Bude to pro fotbalové fanoušky v regionu v každém případě hodně nezvyklá sezona. A to hlavně proto, že po dlouhých padesáti letech bude nejpopulárnější klub, Baník Ostrava, hrát jen druhou ligu.

O atraktivní zápasy se Spartou, Slavií nebo Plzní ale Moravskoslezský kraj nepřijde, protože po dlouhých sedmnácti letech se do první ligy vrátila Karviná.

Sestup čtyřnásobného mistra z Bazalů byl jasný už před půl rokem a řada fanoušků ho už bere sportovně.

„Jestli je na účasti Baníku ve druhé lize něco pozitivního, tak to jsou právě derby zápasy s Opavou, Frýdkem-Místkem, Třincem nebo Vítkovicemi," říká bývalý reprezentant a kapitán Baníku Václav Svěrkoš.

Více zde: Baník na Bazalech zahájil letní přípravu

Velký zájem fanoušků, ale také mimořádná bezpečnostní opatření provázejí tradičně především slezské derby mezi Baníkem a Opavou.

Ostře sledovaný duel se odehraje po dlouhých sedmi letech a nejprve ho bude v 5. kole hostit Městský stadion ve Vítkovicích (3. září). Ten by mohl být slušně zaplněn i ve 13. kole (29. října), kdy se zde po dvaadvaceti letech odehraje městské derby Baník Vítkovice. Kouč Baníku Vlastimil Petržela přijal los s nadhledem.

„Kdybych byl ve Vlašimi, tak bych si řekl, že ten los je strašný," uvedl Petržela, jehož svěřenci hrají nejprve ve Znojmě, hostí Třinec, jedou do Ústí nad Labem a přivítají doma Frýdek-Místek a Opavu.

„Jestli chceme vyhrát druhou ligu, musíme být nejlepší. Los nemá cenu řešit," zdůraznil Petržela.

Je jasné, že zápasy Baníku venku budou i kvůli očekávanému zájmu fanoušků hodně vyhrocené. Nejpravděpodobněji v Opavě, kde se ale derby odehraje až na jaře.

„Na novou sezonu budeme z hlediska bezpečnosti dobře připraveni. Zápasů, které jsou vyhodnocovány jako rizikové, je hned několik, ať už se jedná o Baník, Olomouc nebo Žižkov," říká technický ředitel Slezského FC Opava Jaroslav Rovňan.

Na Městském stadionu v Opavě už dokonce proběhlo v prvním červnovém týdnu speciální cvičení pořádkové jednotky Policie ČR. „Chceme podniknout veškeré možné kroky, aby se návštěvník fotbalových zápasů cítil v Opavě bezpečně," dodal Rovňan.

Los 2. fotbalové ligy pro ročník 2016/2017.