Italští novináři i fotbaloví odborníci pějí na adresu odchovance Opavy jenom samou chválu. Třeba bývalý skvělý útočník Fabrizio Ravanelli pro server www.lalaziosiamonoi.it srovnával Kozáka s legendárním bomberem Tomášem Skuhravým.

„Trochu mi připomíná Skuhravého, bývalého útočníka FC Janov, má podobné herní vlastnosti. Kozák je ještě mladý, může se rozvíjet a zlepšovat,“ řekl Ravanelli, kterého v celé Evropě znají fanoušci pod přezdívkou „Šedý vlk“.

Bývalý útočník Juventusu, Lazia, Olympique Marseille nebo Middlesbrough vyloučil možnost, že by Kozák mohl v nejbližších týdnech z římského klubu odejít. V posledních týdnech se spekulovalo o možném odchodu do Boloni. „Teď se ho zříct, by byla sebevražda,“ zdůraznil Ravanelli, jehož názor sdílelo i vedení Lazia. „Kozák zůstává v Laziu,“ uvedl pro televizi Sky Sport Carmine Longo z vedení boloňského klubu.

Ravanelli připustil, že je hrou rodáka z Brumovic okouzlen. „Líbí se mi jeho odhodlání. Fyzicky je na tom také skvěle, což potvrzuje v osobních soubojích. Pro Lazio je to svým způsobem jedinečný hráč, protože ostatní útočníci jsou typologicky odlišní. Proto může rozhodovat vyrovnané zápasy,“ předpovídá Ravanelli.

Ze své bohaté a úspěšné kariéry dobře ví, jak složité je se v Serii A prosadit. „Svými posledními výkony ale jasně ukázal, že se s ním musí počítat. Nejvíce se mi zamlouvá ve dvojici s Flocarrim. Proti Fiorentině se celý zápas dobře doplňovali, nebyli k udržení,“ poznamenal Ravanelli, který ale upozornil na to, že v dalších zápasech to bude mít Kozák o dost složitější.

„Už v zápase s AC Milán (hraje se dnes, pozn. red.) mu budou obránci věnovat daleko větší pozornost. Fotbalista jako Kozák je ale nepohodlný pro každého beka. Není snadné ho uhlídat,“ zakončil Ravanelli.

Aleš Uher

Co o něm nevíte? Ještě v opavském dorostu hrál stopera

V římském Laziu si nyní mnou ruce, jak šťastnou ruku měli při nákupu Libora Kozáka. Opavský odchovanec střílí důležité góly, letos se v devíti zápasech trefil čtyřikrát a díky němu jsou Orli na třetím místě italské Serie A.

Jenomže jednadvacetiletý rodák z Brumovic nehrál vždy v útoku. V mladším dorostu nastupoval na místě stopera. „Jenom když hořel výsledek, šel na pár minut na hrot,“ vzpomíná Vilém Axmann, který Kozáka trénoval v opavské devatenáctce.

„Když byl přeřazen do našeho týmu, diskutovali jsme o tom s asistentem Lubošem Hrabinou, že by mohl hrát na hrotu. Se stejným nápadem přišel i manažer Pavel Hadamczik a Libor šel do útoku,“ pokračoval Axmann. Kozák tehdy nastupoval po boku Josefa Holčáka. „Pod nimi pak Milan Halaška,“ přehrává si vzpomínky Axmann.

„Pamatuji si na utkání, kdy jsme doma porazili Kladno 1:0, a Libor dal jediný gól. Tehdy jsme po zápase seděli s Honzou Suchopárkem, který byl Kozákem nadšený,“ poznamenal bývalý prvoligový gólman. O pár měsíců později byl Kozák přeřazen do seniorského týmu Opavy, kde už byl klasickým útočníkem.

Roman Brhel