Pořadatelé z řad SK Sipa sportu, Nezmar sportu a také obce Chlebičov se inspirovali na podobném turnaji v Polsku. Nejen na Opavsku bylo pravidlem, že boje mladých fotbalistů odstartují v základních skupinách.

Nejlepší mužstva se pak skrze vyřazovací část dostanou až do finále. Systém se zde praktikuje řadu let. Jednoho z hlavních organizátorů Andrease Drastíka okouzlila akce, kterou viděl ve Wroclawi.

„Na finále a vůbec celkové umístění hrát nebudeme. Hráče a také samotné trenéry to zbytečně svazuje. Výsledky z daných zápasů se nebudou započítávat do žádné tabulky. Vítězi se stanou všichni," komentoval už zmíněný Andreas Drastík.

Někdo si možná řekne, proč tedy fotbal hrát, když už předem vyhrají všichni. Tento systém však srovnává rozdíly mezi jednotlivými mladými fotbalisty: „Pokud se o něco hraje, vše je více svázáno taktikou. Trenér v rozhodujících zápasech například točí jen ty nejlepší a na zbytek týmu se vůbec nedostane.

Tady o výsledek nepůjde a všechno bude o dost uvolněnější. Pro všechny máme připraveny medaile."

Ve hře byly i týmy z Bundesligy

A že medailí organizátoři museli nechat vyrobit doslova požehnaně. Mladších žáků ročníku narození 2005 a mladší by do bojů mělo zasáhnout zhruba 220, což je úctyhodné číslo. Do turnaje se přihlásilo celkem osmnáct mužstev z České republiky, Polska a také Slovenska. Na poslední chvíli došlo k odhlášení Frýdku-Místku a také mužstva Gwiazda Ruda Slaska, které nahradily celky Nového Jičína a Velkých Heraltic.

„Budeme tady mít opravdu zajímavé týmy ze zahraničí. Ať už se jedná o Slask nebo Slezu Wroclaw, mezi nimiž funguje i družba. Z polských souborů zmíním ještě Piast Gliwice anebo Unii Ratiboř. Ze Slovenska přijede i Trenčín anebo Domino Bratislava," pokračoval Andreas Drastík a vzápětí přiznal, že usiloval i o účast mládežnických mužstev klubů z německé Bundesligy:

„Oslovil jsem Bayern Mnichov a také Herthu Berlín. Bohužel nepřijedou, protože jim to nevychází časově."

Rychlý sled zápasů

Oproti jiným podobným turnajům by nemělo docházet ani časovým prostojům u zápasů jednotlivých týmů. „Stává se, že mužstvo odehraje utkání a pak třeba hodinu čeká na další zápas. Děti mezitím mají prostor k tomu, aby prováděly různé vylomeniny. V sobotu v Chlebičově nic podobného hrozit nebude," uvedl hlavní pořadatel chlebičovského turnaje a ještě dodal:

„Bude se hrát na několika hřištích a každý z týmů absolvuje deset zápasů trvajících patnáct minut. Utkání půjdou v rychlém sledu za sebou, takže čas k odpočinku nebude zas až tak dlouhý. Narazí na sebe kvalitní mužstva, proto zápasy budou mít slušnou úroveň."

Některé celky si pobyt na Opavsku prodloužily až do neděle. Konkrétně se jedná o Slask a Slezu Wroclaw. Společně vytvoří tým rodičů a dětí, kteří se utkají se stejnými mužstvy Slezského FC. Na závěr se sluší dodat, že v Chlebičově se budou prodávat voňavé visačky. Výtěžek z prodeje poputuje na konto Slezské nemocnice.

Petr Dušek

O pohár Model Obaly a České spořitelny

Termín: sobota 28. června
Místo konání: fotbalový areál SK Viktorie Chlebičov
Organizátoři: SK Sipa sport, Nezmar sport a obec Chlebičov
Generální partneři: Model Obaly a Česká spořitelna

Kategorie: mladší žáci (ročník narození 2005 a mladší)
Hřiště: tráva (rozměr: 42x22 metrů, branky: 5x2 metru)
Počet hráčů: 4+1
Hrací doba: 15 minut (každý odehraje 10 utkání)
Hrací systém: bez výsledku a tabulky

Počet účastníků: 18 (SFC Opava 2005 (žlutí), SFC Opava 2005 (modří), Slavia Opava, Slask Wroclaw, Sleza Wroclaw, Domino Bratislava, Nový Jičín, AS Trenčín, Piast Gliwice, Stenberk-FC Lužice, TJ Hradec nad Moravicí, FK Bohumín, FK Fotbal Třinec, FC Hlučín, Vrbno pod Pradědem, Velké Heraltice, Budišov nad Budišovkou, KS Unia Ratiboř)