěle funguje i jako pomůcka k odstraňování zvířecí srsti. Jedná se o snadnou, dostupnou a relativně rychlou metodu, jak se v domácnosti zbavit všudypřítomných chlupů.


Nahrává se anketa ...

„Jednou z nejrychlejších cest, jak se zbavit psích chlupů, je použití gumových rukavic. Ani je nemusíte navlhčovat; fungují skvěle, i když jsou suché. Stačí na znečištěnou plochu zatlačit a zvířecí chlupy setřít. Po chvíli uvidíte, jak se uvolňují a seskupují,“ prozrazuje snadný trik úklidová specialistka Melissa Maker na svém kanálu na sociální síti YouTube.

Podobně funguje, když si ruku trochu namočíte a začnete chlupy z okolí shromažďovat do jednoho místa. I bez použití gumové rukavice - jen holou rukou - tak jde velmi dobře dostat srst dokonce i z pohovky či jiných textilií.

Magická houbička na nadobí

Obdobným způsobem lze pracovat i s houbičkou na nádobí či velkou houbou na čalounění a koberce. Oblečení plné psích chlupů rozložte a navlhčenou houbičkou stírejte jedním směrem. Nashromážděný chuchvalec stačí sebrat a vyhodit.

Dalším způsobem, jak využít houbičku na nádobí, je vhodit ji do pračky společně s prádlem. „Čím je houbička starší, tím lepší. Na tu se pak chlupy líp zachytí,“ radí milovnice úklidu Eliška Popková na svém instagramovém profilu @perfekcionistkaeliska. Vhodné je ale hodit do bubnu minimum prádla, aby měla houbička šanci vyplavené chlupy pochytat. Ještě spolehlivěji pak funguje čalounická houba.

Jak odstranit chlupy obyčejnou houbičkou:

Pomocí houbičky na nádobí jde chlupy sebrat snadno. | Video: Deník/Kateřina Němcová

Jak předejít línání u psů

Lepší než náprava je vždycky prevence. Hlavní je tedy vašeho mazlíčka sledovat a v období línání se o jeho srst řádně postarat. Množství chlupů v domácnosti tím můžete mnohonásobně snížit.

Většina psů líná dvakrát do roka, některá plemena pak bohužel shazují srst permanentně. Ne za vším však stojí příroda. Na pouštění chlupů se odráží také zdravotní stav vašeho mazlíčka, kvalita stravy či to, jak o jeho srst pečujete.

Pravidelná koupel

Velké množství uvolněných chlupů i podsady (vrstva krátkých chlupů u kůže, pozn. red.) dostanete ze svého mazlíčka pravidelnou koupelí. Mytí psa nejen čistí jeho srst, ale rovněž pomáhá odstranit odumřelé chlupy, které zůstaly zachycené ve zbytku srsti.

Naneste šampon určený pro zvířata a krouživými pohyby masírujte pokožku. Smyjte a postup opakujte. Poté psa důkladně otřete a ideálně vyfénujte. Pročesáváním a fénováním dojde k uvolnění dalších chlupů, které by jinak skončily na podlaze.

Kartáčování psa

To, jak často budete muset svého mazlíčka vyčesávat, se odvíjí od mnoha věcí. Některé psy je potřeba kartáčovat denně, jiné stačí jednou měsíčně. Záleží na typu srsti.

„Každý pes vyžaduje jinou péči. Gumové rukavice se štětinkami odstraní chlupy především z krátkosrstých plemen, psi s delší srstí vyžadují kartáč s volněji rozmístěnými delšími štětinami. Hrubší srst zase vyžaduje štětiny v těsné blízkosti,“ vysvětluje zahraniční web věnující se pojištění domácích zvířat AKC Pet Insurance.

Kvalitní strava

Na kvalitu srsti, a tudíž i na vypadávání chlupů, má vliv i strava, kterou pes dostává. „Vyvážená strava bohatá na bílkoviny udrží srst vašeho mazlíčka v nejlepší kondici a omezí i vypadávání chlupů. Lžička lněného nebo olivového oleje přidaná každý den do krmiva poskytuje dobré omega-3 mastné kyseliny, které rovněž zlepšují kvalitu srsti,“ doporučuje expert na psí stravu a potřeby k chovu Affordable Pet Center.

Jedním z nejkvalitnějších způsobů stravování je krmení psů syrovou stravou. O benefitech tohoto způsobu krmení hovoří ve studii publikované ve vědeckém časopise The Canadian Veterinary Journal i veterinářka Lea Stogdale.

„Majitelé, kteří krmí své psy syrovou stravou, uvádějí, že mají jejich mazlíčci zdravější tělesnou kondici, více energie, čistší zuby, normální výkaly i mnohem lesklejší srst,“ tvrdí veterinární lékařka.

Zdravotní potíže

Nadměrné línání mohou způsobit i některé zdravotní komplikace. Pokud máte podezření, že váš pes nadměrně líná, navštivte raději veterináře.

„Parazité, plísňové infekce, stres a dokonce i spálení od slunce. To jsou jen některé z důvodů, které mohou mít za následek vyšší línavost. K zánětlivé pokožce a vysoké línavosti mohou vést také hormonální problémy způsobené nerovnováhou štítné žlázy. Rovněž může pes trpět chronickým zánětem, kožní alergií a dalšími onemocněními,“ doplňuje AKC Pet Insurance.