Ivan Kopecký před derby proti Baníku Ostrava

Zdroj: Deník / Roman Brhel

Trenér Baníku Bohumil Páník: Je to pro nás malé mistrovství

Po dlouhých čtrnácti letech bude v Opavě k vidění ligové derby s Baníkem Ostrava. A trenér hostí Bohumil Páník věří ve vítězství. Pomoci by k němu měl Milan Baroš, který si odpykal pětizápasový distanc.

„Když tam je, má to vždy grády nahoru,“ řekl Bohumil Páník. 

K dispozici už máte kapitána Milana Baroše. Pomůže vám v derby ke třem bodům?

Potřebujeme střílet góly a Milan je ten, který to umí. Vždycky je střílel, tak proč by je měl zapomenout střílet proti Opavě.

Jaká byla jeho pauza?

Trenér Baníku Bohumil PáníkZdroj: Deník / RedakceUrčitě se těší. Je tristní, když pět zápasů stál, jen se díval a nemohl pomoct. Milan je člověk, který vždycky miloval fotbal. Dovede se mu oddat a já věřím, že nám to ukáže.

Byl během toho měsíce hodně s týmem?

Měl čas na individuální doléčení všech bolístek, ale hodně trénoval s námi. Nebylo to tak, že by byl třeba týden jenom sám. Když jsme ho neviděli dva dny v týdnu, tak to bylo moc. Soužití je tady pořád, neodjížděl do Prahy vůbec. Držel se tady na Valachách, takže doufám, že čerstvý vzduch mu prospěl a ukáže to.

I bez něj se vám ale celkem dařilo…

To ano, ale když tam Milan je, má to vždycky nějaké grády nahoru. Nerad prohrává a pro vítězství svého mužstva udělá na hřišti všechno. Možná nám trošku chyběla ta jeho správná dravost, agresivita a sportovní hecování. A v neposlední řadě nám chyběly jeho góly.

Mezi Opavou a Baníkem je to vždy hodně vyhecované. Souhlasíte?

Vždycky je to o tři body, ale tím, že jsme ještě s Karvinou nejblíž, tak je to napětí o něco větší. Beru to jako naše malé mistrovství.

Kde vůbec vznikla rivalita obou táborů historicky? Ústupem Vítkovic?

Taky. Navíc Opava v lize atakovala příčky Baníku a dokázala se ve vzájemných zápasech vždycky vyhecovat. Na tu úroveň se dostala pak právě na úkor fanoušků. A o zbytek rivality se postarali fanoušci. 

Ještě poslední věc. Může hrát roli vaše dobrá bilance?

Neřekl bych. Opava v posledních zápasech získala taky sebedůvěru, navíc přešla na svůj stadion. Tím se to všechno srovnává. Obě mužstva jdou ukázat, že pokročila dál, že jsou vyspělejší a že umějí hrát fotbal. Bude to naše slezská oslava fotbalu.