„Pro nás kované Opaváky je to velký zápas, tak ho vnímám. Samozřejmě, že chci uspět v každém zápase, ale jelikož v Opavě hraji odmala, má toto derby pro mě specifický význam. Beru to jako válku o náš region,“ zdůrazňuje Jan Schaffartzik. „Pro mě je to více, než hrát třeba proti Spartě nebo Slavii,“ svěřil se. „Už když zápasu jedete, cítíte zvláštní napětí, alespoň tak to mám já. Derby neřeší jen hráči, ale i okolí. Je to utkání o krále regionu. Tak to vždy bylo a bude,“ podotkl třiatřicetiletý odchovanec Slezského FC Opava. „Chci ale ještě říci, že beru každý ligový zápas jako svátek. Přece jenom máme možnost hrát nejvyšší soutěž v republice,“ dodal ještě Schaffartzik.

Podzimní bitva v Městských sadech ukázala, jak emoční je to zápas. „Mám toto utkání před očima. Nehráli jsme špatně. První poločas byl náš, byli jsme lepší, bohužel nás zmrazila neproměněná penalta. Nakonec se z vítězství radoval Baník,“ vzpomíná na první vzájemnou bitvu letošního ročníku. Sám si ji protrpěl v roli diváka. „Dával jsem se dohromady po zranění. Nemohl jsem hrát, o to více se na sobotu těším. Moc těším,“ neskrýval Jan Schaffartzik.

Právě v pořadí jednadvacáté derby v rámci ligy, jako by odstartovalo ještě větší opavskou mizérii. „Ano, kdybychom ho zvládli, možná jsme dnes na tom o něco lépe. Ale máme problémy celou sezonu. Pokud chcete být úspěšní, musíte zvládnout celých devadesát minut a nebýt jen dobří v některých pasážích,“ konstatuje fotbalista, který v nejvyšší soutěži naskočil do jednašedesáti zápasů.

V obou táborech jsou hráči, kteří si prošli oběma kluby. Jan Schaffartzik ale žádné předzápasové špičkování mezi oběma tábory nevnímá. „Oba kluby jsou propojené hráči. Z toho vyplývá, že u nás hrají Ostraváci, v Baníku zase kluci z Opavy. Každý ale nyní hraje za svůj klub. Chce se ukázat, chce vyhrát,“ poznamenal Schaffartzik.

Závěr posledního derby, které mělo v rámci ligy pořadové číslo jednadvacet se nesl v duchu velkých emocí. „Emoce k těmto zápasům patří. Tak to bylo a tak to bude vždycky. Je jen škoda, že na tribuny nemohou fanoušci. Derby by mělo ještě větší grady,“ je si jist rodák z Malých Hoštic.

Opava okupuje v tabulce předposlední příčku. Její šance na záchranu zápas od zápasu klesá. „Momentálně mě zajímá pouze zápas s Baníkem. Nic ostatního neřeším,“ zakončil Jan Schaffartzik.