Rataj podepsal s Opavou první profesionální smlouvu už v sedmnácti letech, ještě za do sportovního manažera Aloise Grussmana, který společně s trenérem Radoslavem Kováčem v něm viděli velký potenciál. Očividně se nemýlili. Rataj nastoupil v lize do sedmnácti zápasů, ve kterých vstřelil jednu branku, a to do sítě Mladé Boleslavi. Těžil z velké důvěry trenéra Kováče, který ho držel, i když se hráči nedařilo, vyplatilo se. Odchovanec Slezského FC Opava míří do norského klubu FK Bodø/Glimt. Jedná se o úřadujícího mistra země. „Pro Ratyho je to velká šance se prosadit. Má před sebou velkou výzvu,“ řekl trenér Opavy Radoslav Kováč. „Udělal dobře, že před rokem neodešel do Sparty. V lize získal zkušenosti. Poznal, co je to mužský fotbal a taky se zklidnil,“ podotkl trenér SFC Opava.

„Zatím dolaďujeme formality, ale věřím, že vše zdárně dotáhne do zdárného konce. Tomáš odchází do Norska zatím na hostování s opcí,“ řekl hráčův agent Roman Brulík z RBR SportConsult. Odchovanec Opavy přitom nebyl norskou prioritou. „Norský mistr sleduje českou ligu. Do Opavy, která hrála v Jablonci přijeli jeho zástupci sledovat Dominika Pleštila a zaujal je Tomáš,“ prozradil hráčův manažer. V případě, že Norové uplatní na Rataje opci, může SFC Opava inkasovat něco okolo devíti miliónu korun.

Nový Ratajův tým vstoupil do sezony vítězstvím 3:0 nad Tromso. Je jasné, že mladý útočník hned svém novém angažmá hrát nebude. „Je třeba brát v potaz, že u nás soutěž končí, v Norsku začíná. Tomáš ví, že nemá kam spěchat. Klub má s ním plány, bude si ho připravovat,“ řekl agent.

Mladí hráči mají v Opavě zelenou. Rataj není jedinou vlaštovkou. Šanci v áčku dostávají Večerka, Darmovzal nebo Ščudla. „Mládežnické soutěže se nehrály více než rok. Tady bych chtěl vypíchnout práci trenéra Radoslava Kováče a jeho realizačního týmu, kteří tyto hráče vzali do přípravy a dali jim šanci,“ zdůraznil Brulík.

„Pokud se vše dotáhne do zdárného konce a já věřím, že ano, tak pro Tomáše je to obrovská příležitost, věřím, že ji chytne za pačesy. Udělal první krůček, ale věřím, že se posune dál,“ řekl manažer mládeže SFC Opava Zdeněk Pospěch. „Je to nadstandardní ocenění pro naše mládežnické trenéry. Jsou v pozadí ale zaslouží si obrovský respekt, za to si zaslouží velké poděkování,“ zvedl prst bývalý reprezentační obránce.

Rataje by brzy mohl následovat další opavský odchovanec, a to Štěpán Harazim, o kterého je zájem v české lize. Rodáka ze Štěpánkovic má na radaru nováček z Hradce Králové.