O dramatickou zápletku je tak dopředu postaráno, oběma týmům jde o hodně, diváci se rozhodně nudit nebudou. „Matematika je jasná, pokud vyhrajeme oba poslední zápasy soutěže, jsme zachráněni,“ řekl trenér Hlučína Petr Samec.

„Venku se nám daří, což by mohla být svým způsobem naše výhoda. Opava má ale tým, který budí respekt, navíc má stále šanci na postup,“ pokračoval hlučínský kouč. Respekt ke svému soupeři cítí ale i Opava.

„Pozor, Hlučín sice v poslední době nemá příliš dobré výsledky, avšak jeho hra není špatná. Stejně jako nás i jej opustilo fotbalové štěstíčko,“ nabádá k opatrnosti kouč opavského výběru Jiří Neček.

„Troufnu si říci, že to bude zápas na život a na smrt. Navíc svou roli sehraje i očekávané tropické počasí. Hráči obou týmů dostanou pořádně zabrat,“ doplnil stratég z Hané ve službách Opavy.

K postupovým nadějím svého výběru pak řekl: „Soustředíme se na Hlučín. Je ale jasné, pokud bude existovat i sebemenší naděje, porveme se o ni.“ Podle Nečka budou dnes klíčové standardní situace.

„Musíme si dát pozor na soupeřovy brejky, očekávám oboustranně tvrdou hru. Rozhodovat mohou i standardní situace,“ myslí si Neček a podotýká: „Už jsme toho doma dost na jaře pokazili a zaváhání v tomto duelu je pro nás nepřipustitelné.“

Hlučín nejede do Opavy s vyloženě defenzivní taktikou. „Nechceme upouštět od naší kombinační hry, ale na druhé straně musíme být obezřetní v defenzivě. Největší nebezpečí hrozí od Kozáka a Halašky. Osobně je bránit nechceme, ale přece jen zvýšená pozornost jim věnována bude,“ prozradil něco málo z hlučínské strategie pro dnešní derby Petr Samec.

Co se týče sestavy, o té oba trenéři zcela jasno ještě nemají. Opava by měla být až na Bartesku kompletní. „Sestava úplně jasná není, nechte se překvapit,“ řekl tajemně Neček. Petr Samec již dnes ví, že se bude muset obejít bez vykartovaného Bogdaně a zraněného Sáblíka. „Snad na dvou místech visí otazník,“ uzavřel trenér Hlučína.

Jaroslav Kolínek: V současné době nás zajímá jen zápas s Hlučínem

Oba týmy mají v současné době zcela odlišné starosti. Hlučín bojuje o záchranu, ve které je namočený až po uši. Slezský FC Opava o přízeň svých fanoušků, a také naději udržet před posledním kolem kontakt s místy zaručujícími postup.

„Poslední domácí zápasy nám nevyšly. Fanoušci jsou z toho určitě nervózní, my ale ještě více,“ přiznal opavský kapitán Jaroslav Kolínek. Řečem okolo případného postupu se vyhýbá.

„V současné době nás zajímá pouze zápas s Hlučínem. Ten musíme bezpodmínečně vyhrát. Chceme si alespoň trochu udobřit fanoušky, které jsme posledními domácími duely příliš nepotěšili. Dříve jsme se o postupu bavili a zápasy jsme nezvládali, nyní se touto otázkou nezaobíráme. Porazíme Hlučín a pak si můžeme sednout a říci, co dál,“ řekl jasně Kolínek.

Domácí porážky opavského týmu se odrážely v zahozených šancích, a také chybách v defenzivě. „Chyb, hlavně těch individuálních, jsme udělali spoustu. Ani já jsem se jich nevyvaroval,“ přiznal opavský kapitán a měl na mysli zápas s HFK Olomouc, který mu příliš nevyšel.

„Musíme se z těchto kiksů poučit a utkání zvládnout. Nic jiného než tři body pro nás nemůže existovat,“ burcuje své spoluhráče Jaroslav Kolínek. I když se Hlučín nachází na opačném konci tabulky, cítí k němu jeden z nejzkušenějších hráčů Nečkova souboru respekt: „Druhá liga je vyrovnaná, navíc Hlučín hraje lépe venku než doma, musíme od prvních minut jet na doraz.“

Sobotní derby slibuje výbornou diváckou návštěvu. „Chtěl bych lidi na tohle utkání pozvat. Vím, že jsme posledními výsledky příliš nepotěšili, ale uděláme vše, aby tři body zůstaly v Opavě,“ slíbil Jaroslav Kolínek.

Brankář Hlučína Michal Kosmál se na derby v Městských sadech těší

Pro hlučínského brankáře Michala Kosmála bude mít sobotní utkání zvláštní nádech. Současná opora Hlučína totiž svou fotbalovou kariéru započala právě v Opavě.

Jedna z největších hvězd Hlučína dobře ví, co je v sázce. „Hrajeme o záchranu, zatím máme vše ve svých rukou, potřebujeme ale v Opavě vyhrát,“ poznamenal Michal Kosmál. Jeho tým nehraje špatně, což ukázal v Příbrami i doma proti Slovácku, avšak nedává góly.

„V první polovině jarní části naše hra nebyla příliš pohledná, ale sbírali jsme body. Teď je tomu naopak. K čemu nám je líbivá hra, když nesbíráme body. Děláme zbytečné chyby v obranné činnosti, které soupeři dokáží potrestat. Zápasy ztrácíme, a body nám tak chybí,“ popisuje současný největší nedostatek Hlučína jeho brankář.

Zápas v Opavě je tak pro Samcův výběr klíčový. „To je pro nás i pro Opavu. My hrajeme o záchranu a domácí o postup, náboj mu rozhodně chybět nebude,“ podotkl Kosmál.

On sám se na derby těší. „Hraje se na stadionu s ligovými paramatery, před výbornou diváckou kulisou, a to je jedna z nejlepších motivací. Já osobně se na derby těším,“ přiznal Kosmál a dodal: „Myslel jsem si, že budeme mít již záchranu jistou a já si tohle utkání ještě více užiji.“

Zápas s Opavou má pro něj poněkud zvláštnější náboj než jiné duely. „V Opavě jsem s fotbalem začínal. I když už jsem dlouho jinde, vzpomínky v hlavě mám. V budoucnu bych Opavským přál první ligu, ale v sobotu mě zajímá pouze úspěch Hlučína,“ uzavřel exopavský brankář.