V té mají svěřenci trenéra Augustina Chromého stejný počet bodů jako jejich městský rival HFK Olomouc, ve prospěch holického týmu však rozhodla bilance ze vzájemných zápasů.

Pozice na druhém místě tabulky může hrát významnou roli v případě, že by se Hlučín nepřihlásil do nového ročníku druhé ligy. Pak by vedle Znojma vzešla šance na postup z MSFL i pro druhý tým, tedy právě HFK Olomouc. V Hlučíně se teprve chystají učinit konečné rozhodnutí.

„Mělo by padnout v příštím týdnu. Vše závisí na našich finančních možnostech. Pokud na druhou ligu mít nebudeme, přihlásíme se pouze do MSFL,“ uvedl v průběhu tohoto týdne sportovní ředitel klubu Lumír Kot.

Do druhé ligy přímo postupuje Znojmo, jež vyhrálo MSFL s náskokem devíti bodů před oběma týmy z hanácké metropole. Do divizí sestupují tři týmy z konce tabulky, tedy Baník U21, Bystrc a Fulnek, který v zimní pauze odstoupil. Navíc třinácté Mutěnice oznámily, že o další účast ve třetí lize nemají zájem a budou hrát pouze I.A třídu.

-čtk-

Baník U21 si uřízl ostudu a po třech letech bude hrát divizi

Nevydařenou sezonu se jim nepodařilo zachránit: fotbalový tým Baníku U21 bude hrát v příští sezoně pouze divizi. Definitivně se o tom rozhodlo v závěrečném kole MSFL, ve kterém Ostravští prohráli s rezervou Jihlavy 2:3.

Nakonec by jim ani výhra ale k záchraně nestačila, protože Mutěnice dokázaly v domácím prostředí zdolat Uničov. I tak ale zavládlo v ostravském táboře obrovské zklamání. „Opět jsme se přesvědčili o tom, že fotbal se hraje na góly. Jihlava byla efektivnější, proto vyhrála,“ uvedl trenér Baníku U21 Bohumil Páník.

„My hráli ofenzivně, hosté nás však trestali z brejků do otevřené obrany. Kluci ale tvrdě pracovali a bohužel minimálně z pěti situací nedostali balon v šancích za čáru. Záchranu jsme přesto ztratili dříve,“ podotkl Páník.

Ten vedl tým pouze v závěru sezony, kdy nahradil na lavičce odvolaného kouče Jiřího Chytrého. Baník U21 tak sestoupil po třech letech, což pořádně zkazilo náladu i generálnímu manažerovi klubu Verneru Ličkovi.

„Sportovně jsme to nezvládli, to si musíme přiznat. Ještě na našem úseku budeme muset vyhodnotit skutečné příčiny sestupu. Musíme to brát tak, že se jedná o neúspěch, ale ne o tragédii,“ uvedl Verner Lička.

Kdo viděl na vlastní oči v této sezoně Baník U21 hrát, sestup ho zase tak překvapit nemohl. Celek bez stabilních hráčů z ligového týmu patřil jasně k nejmladším v soutěži. „Přišla změna filozofie. Skutečně jsme třetí ligu nechali hrát kluky do jednadvaceti let, kteří náročnou soutěž sportovně nezvládli. Přesto věřím, že to pro ně byl hodně poučný rok, tahle sezona jim dala daleko víc než mnoho těch předešlých,“ uvedl Verner Lička.

Ten se nechtěl vymlouvat ani vyjadřovat k tomu, zda týmu ublížilo odhlášení Fulneku ze soutěže nebo to, že po sestupu Vítkovic a Opavy z MSFL letos spadla tři mužstva. „Berme to jako realitu. Spadli jsme, ovšem už teď myslíme na to, abychom se příští rok dostali zpátky do třetí ligy,“ dodal Lička.

-is, au-

Mutěnice se zachránily, přesto ve třetí lize končí

Právě na úkor Mutěnic se mohli zachránit ve třetí lize fotbalisté Baníku U21. Nakonec ale v příštím ročníku MSFL nebude hrát ani jeden tým. Mutěnice v závěrečném utkání 30. kola MSFL porazily doma 2:1 Uničov, a vybojovaly si tak záchranu. Přesto v soutěži končí a v příští sezoně budou hrát jen I.A třídu.

„Na další účast v MSFL totiž nereflektujeme, přihlásil jsem už Mutěnice od nové sezony pouze do I.A třídy,“ řekl majitel klubu Miroslav Jagoš. Podle jeho slov důvodem k odstoupení nejsou finanční potíže, jak tomu v obdobných případech bývá, ale sportovní hledisko.

„Mutěnický klub je zabezpečen, má podporu sponzorů i města. Jenomže si neumíme sami vychovat mládež, na trhu není dostatek kvalitních hráčů a ani prvoligové týmy už moc nechtějí uvolňovat své fotbalisty na hostování. Nelze je prostě sehnat, a to je pravý důvod, proč odstupujeme,“ doplnil Jagoš, jenž stojí v čele FK Mutěnice už jedenáct let.

Tým z vinařské obce na Hodonínsku s necelými čtyřmi tisícovkami obyvatel postoupil z divize v ročníku 2005/06 a hned ve své premiérové sezoně v MSFL skončil druhý za postupujícím Fulnekem. O rok později byly Mutěnice třetí, v loňské sezoně jedenácté a letos skončí třinácté.

-čtk-