Ve fotbalových vzpomínkách slovenského záložníka Adriana Guľy figuruje Slezský FC jednoznačně na prvním místě. Fotbalista původem s Nováků nedá na štaci ve Slezsku dopustit.

„Na Opavěnku? Na tu nelze zapomenout, ta zůstane navždy v mém srdci. Skvělí kluci, výborní fanoušci, prostě paráda,“ říká rázným hlasem hráč, který do velkého fotbalu nakoukl právě v Opavě. Byť je nyní Adrianovi čtyřiatřicet let, profi kariéru hráče již pověsil na hřebík. U fotbalu ale zůstal, v současné době vede z pozice hlavního kouče ambiciózní tým druhé slovenské ligy – Trenčín.

A právě mužstvo zpod hradu Matúše Čáka bylo jedním ze soupeřů Slezského FC v právě probíhající přípravě. „Jsem rád, že jsme s Opavou hráli, bylo příjemné potkat se s bývalými spoluhráči Kolinsem a Půdisem,“ smál se Adrian Guľa po zápase ve Starém Městě, kde se přípravný duel odehrál. Ochotně pak odpověděl i na několik dalších otázek.

Adriane, co se vám vybaví, když se řekne Slezský FC Opava?

Fantastické vzpomínky, to jednoznačně. Jednalo se o můj první velký přestup. Stále když si zapnu teletext nebo internet, hned hledám Opavu. Stále mám ve Slezsku kamoše, proto jsem rád, že jsem se dnes potkal s Kolinsem a Dušanem Půdou. Ale v kontaktu jsem i s dalšími bývalými spoluhráči, ať už je to Mišo Hampel, Kuťas nebo Lukáš Černín. Chtěl bych také teď přes noviny pozdravit vynikající opavské fanoušky, opravdu ti lidi na tribunách byli skvělí.

V Opavě jste vydržel dva roky, pak následoval odchod do Jablonce…

Z Jablonce jsem se vrátil domů na Slovensko, byly z toho dva roky v Púchově, potom mě zlákal Žižkov, kterému jsem pomohl k postupu. Pak následovalo angažmá v Interu Bratislava, ale táhlo mě to blíže k domovu, proto jsem se domluvil s Preividzou a v ní jsem svou profi kariéru zakončil.

Dal jste se na dráhu trenérů a hned vedete ambiciózní Trenčín…

Dostal jsem zajímavou nabídku na post asistenta v Trenčíně. Věci se ale vyvrbily tak, že brzy ze mě udělali hlavního kouče. Vím, že to je strašně rychlý postup, možná je ale lepší, když člověka hodí do vody, ať plave. Trenčín patří ke kvalitním klubům a určitě pracovat v něm je pro mě výzvou.

Nicméně fotbal v Trenčíně řídí Holanďané, jak se s nimi pracuje?

S jejich fotbalovou filozofii jsem ztotožněný. To znamená pracovat s mladými hráči a vychovávat je k tomu, aby byli konkurenčně schopní i třeba v zahraničních ligách.

První vlaštovky už máte. Depetriz s Peciarem…

Oba se připravují v týmu druhé holandské ligy, tak aby v nejbližší době mohli působit v tamější nejvyšší soutěži.

A co současný Trenčín? Zajímavou postavou na hřišti byl Stanley Aborah, bezesporu váš nejlepší hráč v tomto zápase.

Je u nás na zkoušce, jedná se o fotbalistu, který si vyzkoušel i Ligu mistrů. Ale máme tady další mladé hráče, ať už je to Salinas, Štefánik nebo semdnáctiletý Malec, který dal jedinou branku utkání. Pro mě je důležité, že tito kluci chtějí pracovat.

Trenčín patří k předním týmům druhé ligy. Společně s Púchovem a Zlatými Moravci se bude asi rvát o postup. I když Púchov na tom není zrovna finančně nejlépe…

O situaci Púchova se všeobecně ví. Ale když hrajete a daří se vám, finance neřešíte. Hráči Púchova na podzim prokázali velký charakter, velké srdce, proto jsou před námi a Moravci. Já ale hlavně řeším svůj tým, potřebuji se dívat na něj, a ani my nejsme bez šance.

Střetli jste se s Opavou. Dá se říci, co váš soupeř hrál ve druhé nejvyšší slovenské soutěži?

Tak Opava je především klub s výborným zázemím, má zkušené a zajímavé hráče, na Slovensku by hrála o postup.

Zaujal vás někdo z opavské sestavy? Který hráč by se vám hodil do Trenčína?

Hodně se mi líbil Rostislav Kiša, zle nehrál Láďa Čáp, ten by se mi na levou stranu obrany hodil. Ale nejen ti dva, šikovný je například Milan Halaška.

Původně jste měli hrát s rezervou Slovácka. Nakonec byl z toho zápas s Opavou, sehrála v tom roli i vaše opavská minulost?

Je pravdou, že jsem měl béčko Synotu, ozval se mi ale pan Helebrand z Opavy, za což jsem byl rád. Pro nás bylo utkání s Opavou daleko lepší prověrkou než duel se Synotem.

Je vám čtyřiatřicet, není trochu brzy skončit s fotbalem? Podívejte se na Jardu Kolínka, stále ještě válí…

Mám za sebou vážné zranění křížového vazu, to byl i důvod, proč jsem řešil svou budoucnost. Navíc nabídka z Trenčína byla zajímavá. Dalším faktem je, že člověk musí mít z fotbalu radost, a já ji ztrácel.

Jednou z vašich štací byl i Inter Bratislava. Klub se slavnou minulostí nakonec zmizel z fotbalové mapy…

Člověka to zamrzí, ale neovlivní to. Řešíte existenční problémy a nakonec ztratíte chuť do fotbalu.

Ale na podzim jste ještě hrával?

Za Nováky, nižší slovenskou soutěž. Můj brácha tým trénuje a potřeboval pomoci, udělali jsme vítěznou šňůru a máme desetibodový náskok. Byl to krásný půlrok, hrál jsem zadarmo, nic mě nestresovalo, prostě jsem se dobře odreagoval.

Ještě něco málo k vašemu angažmá ve Slezsku. V Opavě jste prožil dvě sezony, obě zcela odlišné…

Ta první byla fantastická, můj příchod udělal pan Sommer, podařilo se nám postoupit do ligy, druhý rok byl již těžší, ale já vzpomínám jen na to dobré. Jak jsem již řekl, famózní fanoušci, skvělí spoluhráči, prostě paráda.

Vzpomínáte na opavské fanoušky. Dají se třeba srovnat s těmi trenčínskými?

Ne, nedají.

V Trenčíně máte lepší?

Já jsem nehrál bůhví jak velký fotbal, ale něco jsem v tomto sportu prožil. To, co jsem prožil v Opavě, se mi nikde jinde nepoštěstilo, prostě Opava je Opava a tyhle fandy jí mohou všude závidět.