Z pozice hlavního kouče tento tým vede zkušený stratég z Ukrajiny Oleg Feshchukov. Ve spolupráci s prezidentem hlučínského klubu Milanem Matýskem poskytl čtenářům Opavského a hlučínského deníku kouč Hlučína rozhovor, a to nejen o svém současném klubu.
Co můžete říct o ženském fotbale v České republice?
Poprvé jsem se setkal s českým ženským fotbalem v roce 1999. Od té doby jste udělali velký krok dopředu. Dnes mají soutěže dobrou strukturu. Většina družstev ženské první ligy se nachází v mužských klubech. V Anglii takový proces přinesl zajímavý růst kvality hry. Není to náhoda, protože mužské kluby mají velmi zkušený fotbalový management a dobré vedení je cestou k úspěchu. Zejména v tom jsou podle mě ohromné rezervy. Nejtěžší je najít systém činností pro využití těchto rezerv.
Co v tomto směru dělají jiné státy?
Fotbal se stal globální hrou a zaujímá významné místo v životě mnohých rodin. Hrají chlapci i děvčata, muži i ženy, rychlí i pomalí, vysocí i malí, tlustí i štíhlí, bohatí i chudí. Svým rozsahem se fotbal stal sportem globálního ozdravení národů a vedoucí představitelé mnohých zemí aktivně využívají tento faktor, například Ukrajina zavedla ve školách od 1. do 12. třídy do programu hodiny fotbalu, Anglie jde cestou budování center rozvoje ženského fotbalu.
Teď musí mít kluby licenci UEFA a některé fotbalové svazy zvažují možnost závést do poskytování licence taková kritéria, aby kluby kategorie A měly ve své struktuře ženské družstvo. Úloha mužských klubů v takovém procese je zvláštní – ony mohou provést revoluční změny v ženském fotbale, podobně jako je tomu dnes v chlapeckém fotbale, kdy kluby musí splňovat normy UEFA nezbytně nutné pro získání licencí.
Pro realizaci této myšlenky je nezbytná podpora většiny předních klubů kraje. Některé kluby ještě potřebují čas, aby si uvědomily, jaký význammá zakládání ženských oddílů pro celou naši společnost.
V této sezoně proběhla reforma v ženském fotbale – moravská druhá liga byla sestavena z nejlepších družstev tří skupin. 1. DFC Hlučín je jedním z hlavních kandidátů na postup do první ligy. Je to úspěch, nebo výsledek jednoznačné převahy nad ostatními soupeři?
Po podzimu jsme v tabulce na prvním místě. V tom je významný vklad prezidenta FC Hlučína Lumíra Kota. Tým měl celou minulou sezonu možnost každý den dopoledne se připravovat na kvalitní hrací ploše. Velké díky jemu a všem, kdo družstvu pomáhali. Zejména díky této tréninkové práci si děvčata rychle zapamatovala principy hry, které položili základy všichni trenéři, ať už David a Mirek Steffkovi, Aleš Döme, Alois Mikeštík, Martina Urbančíková nebo Honza Zbytovský.
Každý zápas v soutěži vyžadoval od hráček maximální koncentraci. Ať nikoho neuvádí v omyl některé výsledky, například s Novými Sady a Brnem B (8:1, 10:0). To jsou velmi zajímavé a dobře připravené týmy. Takže je třeba říct, že se jedná o úspěch.
Nepřeřekl jste se, když jste se zmínil, že děvčata si rychle zapamatovala?
Ne, nepřeřekl. Kvůli problémům v otázkách řízení klubu prakticky neproběhla letní příprava. Tato začala až v den začátku soutěže a dnes je družstvo na prvním místě ne díky podmínkám, ale navzdory problémům.
A co bude dále?
Myslím, že do začátku jarní části soutěže musí družstvo dostat odpověď na otázku: Potřebuje město Hlučín první fotbalovou ligu žen? Vedení 1. DFC Hlučín provedlo důkladnou analýzu práce klubu. Závěr je neradostný. Klub dnes už nemůže vykonávat řízení, jako tomu bylo doposud. Doba jedináčků, kteří dělali všechno sami, v ženském fotbale už skončila. Je nezbytné neodkladně učinit změny. S tím souhlasili všichni. Avšak řešení se nachází mimo kompetence klubu.
Z výše řečeného je možné předpokládat, že máte na mysli pravděpodobnost přechodu družstva pod strukturu mužského fotbalového klubu?
To je jedno z možných řešení a podle mě nejlepší projekt. Dnes ženský fotbal zatím potřebuje nevratné vklady – cesta komercializace teprve začíná (na konci roku 2005 UEFA převedla ženský fotbal z úseku rozvoje do úseku profesionálního fotbalu). Podle mě může mužský klub řešit otázky řízení ženského oddílu, ale bez vedení města, sponzorů a dalších organizací klub nezvládne řešit všechny otázky financování ženského družstva. Přání však nestačí, je zapotřebí uznávaného a profesionálního koordinátora takového projektu.
Kde jej chcete hledat?
Já myslím, že na tohle mohou odpovědět veřejní činitelé, kterým společnost dala k tomu pověření. Je třeba přijmout řešení – potřebuje město kvalitní ženský fotbalový tým, nebo ne? Mají mít chlapci a dívky různé možnosti, nebo ne? Vždyť sportovní výchova dětí potřebuje vzory hodné následování. Kluci mají ve fotbale mnoho takových vzorů… a co děvčata? … a co řešení sociálních potřeb, možností seberealizace a rozvoje schopností žen? To jsou velmi důležité otázky, které mají své místo v ženském fotbale a odpověď na ně je podle měu vedení města, ale také vedení firem a společenských organizací regionu.
Je mnoho mužských klubů, které zaujala tato myšlenka?
Zmíním jen několik známých klubů. Ze zahraničních jsou to například Arsenal Londýn, Chelsea FC, Liverpool FC, Bayern Mnichov, Atletico Madrid, u nás pražské Slavia a Sparta, 1.FC Brno, 1.FC Slovácko, Viktoria Plzeň a další. Prohlédněte si jejich webové stránky. Uvidíte dva světy – mužský a ženský. Boj a jednota protikladů. V tom je harmonie přírody a to je krásné, to inspiruje.
Co pro vás znamená fotbal?
Všechno. Je to můj život, můj osud, moje rodina. To je to, co mi nikdo nemůže vzít…
(mm, rob)
Dosavadní fotbalová kariéra: Ve fotbale působí od roku 1965, odchovanec fotbalové školy Dynamo Kyjev. Hrál v profesionálních klubech Ukrajiny a Moldávie. Vystudoval vysokou školu tělesné výchovy a sportu v Kyjevě, kde získal titul magistra. Trenérské práci se věnuje od roku 1982, zpočátku v Kyjevské fotbalové škole olympijské rezervy, dále v profesionálních družstvech první ligy Ukrajiny a následně v nejvyšší soutěži Libanonu. V ženském fotbale působí od roku 1998. Dosáhl na titul Mistra Ukrajiny a vítěze Poháru žen Ukrajiny. Tři roky pracoval s reprezentací žen Ukrajiny.