VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jan Baránek: Chceme se rozloučit výhrou

/POZVÁNKA/ Fotbalová národní liga zavře v neděli svou bránu. V Opavě je na programu derby domácího výběru s frýdeckými Valcíři a rozhodně to nebude ledajaké utkání.

31.5.2015 6
SDÍLEJ:

Jan BaránekFoto: DENÍK / František Géla

Už od patnácti hodin proti sobě totiž nastoupí výběry obou klubů, které spolu hrály před dvaceti lety. Tehdy zvítězil opavský Kaučuk gólem Romana Hendrycha 1:0 a poprvé v historii postoupil do první ligy.

„Chceme fanouškům tento zápas připomenout. Před dvaceti lety odstartoval velkou fotbalovou horečku, většina hráčů nám potvrdila účast," řekl sekretář SFC Opava Lumír Sedláček, který se podílí na organizaci tohoto duelu.

Hned po exhibičním utkání nastoupí proti sobě druholigová áčka. Opava má velké problémy se složením sestavy. „Už jsme si na to během jara zvykli, takže šanci dostanou zase další hráči, aby přesvědčili o svých kvalitách," řekl trenér SFC Jan Baránek, který bude postrádat kvůli zdravotním problémům Pospěcha, Mikulu a Hrabinu.

Karetní tresty nepustí na trávník Grussmanna s Kuzmanovičem. Reprezentační povinnosti si plní Janetzký. „Chceme Frýdek porazit a důstojně se rozloučit s letošní sezonou," podotkl trenér Opavy. „Frýdek sice nemá výsledky, ale v některých utkáních, které prohrál, byl herně lepším týmem," vypozoroval Jan Baránek.

To naopak frýdecko-místecký trenér Karel Orel kvituje, že se mu do sestavy vrací vykartovaná trojice fotbalistů Žídek, Ilko, Zapalač. „Alespoň budeme mít možnost výběru. V derby s Třincem jsme prakticky celý zápas hráli jen v jedenácti a s blížícím se koncem zápasu už klukům docházely síly," řekl kouč Valcířů.

Porážka s Třincem s největší pravděpodobností určila, že frýdečtí fotbalisté i ve svém druhém účinkování ve FNL obsadí čtrnáctou, přesněji řečeno první nesestupovou pozici. „Musím uznat, že se nám letošní sezona vůbec nevydařila. I proto bychom se chtěli v Opavě s letoškem rozloučit kvalitním výkonem," přeje si Orel, který část své fotbalové kariéry strávil v Městských sadech a na zdejší angažmá vzpomíná jen v tom nejlepším.

„Opava? To byly moc hezké roky," pousmál se bývalý obránce, který by se měl objevit na hřišti ve slavnostním předzápase.

Velká exhibice je tady, Opava si připomene dvacet let od historického postupu do ligy

.Letos to je dvacet let, co opavský Kaučuk poprvé v historii postoupil do první ligy. Účast mezi tuzemskou smetánkou si zajistil v předposledním kole druhé ligy sezony 1994/1995, kdy se představil na půdě Frýdku-Místku.

Nejtěsnější možné vítězství Opavanům tehdy nedlouho před poločasem zajistil Roman Hendrych. Během jednačtyřicáté minuty se nejlépe orientoval v závaru před frýdeckou bránou a snad stehnem dotlačil balon do sítě. Při posledním duelu s Havířovem tak na stadionu v Městských sadech mohly propuknout bujaré oslavy.

A právě střelec postupové branky, Roman Hendrych, nebude v neděli odpoledne chybět na exhibici s Frýdkem-Místkem v Opavě společně s dalšími jednadvaceti tehdejšími spoluhráči, kteří tvořili nezapomenutelný opavský tým.

Na trávníku se představí klubové legendy, z nichž zmiňme například Jaroslava Kolínka, Jiřího Bartla, Iva Farského, Radomíra Praska, Aleše Rozsypala a spoustu dalších. Pozici hlavního trenéra nebude zastávat nikdo jiný než Petr Žemlík. Asistovat mu budou Jiří Berousek a Jaroslav Pindor. Role technického ředitele se ujme Oldřich Jakubek, týmovým manažerem bude Ivan Bartošík, masérem Radek Havala a doktorem Verner Borunský.

Vše zkrátka bude jako za starých časů. S jedinou výjimkou. Pozice ředitele Kaučuku bude in memoriam, protože Alois Sommer zemřel před sedmi lety. Právě za muže, pod nímž Opava dosáhla největších úspěchů, se před výkopem exhibičního klání, které začíná v 15 hodin, bude držet minuta ticha.

Také Frýdek-Místek přiveze hráče tehdejšího kádru. „Podařilo se nám domluvit i rozhodčího, který onen zápas mezi frýdeckým týmem a Opavou před dvaceti lety pískal. Jedná se o Ladislava Čičmance. Na čarách mu budou asistovat Zdeněk Svatonský a Miroslav Záloha. Delegátem utkání je Miroslav Ozaniak," poznamenal technický ředitel Slezského FC, Jaroslav Rovňan.

Hrát se bude na 2x25 minut. V poločase pak budou aktérům postupu předány upomínkové předměty. V tu dobu dojde také na losování výherců soutěže, kterou SFC Opava vyhlásil společně s Opavským a Hlučínským Deníkem. Vítězové rovněž obdrží upomínkové předměty k dvacátému výročí postupu.

Na závěr se ještě zmiňme o některých omezeních na stadionu v Městských sadech, která budou platit nejen pro exhibiční duel, ale také večerní poslední zápas letošní sezony Fotbalové národní ligy mezi áčky Opavy a Frýdku-Místku, jež začíná v 17 hodin.

Za tribunou G se totiž v současnosti demontuje stará plechová hala, na jejímž místě v budoucnu vyroste její nový víceúčelový následovník. Na přilehlém parkovišti pak vznikne hřiště s umělým povrchem. I proto budou vstupy do sektorů G1 a G2 uzavřeny po celou dobu výstavby. Omezen bude průchod mezi tribunami G a F a také používání přilehlého parkoviště.

Vstup na staveniště je zakázán. Vzhledem k tomu, že se starou halou musí pryč i WC, za „Géčkem" budou umístěny mobilní toalety. Na závěr ještě doplňme, že vstupné na večerní zápas druhé ligy v sobě zahrnuje také vstupné na předchozí exhibici.

Vilém Axmann: Postup s Opavou? Zážitek, který vám nikdo nevezme

Vilém Axmann

S opavským fotbalem toho prožil Vilém Axmann hodně. Nechyběl ani u historického postupu tehdejšího Kaučuku do ligy, v živé paměti má zápas ve Frýdku, který otevřel Slezanům bránu mezi českou fotbalovou smetánku.

„Na krásné věci se nezapomíná, postup s Opavou bezesporu mezi ně patří, šlo o krásný okamžik mé kariéry," usmívá se s odstupem dvaceti let dnes šestačtyřicetiletý Vilém Axmann. „Zápas ve Frýdku jsme vyhráli 1:0, jediný gól zápasu přišel v závěru prvního poločasu, dal ho Roman Hendrych, docela i šťastně," přehrává si v hlavě vzpomínky.

Když hlavní arbitr Čičmanec naposledy foukl do píšťalky, mohly naplno propuknout postupové oslavy. „Byla to jedna velká euforie. Do Frýdku přijela spousta našich fanoušků, o to to bylo krásnější," zdůrazňuje rodák z Chlebičova.

Návrat do Opavy se protáhl. „První ligové pivo jsme si dali v hospodě v Hrabyni," pokračuje v povídání dlouholetá brankářská opora. „Když jsme přijeli na stadion, čekali na nás fanoušci, špalírem jsme odcházeli do kabin. Slavili jsme až do rána, vím, že domů jsem přišel zabalený do černo-červené vlajky," směje se Vilém Axmann a dodává: „Ale fanouškům jsem ji vrátil hned před následujícím zápasem s Havířovem."

Postup do ligy pro něj znamenal strašně moc. „Splnil se mi klukovský sen. Celé jaro bylo naší velkou jízdou, vždyť po podzimu jsme ztráceli tuším pět bodů, s našimi dobrými výsledky se začaly zvedat i divácké návštěvy," poznamenal úspěšný gólman.

Vilém Axmann historický zápas ale jako jednička neodchytal. V zimní přestávce totiž Alois Sommer přivedl do Opavy zkušeného slovenského gólmana Miro Mentela, který se vracel z angažmá v Japonsku. Nicméně reprezentační gólman Slovenska jaro jako jednička nezačal.

„Překvapilo mě, že trenér Žemlík ukázal na mou osobu. V brance jsem vydržel do šestého kola a z branky mě vyndal po porážce 2:1 v Teplicích, přitom v tomto zápase jsem žádnou chybu neudělal," pokračuje v povídání Axmann.

Pro zbytek jara se už mezi tyče nepostavil. „Nedělal jsem z toho tragédii. Fotbalovou euforii jsem si pořádně užíval, šel jsem do všeho naplno," podotýká úspěšný brankář, který se tak stal přímým účastníkem velké fotbalové horečky. Celkově si i spolupráci s Miroslavem Mentelem pochvaloval.

„Neměli jsme spolu jediný problém. Vycházeli jsme dobře, rozebrali jsme spolu brankářské věci, pomohl mi i s otázkou psychologie," podotýká otec tří synů, který v současné době pracuje na Obecním úřadě v Chlebičově, s manželkou provozuje hospodu a trénuje děti.

Jméno Viléma Axmanna je spojeno i s jedním historickým zápisem. Vychytal první nulu i vítězství Opavy v lize. „Bylo to v Hradci Králové, vyhráli jsme 1:0," doplňuje.

Přitom nechybělo málo a odchovanec chlebičovského fotbalu si ligu nezachytal. „Končila mi smlouva a s námi odchovanci ji vždy prodlužovali, jak se říká, za pět minut dvanáct. I to byl jeden z důvodů, proč jsem kývl na nabídku Slušovic.

S tehdejším šéfem klubu panem Fuxou jsme byli domluveni na podmínkách, jenomže v tehdejší době se všechno rychle měnilo a slušovický fotbal byl nucen se stěhovat do Přerova, tím moje přestupové choutky skončily a já jsem zůstal v Opavě," vysvětluje Vilém Axmann.

V neděli se opět postaví mezi tyče na svém osudovém stadionu. „Nevím, zda budu chytat. Na to se musíte zeptat trenéra Žemlíka, ale rád bych," usmál se fotbalový brankář, který v minulosti působil i jako trenér v druholigové Opavě. „Těším se na kluky, slyšel jsem, že jich hodně dorazí, může to být pěkné setkání, škoda jen, že těch patnáct tisíc diváků v sadech nebude," pravil člen úspěšného týmu.

Autor: Roman Brhel

31.5.2015 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:
Matěj Melecký se narodil 16. října, vážil 3,31 kilogramů a měřil 49 centimetrů. Rodiče Eva a Martin z Kravař přejí svému prvorozenému synovi do života zdraví, štěstí, Boží požehnání a aby potkával jen samé dobré lidi.
13

Tak už jsme na světě

Při archeologickém výzkumu v okolí Müllerova domu byla mimo jiné objevena také kachle z kamen z přelomu 15. a 16. století s erbem Vladislava Jagellonského.

Opavsko je pro archeology zemí zaslíbenou

Jiří Štěpáník: Včelař vždy dbá na dobrou matku

/ROZHOVOR/ Na střeše jednoho z jeho domů na Dolním náměstí můžete vidět více než deset včelstev. Další pak třeba v Městských sadech. Jiřího Štěpáníka můžete potkat také na farmářských trzích, kde prodává med a sirupy, ale i další produkty.

Komická opera dramatického skladatele Verdiho

/POZVÁNKA/ Do nové sezony přispěje v neděli 22. října od 19 hodin operní soubor uvedením premiéry opery Giuseppa Verdiho s názvem Falstaf. Jde v podstatě o jedinou komickou operu skladatele zaměřeného na dramata, který ji údajně vytvořil během čtrnácti dnů na přání královny Alžběty I.

Basketbalisté chtějí pátou výhru

/POZVÁNKA/ Výbornou formou disponují na úvod sezony opavští basketbalisté. Trenér Petr Czudek se svým týmem všechny čtyři duely vyhrál, naposledy Slezané přejeli na Folimance domácí USK Praha. V sobotu do Opavy míří úřadující vicemistr z Děčína.

Dominik Simerský: Musíme zlepšit defenzivu

/POZVÁNKA/ Pikantní souboj nabídne Fortuna národní fotbalová liga. Vedoucí Opava míří na hřiště druhých Budějovic. Na Střeleckém ostrově bude k vidění zápas nejlepšího útoku proti nejlepší defenzivě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení