„Musíme žrát trávu. Jiná cesta neexistuje,“ má jasno trenér Opavy Radoslav Kováč. „Čeká nás těžké utkání, ve kterém potřebujeme bodovat,“ zdůrazňuje kouč Baníku Luboš Kozel.

Opava na tom není po posledních třech odehraných kolech vůbec dobře. Duel s odvěkým rivalem může být odrazovým můstkem k lepším zítřkům, ale také zápasem, který ještě více Kováčův výběr srazí na kolena.

„Každé derby je výjimečným zápasem. Vím o čem to je. Sám jsem si ho v barvách Sparty zahrál. Znamená moc pro hráče, fanoušky, prostě celý klub,“ říká Kováč.

Daniel Svoboda startoval na Iron Manu, dělá do zlata a provozuje hostinec.
Daniel Svoboda z Holasovic. O Iron Manovi, hostinci na vsi i o obchodu se zlatem

„Když ho zvládneme, můžeme se odrazit,“ dobře si uvědomuje kouč Opavy. Jeho tým se nenachází zrovna v nejlepším rozpoložení. Prohrál tři zápasy v řadě, navíc mu to skřípe v defenzivě. „Na to se dívat nemůžeme, jsme profesionálové. Je na nás, abychom se zvedli,“ hlásí jednačtyřicetiletý kouč.

V Městských sadech bylo po prohře 1:3 na Slovácku pořádné dusno. „Padla hodně kritická slova. Víme, co jsme udělali špatně. Pokud chceme být úspěšní, musí být ve hře více agresivity a taky úplná koncentrace po celých devadesát minut,“ podotýká Kováč. „Nemůže se stávat, abychom se po inkasované brance dostali hned do útlumu. Nesmíme dělat laciné chyby, které naše soupeře nakopnou,“ burcuje Kováč.

Připomeňte si také cestu fanoušků Baníku na stadion v Městských sadech v roce 2018:

Baník jde do jednadvacátého slezského derby s Opavou v rámci ligy po dvoutýdenní covidové pauze. „Baník má dobrý tým, kvalitního trenéra. To, že teď stál, neřeším. Musíme se soustředit hlavně sami na sebe,“ zvedá prst Radoslav Kováč. Opavští by krom dlouhodobých marodů měli být kompletní. „Trénujeme všichni. I čtvrteční testy na covid byly negativní,“ vydechl Kováč.

Vánoční výzdoba v Opavě.
OBRAZEM: Vánoční Opavu rozzářily stromy, radnice, divadlo i kašny

Jako citelnou považuje absenci diváků. „Bohužel taková je dnešní doba. Fanoušci nám budou rozhodně chybět, doma jsou totiž našim dvanáctým hráčem. Budeme se rvát i za ně. Uděláme všechno pro to, aby tři body zůstaly doma,“ slibuje Radoslav Kováč.

„Na tohle téma jsme se s kluky bavili. I když hrajeme venku, tak nás mrzí, že to bude bez lidí. V takových utkáních je ta atmosféra odjakživa výborná. Vždy navíc dorazí do Opavy mnoho ostravských fanoušků a vytvářejí skvělou kulisu. Pro zápas je špatně, že lidi nejsou,“ přiznává kouč Baníku Luboš Kozel.

Takto vypadal v loňském roce příjezd fanoušků Opavy do Ostravy a jejich přesun na stadion:

Mužstvo se po karanténě sešlo ke společnému tréninku v pondělí. Naposledy hrálo soutěžní zápas 7. listopadu v Příbrami, kde zvítězilo 4:0. „Ten týden jsme využili jak bylo maximálně možné. Věřím, že budeme připraveni dobře,“ říká Kozel.

„Do jaké míry nás ty problémy okolo covidu a následné karantény zasáhly, poznáme až v samotném zápase. Něco jiného je totiž individuální příprava, a pak herní kondice. To zatížení v zápase je jiné a ničím to nenahradíte, ani jakýmkoliv tréninkem,“ ví Kozel, který má podle svých slov k dispozici 95 procent hráčů z kádru. Mimo hru je stále zraněný obránce Juroška, chybět bude kvůli čtyřem žlutým kartám také Potočný.

Nový rok přivítali v Hlučíně největším ohňostrojem v kraji. V režii firmy Tarra pyrotechnik se nebe nad Hlučínskou štěrkovnou rozzářilo gejzírem světel.
Další zrušený novoroční ohňostroj. Nebude ani na štěrkovně v Hlučíně.

Na to, že se Opavě nedaří a v tabulce se krčí na předposledním 17. místě, spoléhat nechce. „Ono je to záludné. Všechna předchozí utkání nám to ukázala. Paradoxně to nejlepší jsme odehráli proti Slavii, která je na tom výkonnostně možná nejlépe v lize. A třeba v Teplicích, které jsou taky dole, jsme ten zápas nezvládli,“ uzavírá Luboš Kozel.