Zástupci zúčastněných médií dostali do rukou dokumenty, podle nichž bylo možno vysledovat, jak probíhala komunikace mezi kluby a také Ligovou fotbalovou asociací (LFA).

Při rizikových utkáních se kapacita opavského stadionu snižuje na 6 800 míst a hosté měli právo na maximální možnou kvótu 700 vstupenek, což je více než 10 procent z celkové kapacity.

Vedení Baníku a jeho bezpečnostní manažer ovšem na tuto variantu nepřistoupili. Tato nabídka padla na bezpečnostní poradě SFC během 22. února, tudíž přibližně měsíc před zápasem. Baník požadoval 1 400 až 1 700 vstupenek. To ale bylo zamítnuto a po konečném rozhodnutí dostali hosté 340 míst.

Přečtěte si také: II. LIGA: Opava - Ostrava 0:1

„Pokud bychom Baníku poskytli větší množství, stadion by nesplňoval kritéria. Na část tribuny H by museli fanoušci hostů stejným vstupem jako fanoušci domácích, což je zakázáno," komentoval předseda představenstva SFC Marek Hájek.

Během 15. března, tedy tři dny před utkáním, obdržela LFA od Baníku dopis, pod nímž je podepsán předseda představenstva Baníku Jan Wolf. Požaduje se v něm bezodkladné vypracování analýzy rizik spojených s pořádáním utkání a nastiňují se v něm tři možné scénáře.

V jednom z nich je žádáno o 1 500 lístků, v dalším se uvádí jako možnost sehrání zápasu na neutrálním hřišti bez diváků.

Výkonný ředitel LFA Tomáš Bárta zareagoval v tom smyslu, že nechápe, proč byl tento dopis zaslán v takovém termínu, zároveň zde zmínil možnou domněnku, že Baník tak učinil, aby se zbavil zodpovědnosti za chování svých fanoušků.

Podle Disciplinárního řádu FAČR je však za něj klub odpovědný vždy. „Abychom byli schopni vyhovět požadavku hostů na 1 500 vstupenek, musela by se provést řada úprav, které by si vyžádaly milionové investice," líčil dále Marek Hájek.

Přečtěte si také: Derby je minulostí. V ulicích došlo k tvrdým střetům

Podle vyjádření bezpečnostního manažera Baníku Petra Konderly pro Českou televizi však domácí jako pořadatel neřešil situaci s dostatečným předstihem. Odkázal také na jiné kluby, například Prostějov nebo Žižkov, které poskytly Ostravě 500 a více vstupenek.

„Tyto stadiony ovšem mají topologicky jiné možnosti. Tam si něco takového mohou dovolit. Neexistuje tam také taková rivalita mezi oběma fanouškovskými tábory," uvedl generální manažer SFC Opava Alois Grussmann a v krátkosti narazil i na to, jakým způsobem probíhalo podzimní derby, kdy několik chacharů vniklo až na hrací plochu:

„Když se hrálo na podzim ve Vítkovicích, Baník si nedokázal zajistit utkání na svém vlastním hřišti. Kladl nám podmínky, ale sám si nedokázal ukočírovat své fanoušky."

Podle Marka Hájka opavský klub vůbec neuvažoval o tom, zda by se mohlo hrát na neutrálním hřišti anebo vůbec, bylo-li by to hypoteticky možné.

„Šlo by to proti smyslu fotbalu a byla by to křivda vůči našim fanouškům. Zároveň by se ustupovalo těm, kteří poškozují majetek a porušují zákon. V sobotu však bylo na našem stadionu také 5 500 fanoušků, a ti se chtěli dívat na fotbal," posunul se dále.

Přečtěte si také: Vzduchem létaly cihly, plaňky i dělobuchy

Předseda představenstva SFC se dotkl také toho, že násilí mezi fanoušky půjde předejít pouze změnou legislativy. Potenciální potížisté by se do města vůbec neměli dostat. V některých jiných zemích to tak funguje: „Jsme přesvědčeni, že po tomto zápase by už konečně mělo nastat řešení, za které by se měla postavit především LFA jako organizátor soutěže."

Řešil se také plot rodinného domu Petra Ježka, jenž shodili domácí příznivci. Slezský FC se prostřednictvím Aloise Grussmanna majiteli omluvil a klub také zařídí opravu. Škodu pak hodlá vymáhat po vinících.

Prohlášení vedení fotbalového klubu FC Baník Ostrava k utkání v Opavě Vedení Baníku považuje za nevyhnutelné vyhradit se proti dezinterpretacím, které po sobotním utkání v Opavě zazněly ze strany pořádajícího klubu. Baník jakožto hostující klub udělal v rámci svých možností naprosté maximum pro bezproblémové odehrání zápasu.

Baník považuje za nutné uvést na pravou míru především mylné a zavádějící informace týkající se počtu vstupenek udělených hostujícím příznivcům, který se nakonec stal také hlavním důvodem toho, že fanoušci Baníku se na protest rozhodli zůstat a povzbuzovat před branami stadionu.

Můžeme doložit, že v žádné oficiální písemné komunikaci, tedy dlouhodobě standardním postupu při projednávání bezpečnostních otázek, se nabídka na 700 vstupenek pro fanoušky Baníku až do 17. března neobjevila. Zazněla pouze formou řečnické otázky na bezpečnostní schůzce dne 22. února, a to ve smyslu, zda by takový počet naplnil potřeby Baníku.

Reagovali jsme, že pod 1000 vstupenek je to vysoce nepravděpodobné. První písemnou zmínku, nikoliv návrh, o nabídce 700 míst jsme zaregistrovali až v mailu ze 17. března, tedy necelých 48 hodin před utkáním, což už působilo spíše dojmem snahy pořadatelů utkání o vyvinění se z možných následků.

SFC před i po utkání zarputile obhajuje variantu 340 lístků jako správnou, čímž si ve vztahu k údajné nabídce 700 vstupenek pro Baník zcela protiřečí právě ve snaze zmírnit dopady takto nefotbalového přístupu vůči hostujícím příznivcům.

V žádném jiném utkání na hostujících hřištích za celou sezonu jsme se nesetkali s tak negativním přístupem k počtům vstupenek a omezením pro naše příznivce, přestože hrál Baník na daleko menších stadionech, a zápasy se pak obešly bez komplikací.

Baník naopak od prvopočátku všech jednání se všemi zainteresovanými stranami (SFC Opava, LFA, Policie ČR) proaktivně poukazoval na možnost konkrétních případných problémů, které mohou být důsledkem nízké vymezené kapacity pro hostující příznivce.

I když klub nemá v ruce žádný nástroj, jak omezit násilí ze strany osob hlásících se k fanouškům Baníku, striktně odsuzuje jakékoliv projevy protiprávního jednání a násilí, ke kterým v souvislosti s utkáním došlo v opavských ulicích, a upřímně se touto cestou omlouvá i všem, kteří do nich byli v okolí stadionu proti své vůli zataženi.

Jsme nicméně přesvědčeni, že drtivá část fanoušků Baníku v sobotu na prostranství před stadionem podpořila hráče sportovním fanděním, za což jim patří dík.

Přečtěte si také: Opavský klub chce kvůli výtržnostem změnu pravidel