Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jan Baránek: Bude to těžké, ale chceme vyhrát

Opava /POZVÁNKA/ - Cesta za postupem začíná na Hané. Nedělním zápasem na Andrůvě stadionu vstoupí opavští fotbalisté do letošního ročníku MSFL. Ve Slezsku si dobře uvědomují, že duel s mladými Hanáky nebude žádnou procházkou růžovým sadem.

10.8.2013 12
SDÍLEJ:

Jan BaránekFoto: DENÍK / František Géla

„Kdybych si mohl vybrat, proti béčku Olomouce bych rozhodně začínat nechtěl," přiznal trenér Opavy Jan Baránek. „Hrajeme proti mladému týmu, který není čitelný," poznamenal opavský kouč a pokračoval: „Znám olomoucké hráče z dorostenecké a juniorské ligy. Jedná se o technicky dobře vybavené hráče. Nesmíme nic podcenit, protože nás rozhodně lehký soupeř nečeká."

Na to, zda je Opava připravena i zda Radim Kučera, trenér Sigmy, nasadí do hry nějaké hráče z áčka, Jan Baránek odpověděl: „Soustředíme se sami na sebe. Nesmíme nic podcenit. Věřím, že hráči, kteří budou do utkání nominováni, odvedou na trávníku maximální výkon."

Před týdnem Slezský FC v generálce rozstřílel doma rezervu Zlína 5:0, nicméně trenér Slezanů připouští změny v sestavě: „Nějaké úpravy v ní budou. Je třeba brát také v potaz to, že v létě došlo v kádru k celé řadě změn a bude chvíli trvat, než nám to sedne."

Co se týče sestavy, tak otazník visí nad startem Hrabiny s Komendou, které trápí zdravotní problémy. Zápas má v neděli výkop v 10.15.

Pravděpopodná sestava
Godula - Schaffartzik, Dvorník, Švec, Keresteš - Wirth - Metelka, Binar, Sedláček - Nekuda, Jurečka

Radim Kučera: Opavu chci porazit

Radim Kučera

Zajímavé nedělní dopoledne má před sebou Radim Kučera, bývalý vynikající obránce. Čeká ho trenérská premiéra na lavičce rezervy olomoucké Sigmy, navíc proti Opavě, která mu nastartovala ligovou kariéru.

„Na zápas se těším, jsem plný očekávání," usmál se Radim Kučera. „Čeká mě trenérská premiéra, navíc proti klubu, ve kterém jsem začínal ligu. Bude to zajímavé utkání. Opava je známá tím, že ven s ní jezdí fanoušci, věřím, že dorazí i do Olomouce," pokračuje někdejší obránce opavského Kaučuku.

O nedělním soupeři informace má. „Přípravu měli dobrou. Jsme v kontaktu i s Honzou Baránkem. Vzhledem k jeho hráčské minulosti se dá očekávat, že Opava bude vyznávat ofenzivní pojetí hry," poznamenal Radim Kučera a dodal: „ V kádru mají Lumíra Sedláčka, který dokáže dát hře myšlenku. Nečeká nás lehké utkání, chci ale do sezony dobře vstoupit, to znamená Opavu porazit."

Taktiku na zápas mladý kouč v hlavě má: „Představu o tom, jak by naše hra měla vypadat, mám. Určitě využijeme některé hráče z áčka, ale rozhodně to nestavíme tak, že přijede Opava a my kvůli toho budeme stavět nejsilnější sestavu. Naše filozofie je taková, že chceme, aby hráči v dorostu, juniorce a béčku byli pravidelně vytěžováni, od toho se sestavy jednotlivých týmů odvíjí."

Pravděpodobná sestava
Blaha - Vavřík, Herynek, Štěrba, Hýbl - Holub, P. Ševčík, Nešický, Texl, Zahradníček - Ordoš

Lumír Sedláček: Naše síla je ve vyrovnaném kádru, zkušenosti a diváckém zázemí

Slezský FC Opava – FC Fastav Zlín B 5:0Kapitán Lumír Sedláček opavskou loď neopustil. Po loňské zpackané sezoně sáhl trenér Jan Baránek k razantním změnám. Začal přebudovávat tým a čekalo se, jak se toto zemětřesení dotkne starších hráčů. Pětatřicetiletému rodáku z Chlebičova končila smlouva, kouč mu dal ale jasně najevo, že s ním počítá.

Lumír Sedláček zůstal, byť musel s kontraktem výrazně dolů. Odolal i zajímavé nabídce z Rakouska a dokázal, že mu na Opavě záleží.

Není to poprvé, co dal přednost klubu z Městských sadů. Už před třemi lety, kdy se vracel z Polska, dal Opavě přednost před finančně zajímavějším angažmá v Ázerbájdžánu. Svého rozhodnutí nelituje, a to i přesto, že během poslední sezony se na něj snesla pořádná vlna kritiky, někdy i neoprávněně.

Opavský kapitán je od přírody pozitivní člověk a věří, že letošní ročník bude pro Opavu a její fanoušky podstatně veselejší. Více už prozradil v následujícím rozhovoru pro čtenáře Deníku.

Lumíre, hledala se těžko motivace připravit se na novou sezonu, která bude navíc ve znamení MSFL?

Příjemnější by určitě bylo hledat motivaci na Fotbalovou národní ligu. Ovšem realita je jiná a nám nezbývalo, než se se stávající situací ztotožnit a o to víc se motivovat zakončit sezonu postupem a vrátit Slezský FC Opava do druhé nejvyšší soutěže.

Asi bylo těžké strávit sestup…

Opava se reálně smířila se sestupem už po zápase v Mostu, a každý osobně se s tím smiřuje rozlišně. Mně osobně hodně pomohla dovolená s rodinou a pauza od fotbalu.

Patříte k hráčům, kterým po sezoně v Opavě skončila smlouva. Vy jste nakonec nový kontrakt podepsal, a to za horších podmínek než ten předchozí. Přitom na stole jste měl zajímavou nabídku z Rakouska…

Ano, smlouva mi končila a nová roční je, co se týče podmínek, o třetinu horší než ta předchozí. Je pravda, že jsem mohl odejít i do Rakouska. Ještě existovala možnost, že půjdu do Chlebičova, a poslední variantou byl také konec kariéry.

Trenéři Jan Baránek a Luboš Hrabina ale rozhodli o mém setrvání, a to i přesto, že finančně i časově bych byl na tom v Rakousku lépe, to nezastírám.

Pojďme k současné Opavě. Příprava naznačuje, že by to mohlo jít a že i kádr je podstatně lépe složený než loni…

Příprava je zcela odlišná než sezona, ale typologicky i herně je mužstvo složené dle mého názoru dobře.

Je vidět, že i nálada v týmu šla více do pozitivna než tomu bylo loni…

Souhlasím, nálada se po sestupu rapidně zvedla, ovšem pořádně nás prověří až sezona a výsledky v ní.

Základem úspěchu je dobrá defenziva. Loni jste s touto disciplínou byli na štíru. Bylo nutné, aby obranné řady prošly rekonstrukcí, což se také stalo…

Pravdou je, že ve statistice obdržených branek jsme byli na chvostu druhé ligy. Avšak defenziva je prací celého mužstva, ne jen samotné obranné řady. Příprava ukázala, že jsme defenzivu zpevnili, takže nezbývá než doufat v co nejdelší udržení zápasů s nulou.

Opava patří k největším favoritům soutěže. Souhlasíte s tím, že sezona bude ve znamení honu na Slezský FC? Je váš tým připraven na tlak, který na něj bude vyvíjen od prvního zápasu?

Opava je favoritem pro boje o postup, a každý se bude chtít proti nám vytáhnout. Do této situace jsme se sestupem dostali sami. S tím je spojen i tlak, který na nás bude hlavně v domácím prostředí vyvíjen. My se s tím musíme popasovat, jiná cesta k úspěchu nevede.

Kdo bude podle vás nejvíce Opavě komplikovat život v cestě za povinným postupem?

Břeclav, Prostějov a určitě se najde nějaký černý kůň, třeba Mikulovice, které jsou obzvlášť doma silné. Ale můj názor je, že největším protivníkem může být Opava sama sobě, pokud přestaneme praktikovat styl z přípravných zápasů.

Třeba kádr Prostějova tvoří ostřílení harcovníci jako Zelenka, Pospíšil, Hunal. Hanáci ale postup odmítají…

Neznám strategii Prostějova, těžko se mi na to odpovídá. Uvidíme, co ukáže sezona, může to být součást předsezonní taktiky.

Z čeho máte v nadcházející sezoně největší strach?

Ze zranění a zbytečných červených karet.

Co může být silnou zbraní Opavy?

Silný a vyrovnaný kádr dvaadvaceti hráčů, zkušenost a divácké zázemí.

Vnímáte fakt, že každé utkání Opavy bude ve znamení dobývání soupeřovy defenzivy…

Dobývání obrany nás čeká především v domácím prostředí, ale tak tomu bylo i ve druhé lize, musíme se tedy na to nachystat. Někdy budeme rádi i za hubenou výhru 1:0, která ovšem přinese tři body, a to je nejdůležitější.

Důležitý je vstup do sezony. Začínáte v Olomouci proti místnímu béčku, což bude asi těžká zkouška, navíc na soupeřově lavičce bude mít premiéru váš bývalý spoluhráč Radim Kučera.

Všeobecně jsou béčka nevyzpytatelná mužstva, navíc nevíme, kým budou doplněni z prvního týmu. Sigma má velice silné ročníky v této juniorce. Máme před sebou na úvod těžký los, který nás ale ihned dost prověří.

Do Opavy jste se vrátil před třemi lety jako velká posila na MSFL, nicméně přišly osudné Mikulovice a vážné zranění… Sice jste nehrál, ale na zápasy jezdil, jako třeba do Kroměříže. Neděsí vás, jaké destinace Opavu čekají?

Určitě neděsí, zrovna v Kroměříži je navíc pěkný areál, určitě hezčí než některé nefotbalové stánky ve druhé lize. Tohle je to nejmenší zlo, které nás v bojích o postup čeká.

Co podle vás nabídnou zápasy s nedalekým Hlučínem?

Derby se vším všudy, emoce, boj, a to už v nejbližší době v utkání o Pohár České pošty…

Dá se očekávat taková spanilá jízda Opavy jako před třemi lety?

Pevně v to doufám, ale fotbal se stále víc a víc vyrovnává, a když to přeženu, běhat už dneska umí každé mužstvo, a to někdy bohužel stačí.

Vy osobně berete tuto sezonu jako svou poslední v kariéře, nebo chcete umlčet vaše rádoby kritiky…

Vzhledem k sestupu a mému uvažování o konci kariéry to beru spíše jako poslední rok, ale hodně bude záležet na názoru trenéra Baránka po sezoně, ten bude pro mě stěžejní. Jsem realista, mladší už nebudu, a pokud budeme oba cítit, že to stačí, snad se rozloučím postupem.

A na umlčení kritiků nemyslím, nehraju fotbal rok, abych se někomu líbil, a navíc kritika k fotbalu patří, a pokud je plodná, je to správně. Nejvíc ale nesnáším hrubé a vulgární urážení hráčů, to je věc, se kterou se nesmířím.

Jste přesvědčený o opavském postupu?

Nejen já, ale celé mužstvo v to pevně věří.

Autor: Roman Brhel

10.8.2013 VSTUP DO DISKUSE 12
SDÍLEJ:
Petr Czudek.

KOOPERATIVA NBL: Praha – Opava 70:88

Babí léto v Ostravě, 18. říjen 2017. Ilustrační foto.
18

Babí léto v Ostravě. V kraji meteorologové naměřili víc než 22 stupňů

Starší muž před ženou v parku mával svým přirozením

Hodně vyděšená byla dvaačtyřicetiletá Opavanka po nedávném zážitku, který si odnesla z Městských sadů. Při procházce si totiž všimla staršího muže, jenž zrovna vyšel z křoví. Následovalo „představení“, o nějž vůbec nestála.

Kylešovice se dočkají nových hřišť, chodníků i osvětlení

Před lety prošlo změnou největší opavské sídliště Kateřinky, nyní se dostalo i na Kylešovice.

Představujeme prvňáky ZŠ Šrámkova a ZŠ Kylešovice

Deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol na Opavsku, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků najdou své prvňáčky každou středu v Opavském a Hlučínském Deníku a na našem webu.

Lékaři jdou do stávky. Většina jich ve středu své ordinace neotevře

Důvodem protestu praktických lékařů je vydávání elektronických receptů i nižší úhrady od pojišťoven.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení