S největší pravděpodobnosti Hradec nad Moravicí vyhraje boj o již bývalého hlučínského zadáka Filipa Štýbara. Velký rozruch nadělalo jeho rozhodnutí, když po podzimní části druhé ligy požádal zkušený obránce vedení Hlučína o rozvázání spolupráce.

Naše redakce s Filipem Štýbarem pořídila exkluzivní rozhovor, v němž tento pětadvacetiletý fotbalista mimo jiné uvádí, proč si vybral právě takové východisko.

Filipe, o vás se proslýchá, že byste se měl upsat Dolnímu Benešovu nebo Hradci nad Moravicí. Co je na tom pravdy?

Můžu potvrdit, že oba dva kluby mě kontaktovaly a probíhala jednání. Pro Benešov jsem se nerozhodl. Oproti tomu už dva týdny trénuji s Hradcem, takže pravděpodobně skončím tam.

Znamená to tedy, že spolupráce s hradeckým klubem ještě není definitivně stvrzena?

S vedením Hradce jsem domluvený. Teď půjde o to, jak se klub dohodne s Hlučínem. Bude také záležet, kolik zápasů bych v novém působišti odehrál. Jestli odkopu třináct zápasů nebo třeba polovinu.

Takže jste v tomto ohledu spíš pesimista nebo optimista?

Věřím, že dojde k dohodě. Nic tomu nebrání. Profesionální fotbal jsem se rozhodl pověsit na hřebík.

V Hlučíně jste skončil na vlastní žádost. Co vás vedlo k tak razantnímu kroku?

Měl jsem tam smlouvu do léta. Profesionální fotbal pro mě už přestal mít takovou perspektivu. Zašel jsem za vedením, jestli by mě nemohlo uvolnit. Sám jsem se poohlížel po práci. Nakonec od prvního ledna pracuji ve vězeňské službě. Jedná se o státní sektor, proto doufám, že tohle zaměstnání bude trvalé.

Nebylo to unáhlené řešení? Na vrcholový fotbal jste ještě pořád určitě měl.

Žil jsem si pohodlný život. Vstávalo se na devět a v jednu bylo po tréninku. Je mi však pětadvacet a z dlouhodobého hlediska se musím dívat trošku jiným směrem. Na uživení mi to sice stačilo, ale na jak dlouho? Vydržel bych ještě dva, tři možná čtyři roky. Ale co potom?

Nyní je tak fotbal spíš jen vaším hobby?

Fotbalem se živím od sedmnácti let. Řekl jsem si dost, teď to pro mě bude pouze koníček. Nepovažuji se za nějak světoborného fotbalistu a nyní si zajdu zahrát s kamarády. Myslím si, že i z tohoto pohledu je pro mě Hradec nad Moravicí ideální.

Ale i tak. Do Hradce přijdete jako největší zimní posila. Očekávání proto budou velká. Nebojíte se tlaku na svou osobu?

Na tlak jsem si za poslední čtyři roky v Hlučíně zvykl. Vyjma jediné sezony, kdy jsme hráli MSFL, se hlučínský celek snažil vyvarovat sestupovým starostem ve druhé lize. Záleží na tom, kolik utkání absolvuji. Jestli se nebudou krýt s prací.

Mohl jste si vybrat mezi Hradcem a Dolním Benešovem. Proč jste nezvolil druhou variantu? Vždyť tento celek působí v divizi. Tedy o soutěž výše než hradecké mužstvo.

Benešov jsem odmítl z jediného důvodu. Příprava na divizi je náročnější. Takhle si v Hradci budu moci dovolit vynechat nějaký ten trénink a nikdo mi nic neřekne.

Otázka prestiže tedy nerozhodovala?

Ne. Na tohle jsem vůbec nehleděl. Vzdal jsem se profesionálního fotbalu, abych dal přednost civilnímu zaměstnání. I z toho důvodu mi Hradec vyhovuje.

Podle hodně neoficiálních informací se o vaše služby měl ucházet i Slavkov. Můžete to potvrdit?

(smích) Určitě ne. Tohle jsem spíš jen tak plácl v dost neoficiálním rozhovoru, že když mám práci, tak si půjdu zahrát třeba za Slavkov. Tento tým se o mě rozhodně nezajímal.

V Hradci si zahrajete krajský přebor. Co si myslíte, že od toho můžete čekat?

Abych řekl pravdu, tak vůbec nevím. Hradec jsem ještě neviděl. Sice jsem sledoval bráchu (Nikola Štýbar v minulé sezoně nastupoval za Pustou Polom hrající právě krajský přebor – pozn. red.), ale i tak to nemůžu přesně posoudit. Každopádně v Hradci trénuji s kvalitními fotbalisty a myslím, že toto mužstvo patří výše, než je průběžně osmé místo.

Vraťme se na chvíli k Hlučínu. Jaký je váš názor na čistku nejenom v hráčském, ale i realizačním týmu, která zde proběhla v období Vánoc?

Slavie (Slavia Praha má s Hlučínem podepsanou smlouvu o úzké spolupráci – pozn. red.) nejspíš nebyla spokojena s určitými věcmi, proto následovalo takové řešení. Zaskočil mě však vyhazov brankáře Michala Kosmála. Ten v klubu pracoval od nevidím do nevidím. Trénoval s áčkem, pak trénoval gólmany. Zkrátka byl na hřišti od rána do večera. Dalším klukům skončila hostování, jež nebyla prodloužena. Co jsem se však zatím díval, moc nových tváří do Hlučína nepřišlo.

Myslíte si, že takové klubové zemětřesení může být pro Hlučín přínosem?

Rozhodli se pro něj. Snad vědí, co dělají. Nedokážu to posoudit.

Jste pořád v kontaktu se svými bývalými spoluhráči?

V klubu jsem byl čtyři roky. Od té doby tam se mnou zůstali snad jen tři fotbalisté. Petr Žižka, Petr Bogdaň a Roman Švrček. Doufám, že jsem na nikoho nezapomněl. V kontaktu jsem hlavně s nimi.

Budete na hlučínské angažmá vzpomínat v dobrém?

Ty tři roky byly fajn. Poslední půlrok se týmu a ani mně osobně moc nevyvedl. Do Hlučína jsem přišel jako mladý zobák, kde byli samí zkušení borci. Špatné vzpomínky vždycky překryjí ty dobré. Tak to je. Angažmá v Hlučíně mi hodně dalo.

A asi i druhá liga, ne?

Určitě, ale musím říct, že rozdíl druhé ligy v souvislosti s naší nejvyšší fotbalovou soutěží je citelný, i když si myslím, že fotbal u nás šel v poslední době trochu dolů.

Petr Dušek