Opavský kouč Roman Skuhravý si dlouho po utkání přehrával nejen v hlavě momenty z tohoto emočně vypjatého duelu. Jeho tým mohl s jedním z hlavních favoritů na postup bodovat, avšak nestalo se.

Takovéto zápasy rozhodují maličkosti, bohužel Opava jednu velkou chybu udělala na konci prvního poločasu a to jí výrazně omezilo možnosti na případný úspěch. „Chtěli jsme odměnit naše fanoušky, to se nám ale nepodařilo. Hráči pracovali dobře, a přestože za svou práci nebyli bodově odměněni, byl to úžasný zápas," ohlížel se za utkáním ve čtvrtek dopoledne opavský stratég Roman Skuhravý.

I přes porážku našel na výkonu svého týmu pozitiva, mezi která patřil výkon mladého brankáře Kryštofa Lasáka. Taky si dobře uvědomuje, že zápasem v Ostravě sezona nekončí.

„Jdeme dál, musíme se dobře připravit na Vlašim. Vzhledem k náročnému programu a k tomu, co jsme v Ostravě prožili, nás čeká velmi těžké utkání. Abychom ho zvládli, budeme potřebovat pomoc našich fanoušků. Od samého začátku máme jasný cíl, chceme, aby je fotbal bavil. V Ostravě bylo vyprodáno, přeji si vyprodat náš stadion, a to nejen na zápas s Baníkem," řekl ještě Roman Skuhravý.

Trenére, podzimní derby s Baníkem je minulostí, už jste ho vstřebal? Jak se na něj zpětně díváte?

Hráči pracovali na maximum. Jeho průběh ovlivnilo vyloučení Viléma Fendricha. Chápu, že fanoušci byli zklamaní výsledkem. Za jejich skvělou podporu nebyli odměněni. Byl bych rád, stejně tak jako i kluci v kabině, aby nás přišli v sobotu povzbudit proti Vlašimi.

Nebude to jednoduché utkání. Čeká nás dobře kondičně připravený soupeř, který je šikovný směrem nahoru a dobře brejkově založený. Máme o den méně na přípravu, navíc my máme šrámy. Přesto budeme připraveni zápas zvládnout a vyhrát. Pokud se tak stane, tak ve středu se nic nestalo.

Může v sobotu sehrát roli to, že jste zápas dohrávali v deseti, chtěli jste vyrovnat, navíc v tak emočně vypjatém zápasu, který vám vzal hodně fyzických i psychických sil?

Utkání stálo kluky hodně sil emočních i fyzických. Tím, že nejste za práci odměněni, únava se vstřebává daleko hůře. Ale jsem přesvědčený, že tady tři měsíce na něčem praciujeme a porážka s Baníkem by nás neměla zlomit. Uděláme všechno pro to, aby se tak nestalo.

Nevnímal jste situaci před derby, mám na mysli fanoušky, že zápas v Ostravě byl vrcholem sezony a že po něm s nadsázkou řečeno, končí svět?

Po zápase se mě jeden novinář zeptal, zda už přemýšlím o odvetě na jaře. Já to ale tak vůbec nevnímám. Dali jsme se na cestu a už na jejím začátku jsem si dobře uvědomoval, že nebude jednoduchá.

To, že se nám fantasticky povedl vstup do sezony, se nečekalo. Když jsme si na jejím startu dávali cíl, tak současných jedenáct bodů bychom tehdy brali všemi deseti. Herním projevem, kterým jsme se zatím prezentovali, se nasadila laťka hodně vysoko. Podle toho jsme nyní hodnoceni.

Dobře vím, že sezona je dlouhá, byl bych proto velmi nerad, kdyby se naše podzimní vystoupení hodnotila podle zápasu s Baníkem. Utkání je třicet, my se nacházíme po šesti kolech tam, kde chceme být, to znamená ve vrchních patrech tabulky.

Záleží jenom na nás, jak budeme následně reagovat na další vývoj. To jsou přesně věci, které nám ukáží, mě, hráčům, vedení, jak si dokážeme s překážkami poradit. K tomu, abychom je překonali, potřebujeme fanoušky. I díky nim jsme schopni odehrát vyrovnané partie se Sigmou a Baníkem, největšími favority soutěže. Nyní ale musíme hlavně zvládnout zápas s Vlašimí.

Nemá smyl zápas v této chvíli nějak více rozpitvávat, ale bezesporu klíčový moment přišel v samotném závěru prvního poločasu, který přinesl vyloučení brankáře Fendricha…

Před sezonou jsme se rozhodli, že jako jednička začne Vilém Fendrich. K tomu, jakým způsobem Vilda chyboval ve dvou zápasech, s Ústím a na Baníku, se musíme společně s trenérem brankářů dopracovat.

Věděli jsme, že nás v Ostravě čeká emočně náročné utkání, všichni byli v obrovském očekávání a měli touhu uspět. Základním cílem bylo dohrát utkání v jedenácti lidech, což se nám nepodařilo. Když jsem viděl v noci po zápase na DVD věc, která se stala, nedokážu si to vyhodnotit, s Vildou jsem o tom ještě nemluvil, neměl jsem na to sílu.

Pro mě to byla nepochopitelná chyba, když už se stala, vím, že je těžké v takové situaci uvažovat s chladnou hlavou, ale měl to vyhodnotit jinak. Kdybychom dostali gól, ale hráli v jedenácti, byla by to menší chyba.

Kryštof Lasák byl doslova hozen do vody, ale i přesto, že dostal tři branky, popral se s tím dobře…

Ano, s tím souhlasím. Věděli jsme, jakou má kvalitu. Hráli jsme na riziko, i v deseti jsme chtěli se zápasem něco udělat. Kryštof dostal dva góly, kdy jsme hráli vabank, po druhém gólu nám došly síly, rychlostně nám to dozadu nešlo.

Doufám, že zápas s Baníkem je pro Kryštofa důležitým krokem do další kariéry, protože potenciál má zajímavý.

Co se týká vaší trenérské kariéry asi nejlepší zápas, co se týká atmosféry…

Už to, aby na přátelák v okolních vesnicích přišlo 400 diváků, aby přišli fanoušci za vámi na trénink, je něco úžasného. Vnímám obrovský zájem a podporu fanoušků. Tohle utkání bylo vyvrcholením. Stojím si za tím, že bylo úžasné. Tohle se může stát jen tady v tomto regionu.

To, že tam byla kaňka v podobě vběhnutí na hřiště, dokážu možná pochopit. Jsou tam desetileté vendety, které si neustále něco vracejí, to my ale nevyřešíme, to by měl vyřešit někdo jiný. Od začátku, co jsem zde přišel, jsem deklaroval, že chceme hrát pro diváky. Středeční zápas byl toho vyvrcholením, když člověk vidí celý sektor hostí ve žlutém, zahřeje ho to u srdce.

Nepřišel ten vrchol až moc brzy, v nějakém pátém kole?

To je právě to. Sám jsem zvědavý, jak fanoušci zareagují na středeční porážku. Strašně bych byl rád, aby věděli, že hráči pracují od začátku na sto procent. Děláme chyby, ale to k fotbalu patří. Chceme, aby jejich přízeň zůstala stejná.

Přál bych si, abychom vyprodali i opavský stadion, a to nejen v zápase proti Baníku. Tento region si to zaslouží, vnímám to, že fanoušci tady fotbal milují tak jako málokde.