Jakub Swiech, který v barvách mateřské Opavy naskočil i do druhé ligy, momentálně vede jako hlavní trenér sedmnáctku Slezského FC, která hraje druhou nejvyšší dorosteneckou soutěž. „Máme to dobře rozehrané. O první flek se rveme s béčky Olomouce a Baníku. Pro nás je ale směrodatné, jak dopadne devatenáctka. Vše nasvědčuje tomu, že by měla postoupit,“ řekl Jakub Swiech.

V praxi by to znamenalo, že by SFC hrál celostátní ligu. „Na celostátní ligu se těším, otázkou ale je, jak bude vypadat trenérské obsazení v klubu. Liga je odměnou pro všechny kluky, budou tak mít jedinečnou možnost konfrontace s celou republikou,“ zvedla prst krnovská opora.

Opava je pro Jakuba Swiecha srdeční záležitostí. „V klubu jsem od pěti let. Zahrál jsem si za ni druhou ligu, nyní v klubu trénuji. Práce mě baví a nemělnil bych,“ podotkl opavský rodák.

Hlučín doma remizoval
Divoký závěr v Hlučíně! Podezření odmítám, řekl kouč Levčík

Jako trenér mohl dokonce už i vést krnovské muže v divizi. „Tahle možnost tady byla. Nabídka mě potěšila. Byly i jiné, pro mě je ale prioritou Opava,“ zdůraznil Jakub Swiech.

Nyní už třetím rokem obléká dres krnovské Kofoly. Letošní sezona je ale poslední. „Hráčská kariéra je u konce. Přesněji řečeno na této úrovni. Vzhledem k mému trenérskému vytížení v Opavě to ani jinak nejde. Za ty tři roky jsem v Krnově nebyl na jediném tréninku, jezdím pouze na zápasy,“ přiblížil obránce s dobrou kopací technikou.

„Na druhou stranu je smutné, že bez tréninku jsem schopen divizi hrávat a mladým hráčům stíhám. Přitom týmy jako Opava, Bílovec nebo Hlubina trénují až čtyřikrát týdně. Jediné v čem je problém, je fakt, že do středy dávám tělo dohromady,“ poznamenal Jakub Swiech.

Angažmá v Kofole hodnotí pozitivně. „Byly to super tři roky. Během mého prvního roku se postupovalo z kraje. V kabině byla super parta. Další sezona přinesla nováčkovskou euforii, byli jsme plni elánu. Na jaře pak do hry naskočili i mladí kluci, takže paráda,“ doplnil jednatřicetiletý fotbalista, který během své kariéry kromě Opavy a Krnova kopal také za Uničov, Rýmařov, Zábřeh a Kroměříž.

„Ta poslední sezona je zvláštní. Situace vzhledem k tomu, co se děje v klubu, není dobrá,“ řekl zkušený stoper. „Do Krnova si mě přivedl trenér Santarius, po sezoně končí a s ním i já. Jsem nyní ve fázi, že bych si nedokázal představit, že bych v Krnově pod někým jiným hrával,“ přiznal odchovanec Slezského FC Opava.

A kam nyní kroky Jakuba Swiecha povedou? „Nějaké nabídky jsou. Zatím to neřeším. Jedno ale vím určitě, že kariéru zakončím v za nějaké ty dva roky v Oticích, kde mám spoustu kamarádů,“ uzavřel povídání.