Čtyřiatřicetiletý Hanus je už dva týdny doma a řeší svou budoucnost. „Zatím si užívám volna,“ pousmál se zkušený fotbalista.

Na svůj druhý maltský rok vzpomíná s úsměvem na rtu. „Byla to parádní sezona. Vyhráli jsme, co se dalo, navíc po deseti letech mistrovský titul,“ řekla pyšně největší hvězda klubu. „Fanoušci byli nadšeni, celý týden se nesl ve znamení oslav. Dokonce jsme byli pozváni i na náměstí, kde proběhla společná večeře,“ vzpomíná Martin Hanus.

Jeho letošní angažmá začalo ve Viktorii výborně, hned po svém příletu se blýskl hattrickem, v dalším duelu zařizoval gólem vítězství 2:1. „Vše vypadalo skvěle, jenomže poté přišlo období, kdy se nám přestalo dařit, nebyli jsme schopni vstřelit gól, a tím jsme ztráceli body,“ krčí rameny ofenzivně laděný fotbalista.

Zlom nastal až v pohárovém duelu. „Trenér změnil rozestavení. Začali jsme hrát s třemi útočníky a najednou přišly výsledky. Byl z toho titul, vítězství v poháru i Superpoháru,“ říká pyšně bývalý kanonýr Hlučína, který před odchodem na Maltu strávil půl roku ve Fulneku.

Závěr sezony přinesl dramatickou podívanou. Pokud chtěla Viktoria pomýšlet na titul, musela v posledním utkání uhrát minimálně bod. „V hledišti i v kabině panovala nervozita, všichni věděli, co je v sázce. Začátek utkání nám nevyšel, v prvním poločase jsme inkasovali zbytečný gól,“ vrací se Hanus k rozhodujícímu duelu sezony.

Když už to vypadalo, že jeho tým prohraje, přišla 88. minuta. A v ní se dostal přetažený centr k jedinému českému zástupci v soutěži a ten nekompromisně vyrovnal. „Parádní okamžik, fanoušci naskákali na ploty a hned po závěrečném hvizdu vběhli na hřiště. Málem nás umačkali,“ přehrává si v hlavě své nejkrásnější okamžiky maltské štace.

Byť Viktoria vyhrála soutěž i pohár, do pohárové Evropy se nepodívá. „Mají špatný koeficient, žádné poháry tak nebudou, je to škoda,“ pokýval hlavou Martin Hanus.

V nejúspěšnějším mužstvu sezony nebyl jediným cizincem. „Kromě mě klub angažoval ještě dva Nigerijce. Bohužel do zápasu mohou nastoupit jen dva hráči s cizím pasem. Jeden z nich tak musel trávit zápasy jen na tribuně,“ řekl Hanus, který si půlrok v nejmenším státu Evropské unie pořádně užil.

„Nemohu si na nic stěžovat. Byl jsem ubytovaný v centru města, takže jsem byl součástí veškerého dění. Navíc od března se dalo již koupat v moři. Jedinou kaňkou byl fakt, že mi chyběla rodina, hlavně přítelkyně,“ uvedl Hanus.

Co bude s jeho kariérou dál, zatím neví. „Chci zůstat v Česku, i přítelkyně by byla raději. Navíc na Maltě mají snížit kvótu cizinců ze dvou na jednoho. Tím by šla i celá úroveň po fotbalové stránce dolů,“ zakončil povídání Martin Hanus.