Karvinští pod novým koučem Mazurou vyhráli nad Táborskem a dostali se do pohody, dvěma góly se blýskl Aleš Besta, nenáviděná osoba v Opavě. V prvním vzájemném souboji totiž dal vyrovnávací gól rukou. „Bestu neřešíme, ať si hraje, jak chce," řekl kouč Slezského FC David Vavruška, který Karvinou sledoval v Táboře. „Nehrála špatně. Každý se dá porazit, to platí i o Karviné, tedy pokud bude hrát v jedenácti," poznamenal kouč Slezského FC.

Opava jede do Karviné v kompletním složení. „Žádné absence nemáme, zdraví jsou i oba brankáři," podotkl trenér Slezského FC. O taktice na zápas má jasno. „Na každé utkání máme něco připraveno, někdy nám to vyjde více, někdy méně," řekl David Vavruška a pokračoval: „Otázkou taky, zda danou věc jsou schopni převést hráči na hřiště, to je jenom na nich."

Do Karviné se chystá i početná výprava opavských fanoušků. „Na naše fanoušky spoléháme od začátku, od prvního zápasu. Je to jediné, o co se můžeme opřít stále. Jediní mají stabilní formu a výkonnost," zdůraznil David Vavruška.

MFK Karviná - Slezský FC Opava
14. dubna, 16.30, Sportovní 898/4, Karviná-Nové Město
Rozhodčí: Zelinka - Wilczek, Marek

Pravděpodobné sestavy
Karviná: Paleček - Hoffmann, Mikula, Homola, Hottek - Limanovský, Vaněk, Hoferica, Ciku - Besta, Mišinský
Opava: Hampel - Hrabina, Metelka, Štrbák, Potočný - Šrom, Binar, Zapletal, Ficek - Mrázek, Lokša

Roman Brhel

David MikulaDavid Mikula: Prvotní je dřina, nadstavba může přijít až pak

Do prestižní bitvy s Opavou povede fotbalisty MFK OKD Karviná jako kapitán. Rozpolcen nebude, přestože v Opavě bydlí, má tam rodinu, známé i kamarády. David Mikula, jenž na konci března oslavil třicetiny, se bude v neděli snažit, aby jeho tým zvítězil a odpoutal se od nebezpečného pásma sestupu. „Ještě pořád nemáme vyhráno. Právě proto je pro nás naprosto stěžejní, abychom nedělní utkání s Opavou zvládli," burcuje karvinské spoluhráče Mikula.

Jaká je nálada po poslední výhře v Táboře?

Nálada se samozřejmě zvedla, uvolnila se atmosféra. Trochu jsme si oddechli, protože jsme se na soupeře opravdu pečlivě připravovali. Vlastně skoro čtrnáct dní, jelikož předchozí zápas s Varnsdorfem jsme měli odložený.

Pozorujete, že se nějak změnil obsah tréninků pod novým koučem Josefem Mazurou, anebo se na vás snažil působit spíše v psychologické oblasti?

Od každého něco. Pana Mazuru znám, zažil jsem ho krátce v Opavě a myslím, že jako každý zkušený kouč má i on svůj čitelný rukopis. Na Táborsko nás připravil skvěle, je to rutinér. Z hlediska taktické disciplíny jsme zápas zvládli výborně, soupeře pustili snad jen do dvou šancí, a to bylo vše. Sami jsme využili chyb Táborska a zaslouženě vyhráli, což nám ohromně pomohlo. Byla to odměna za poctivý přístup a plnění úkolů.

Bude cesta za další výhrou podobná?

Musí. Jsme v situaci, kdy je třeba zápas naplno odjezdit, vydřít ho. Teprve pak může přijít nějaká fotbalová nadstavba. Trenér nám opakuje, že prvotní je disciplína, zodpovědné bránění. Pokud gól nedostaneme, tak logicky nemůžeme prohrát. I já si myslím, že sílu v útoku máme takovou, abychom se v každém zápase gólově prosadili.

Jak je vidět i podle dalších výsledků, výhra v Táboře přišla v pravý čas…

Samozřejmě, týmy za námi vyhrávaly a pro oba celky to bylo důležité utkání. Oba předtím měnily trenéry, oba potřebovaly vyhrát, ale to může jen jeden. Stále se musíme ohlížet za sebe, ten seznam sestupových adeptů je pořád dlouhý a my z něj chceme co nejdříve vypadnout. Druhá liga je naprosto vyrovnaná soutěž, ve které nikdo automaticky neodevzdává body. Každý může bodovat s každým, nikdo ostatní neválcuje. Ani Bohemka.

To bylo vidět i na našem vzájemném zápase. Proto je pro nás každé utkání mimořádně důležité, protože v něm můžeme získat body.

Jak moc bude důležité to nedělní s Opavou? Oba týmy nemají na rozdávání…

Opava je na tom bledě, což mě jako Opaváka mrzí. Sestup jí určitě nepřeju, už kvůli výborným fanouškům, tradici a celkové situaci ve druhé lize. Nás, tedy moravských a slezských klubů, je v soutěži pramálo. Měli bychom se snažit spíš o opak, a ne, aby každý rok někdo tuhle soutěž opustil.

Berete i z tohoto pohledu utkání prestižněji než ta ostatní?

Určitě, a nejen proto, že jde o derby. V Opavě mám rodinu a známé, bydlím tam, takže o žádný tuctový zápas ani nemůže jít. Těším se. Už jsme taky slíbili i s panem Mazurou nějakou prémii do kabiny. Co to bude? Na to si musí kluci počkat. Oni ví, že jsem z Opavy a že to pro mne je speciální utkání. Ale nejen pro mne, i pro ostatní a samozřejmě i pro soupeře. Hraje se o klasických šest bodů. Když derby zvládneme, hned nám to do zbytku ligy dodá více klidu.

Martin Ruščin