„Role favorita je jasně daná, věřím, že v tomto zápase ukážeme svou nejlepší tvář, ono ani nic jiného vám takové utkání nedovolí," říká opavský trenér Roman Skuhravý. „Do utkání jdeme bez bázně a hany. Zároveň máme obrovský respekt k soupeři, už proto, co za posledních deset let dokázal. Momentálně je to nejsilnější mužstvo u nás," konstatoval trenér Slezského FC.

O sestavě na středeční duel má už jasno. „Sestavu na Plzeň jsem už měl před utkáním ve Vítkovicích. Do zápasu jdeme v plné síle," doplnil Roman Skuhravý. Dosavadní pohárové zápasy Opavy odchytal Kryštof Lasák. „Bude chytat i proti Plzni," podotkl trenér.

Opaváci Plzeň sledovali při jejím vystoupení jak v Evropské lize proti Astra Giurgia, tak v neděli proti Spartě. „Vodítkem pro nás byl čtvrteční duel, než se Spartou," přiznal Roman Skuhravý a doplnil: „Rozhodně nechceme měnit náš způsob hry. Uvidíme, co nám Plzeň dovolí. Pro nás bude toto utkání také měřítkem, jak na tom skutečně jsme."

A jak vnímají zápas opavští hráči? „Je to sport. Plzeň je favoritem, má zkušenosti, má kvalitu. Na druhou stranu my se neskutečně těšíme, poženou nás vynikající fanoušci. Všichni víme, jak Plzeň hraje, máme ji načtenou. Uvidíme, co nakonec zápas přinese. Rozhodně ale do něj nejdeme předem poražení," řekl aktuálně nejlepší střelec Opavy Jan Schaffartzik.

O zápas je velký zájem i mezi fanoušky. „Už nyní víme, že stadion bude slušně zaplněný. Momentálně máme k dispozici posledních tisíc lístků," řekl v úterý dopoledne technický ředitel SFC Opava Jaroslav Rovňan.

Zápas má výkop v 16.30.

Roman Skuhravý: Jsem přesvědčený o tom, že zdaleka ještě nejsme na konci naši cesty

Angažování trenéra Romana Skuhravého se druholigové Opavě zatím vyplácí. Jednačtyřicetiletý kouč vnesl do Městských sadů nový svěží vítr. Nejen že tým má výsledky, ale i hra, kterou předvádí, má velmi slušné parametry.

Nový vládce opavské lavičky si během krátké chvilky získal respekt nejen u fanoušků, ale i u konkurence. Jasně nalajnoval směr cesty, kterým chce jít, pokud z něj neuhne, mají se v Opavě na co těšit. Slezané pod jeho vedením dokonce vyřadili z poháru ligové Slovácko, a to na jeho hřišti.

Opavské angažmá otce tří dětí úplně pohltilo, zatím si ho užívá, stejně jako například spolupráci se Zdeňkem Pospěchem. O tom, že to s klubem ze slezské metropole myslí vážně, svědčí fakt, že odmítl nabídku z pražské Dukly, a to i přesto, že v hlavním městě žije.

Trenére, jak si zatím užíváte opavské angažmá?

Je to jednoduché. Tím, že se nám daří pracovně, tak já se těším na každý den, těším se na to, jakým způsobem mohu s lidmi v Opavě komunikovat, jaký jsme tady vzbudili zájem o fotbal. Z toho pohledu jsem nadšený, jakým způsobem to probíhá.

Na druhou stranu jsem životní realista. Žiju přítomností, užíváme si to, jak můžeme tvrdě pracovat a jaké to přináší radosti. Jediné, co mi tady chybí, je rodina. Pro tuhle práci jsem se ale rozhodl, jsem připraven odvádět maximum, ať je to kdekoliv. V Opavě jsem hodně spokojený.

Můžete popsat, jak vypadá váš den tady v Opavě?

To je to nejlepší, co mě mohlo potkat. Čtyřiadvacet hodin dělám fotbal. Když jste doma, musíte se věnovat rodině, pomáhat ženě. Nyní v šest hodin vstávám, jdu do kanceláře, z toho vyplývá, že nemám žádné resty týkající se fotbalu.

Videa, analýzy, přípravu na soupeře mám hotové. To vše mi pomáhá k tomu, že mohu dělat fotbal na sto procent a vidím, že je to jediná možná cesta.

Manželka to kouše dobře?

Mám skvělou manželku, která toho se mnou prožila spoustu. Ví, koho si vzala. Hůře to snáší můj pětiletý syn. Snažíme se vést život tak, aby vyhovoval oběma stranám, protože rodina je u mě na prvním místě.

Zaměstnání, které dělám, bezmezně miluji a jsem schopen pro něj obětovat ledaco, ale chci minimalizovat to, aby to bylo na úkor rodiny.

Nepřemýšlel jste o tom, že by se manželka přestěhovala za vámi do Opavy?

Je to o tom, jakým způsobem se nám bude dařit, jak dlouho budu mít v Opavě smlouvu, a také to, zda budu mít možnost s kolegy mužstvo dál posunout. Razím heslo, že pokud se přestane někdo zlepšovat, tak začíná umírat. V té chvíli nemá smysl v práci pokračovat.

Pokud vše bude fungovat a potrvá oboustranný zájem spolupráci prodloužit tak, aby měla efekt, určitě budu přemýšlet o tom, abych rodinu do Opavy dostal. Je to těžší v tom, že mám dvě dospělé děti, které mají své zájmy, manželka svou práci.

Klíčové bude to, jak náš malý pětiletý svišť vše skousne. Vše se dá ale řešit.

Na jiný sport se v Opavě nechystáte?

Chystám se na basket, který miluji, už jsem měl možnost se potkat i s Petrem Czudkem, protože mě jako trenéra zajímají i jiné sporty. Jak třeba on řeší kondiční, mentální připravenost.

O kolik procent jde současná výkonnost Opavy ještě zvednout?

Jsem přesvědčený o tom, že zdaleka ještě nejsme na konci cesty. Moje životní filozofie je taková, že člověk se může zlepšovat v každém věku. Že hráč dosáhl nějakého vrcholu, já moc neberu. Hráč musí pochopit, že pokud nebude chtít on sám, tak nemá šanci.

Jsem přesvědčený, že opavskému mužstvu po dobrém okysličování jde o to, aby se zvýšila konkurence, může jít tedy nahoru a je jedno, zda s mladými kluky nebo s fotbalisty, kteří jsou věkem starší. Důležitá je v tomto ohledu hladovost.

Dám na charakter hráče a nikdy nedopustím, aby do tohoto pracovitého mužstva přišel někdo, kdo nechce pracovat. Naopak, když vidím někoho takového v současném týmu, má to s námi těžší, protože vyžadujeme profesionální přístup.

Takový hráč by se v současné opavské kabině našel?

Když vyrůstáte v něčem dlouho, tak najednou nový přístup ne všem vyhovuje. V opavském kádru jsou hráči, s kterými individuální způsob přípravy a náročnost bude trvat déle. Ale záleží jenom na nich. Musí pochopit, že to nedělají pro trenéra, pro klub, ale pro sebe.

Pokud to pochopí, budou z toho profitovat všechny strany. Když ne, nemá smysl s ním pracovat, ať je sebelepším fotbalistou.

Jedním z hráčů, kteří pod vaším vedením hrají, je Zdeněk Pospěch, velký profesionál. Jak vnímáte spolupráci s tímto fotbalistou?

Jsem šťastný za to, že jsem mohl ve své trenérské kariéře takového člověka poznat. Posunulo mě to o další krok, ne-li dva, jinam v tom, co já od těch hráčů chci. Když v téhle chvíli vidím Pospěcha, co může dělat v sedmatřiceti letech, proč by to nemohl dělat jakýkoliv hráč.

Zdena je pro mě zrcadlem toho, co po hráčích chci. Pokud se, včetně trenérů a hráčů, nebudeme od tohoto kluka učit, tak je to naše chyba.

Myslíte si, že Zdeněk bude ještě hrát?


O tom jsem přesvědčený. Stačí se podívat, jakým způsobem dře po zranění. Troufám si říci, že hodně hráčů v jeho věku by to zabalilo, on je ale natěšený. Jsem přesvědčený o tom, že v zimě bude naší největší posilou.

V jednom z rozhovorů během letní přípravy jste řekl, že v Opavě zažíváte pohádku. Platí to stále?

Nevím, zda je to pohádka, možná jsem to řekl nadneseně v nějaké euforii. Mohu říci, že po dlouhé době zažívám profesní pocit, který jsem možná nikdy nezažil. Těším se na každý trénink, na každý zápas, na každou situaci s kolegy, s hráči. Baví mě je řešit.

Myslím si, že se to odráží i na hřišti, je tam radost ze hry. Pokud si tento pocit udržíme co nejdéle, tak to bude dobré pro všechny. Základem všeho je dobrá pracovní atmosféra. Bez ní nemáte šanci udělat výsledek.

Kromě krátkého působení v Baníku jste působil výhradně v Čechách. Ve Slezsku je úplně jiná mentalita. Jak jste se s ní sžil?

Je to úplně jednoduché. Tím, že jsem se v životě potkal s hráči ze severní Moravy, ať z pozice hráče nebo trenéra, tak vždy jsem z nich cítil větší pokoru a pracovitost. Nebylo to u všech, ale v globalu byl rozdíl vidět.

Přesně to se mi u angažmá v Opavě potvrzuje. Cítím na hráčích ochotu pracovat a zlepšovat se. Nedokážu posoudit, jakou trvanlivost to může mít. Sleduji devatenáctku, je vidět, že hráči jsou pokornější a pracovitější. Nevím, zda to úplně vystihuje moje pocity, nedokážu to slovně vyjádřit.

Cítím z toho větší radost, jednoduchost, přímočarost. Není tady tolik spekulantů. Tím nechci říct, že v Čechách je všechno špatně. Možná, že až budu tady delší dobu, tak názor změním. Rozhodně to není tak, že se tady rodí jiní hráči než v Čechách, nebo naopak. Je tady ale něco živočišnějšího než u nás.

Myslím si, že pro fotbal a celkově pro sport to jsou zajímavé vlastnosti, s kterými se dá dobře pracovat.

Opava se pohybuje v horních patrech tabulky, fanoušky to může svádět k pocitům posunout se ještě výše a zaútočit na vyšší příčky…

Samozřejmě vnímám, že v Opavě by všichni chtěli ligu. Rozhodně vím, že je to cíl do budoucna. Nevím, zda jsme na ligu připraveni. Ve hře vidím spoustu věcí, v kterých se můžeme zlepšovat. Jsem přesvědčený o tom, že jestli si udržíme pracovitost a pokoru, tak se zlepšovat budeme. Musíme mít na to čas, protože se může stát, že třikrát čtyřikrát prohrajeme, někdo si řekne, že nenaplňujeme ambice, a už to může být všechno pryč.

Pro mě je daleko důležitější to, že jsme konkurenceschopní a že v soutěži můžeme hrát s kýmkoliv. Prezentujeme se způsobem hry, který nás baví. Vnímám to, že největšími favority soutěže jsou Sigma a Baník. Zjistili jsme, že s oběma můžeme hrát.

Pokud si to udržíme v dalších zápasech, bude sčítání po třiceti kolech zajímavé. Pohybujeme se v horní polovině tabulky, což byl prvotní cíl, máme body, můžeme v klidu pracovat.

Na domácích zápasech Opavy panuje výborná divácká atmosféra. Takovouto jste v Jablonci ani ve Varnsdorfu nezažil, nebo ano?

To je jeden z důvodů, proč by měl klub tvrdě pracovat na tom, aby se tady o něco hrálo, abychom lidem zábavu dávali, protože v té chvíli víme, že budou stát za námi, že budou připraveni i na to, že zápas nemusíme zvládnout.

Chceme každých devadesát minut pracovat, ať jsme spokojeni my, a pokud budeme, tak budou i fanoušci. Rozdíl v návštěvnosti a lásce k fotbalu od mých předchozích angažmá je diametrální.

Vrátím se ještě jednou k vaší nabídce z Dukly. I s odstupem času považujete odmítnutí ligové nabídky jako správné?

Podle mě bylo jediné možné.

A kdyby přišla další nabídka, přemýšlel byste nad ní?

Přemýšlím o všem, co mi kdo řekne. Mé rozhodnutí bylo jednoduché. Dostal jsem od Opavy příležitost v době, kdy jsem si nemyslel, že přijde. Dostal jsem férovou šanci, ke které jsem si měl co říci. Opavská nabídka mě oslovila takovým způsobem, že bych si nyní nedokázal představit odejít od rozdělané práce.

Zajímá mě i z trenérského hlediska to, co jsme tady zavedli s kolegy, ať už se to týká kondiční přípravy, co se týká mentální spolupráce mezi realizačním týmem a hráči, kam se to může posunout. Pro mě je to strašné důležité do další kariéry.

To jsou věci, které jsou pro trenéřinu klíčové. Zajímá mě dlouhodobá práce a cesta.

Vaším rodinným příslušníkem je Tomáš Skuhravý, bývalý výborný útočník, jste spolu v kontaktu?

Jsme bratranci, kteří spolu neudržují žádný vztah. Plně respektuji, co dokázal jako fotbalista. K sobě jsme si ale cestu nenašli.

Dokázal byste si představit Opavu trénovat pět let v kuse?

Vím, že vést jedno mužstvo v českých podmínkách tak dlouhou dobu je složité. Dokážu si to představit za předpokladu, že budou na stejné vlně jako doposud všichni lidi v klubu.

Je podstatné říct, že současné výsledky nejsou zásluhou trenéra Skuhravého. Měl jsem štěstí na lidi, kteří mě sem vzali, to znamená pánové Grussmann a Hájek, protože zpětná vazba, která je v komunikaci, je poprvé, co ji mám jako trenér, tedy kromě Dukly Praha.

Druhá věc je, že jsem měl kliku na realizační tým. To, jaké pracovité lidi jsem potkal, je jejich zásluha. Líbí se mi, jak spolu komunikujeme, jakým způsobem se nám daří kluky posouvat.

Jsem přesvědčený, že dnešní fotbal se nedá dělat ve dvou třech lidech. Dnes je to velmi náročná záležitost, co se týká kondice, rozboru, individuální připravenosti hráčů. Pokud člověk chce dobře trénovat mužstvo, tak na každou část přípravy musí mít odborníka.

Jednou bych chtěl docílit toho, abych byl obklopen daleko chytřejšími lidmi než jsem já, kteří budou ale kolegiální a budou mít jeden cíl. Já bych je dokázal šéfovat, protože v té chvíli můžete dělat něco velkého.

Vnímáte přízeň a tlak fanoušků?

To jsem vnímal vždy. V Jablonci, když jsme měli ještě lepší sérii, jsme se dostali do posledního kola play-off Evropské ligy a byl jsem za boha. Končilo to ale tak, že u většiny lidí jsem byl špatný trenér, kterého neuznávají. Stejně to začalo i ve Varnsdorfu.

V přípravě, v poháru jsme hráli hezký fotbal. Lidé vyvolávali mé jméno, když se pak bohužel nedařilo, tak jsem si pomalu nemohl jít ani koupit housky do krámu. To je české fotbalové prostředí.

Možná jsem naivní. Chtěl bych lidi svou práci ovlivňovat. Dělám ji na sto procent, žiju přítomností, dělám v ní maximum. Je pro mě důležité, že když se člověk ráno podívá do zrcadla, musí vědět, že pro to udělal všechno. Mě baví pracovat s chybami, protože ne všechno člověk udělá dobře.

Zdeněk Pospěch: Věřím, že kluci mají na to Plzeň potrápit

Zdeněk Pospěch (ve žlutomodrém)Zdroj: DENÍK / František Géla

Kvůli poraněnému kolenu bude nejzkušenější fotbalista Opavy Zdeněk Pospěch sledovat pohárový zápas s Plzní pouze z tribuny. Sedmatřicetiletý zadák věří, že jeho tým má na to velkého favorita potrápit.

Za normálních okolností by opavský kapitán Zdeněk Pospěch na trávníku proti Plzni nechyběl. Bohužel v zápase ve Znojmě si poranil koleno a podzim pro něj skončil. Bývalý reprezentační obránce svedl s Plzní řadu bitev, ať už v dresu ostravského Baníku nebo Sparty.

„Tehdy to byla jiná Plzeň. Pohybovala se ve středu tabulky," vzpomíná rodák z Kylešovic. I když hrát nemůže, utkání si ujít nenechá. „Budu klukům fandit z tribuny," usmála se bývalá opora Baníku, Sparty, Kodaně a Mohuče.

Opavu dnes čeká velké utkání. Jak ho vnímáte?

Pro celý náš klub je to velký svátek. Je to i ocenění toho, jak kluci hrají po celou sezonu a jakým výkonem se prezentují. Věřím, že v nastoleném trendu budou pokračovat a favorita potrápí.

Je šance přes Plzeň přejít?

Zápas začíná za stavu 0:0, kluci se cítí dobře. Řeknu to takhle, určitě odvedou takový výkon, který potěší opavského fanouška.

Už jste byl spoluhráčům něco poradit? Co by mohlo třeba na soupeře platit?

Ještě ne, půjdu kluky spíše povzbudit. Rady a taktiku volí trenér.

Zranění kolena vás do hry nepustí, mrzí vás moc, že nemůžete proti Plzni nastoupit?

Beru to normálně. Už jsem si velkých zápasů užil dost. Na utkání se těším, věřím, že si ho užiju na tribuně.

Ať už v dresu Baníku nebo Sparty jste proti Plzni odehrál řadu zápasů, tehdy to byla ale jiná Plzeň…

Ano, byl to soupeř jako každý jiný, teď je svou kvalitou jinde. Tehdy se Plzeň pohybovala ve středu tabulky.

Co říkáte na divácký zájem o tento zápas?

Když jsem viděl, kolik lístků se prodalo, tak je to fantastické. Ale přál bych si, aby tolik lidí chodilo i na druhou ligu, to by pak byla paráda.

Plzeň hrála ve čtvrtek proti Astře, v neděli se Spartou, viděl jste ji v těchto utkáních?

Neviděl ani v jednom. Ve čtvrtek jsem se díval na Spartu a v neděli jsem na fotbal nekoukal vůbec.

Plzeň má náročný program. Vedle domácí soutěže hraje Evropskou ligu, navíc ji čeká cestování do Opavy. Může to hrát roli?

Je pravdou, že program mají náročný, ale vliv to mít nebude. Mají kvalitní a široký kádr, navíc na tak náročný program jsou zvyklí. Myslím si, že u nás dostanou šanci hráči, kteří třeba proti Spartě nehráli.

Jak to vypadá momentálně s vaším zraněným kolenem?

Rehabilitace pokračuje výborně. Koleno snáší veškerou zátěž. Na podzim už ale hrát nebudu, přece jenom do konce jsou čtyři kola a není kam spěchat.

Motivuje vás k návratu třeba i ten fakt, jakým fotbalem se Opava v současné době prezentuje?

Kluci hrají výborně a to mě těší. To, co na hřišti předvádějí, musí být pozitivem pro každého fanouška. Je vidět, že lidi jsou nadšeni a tak to má být. Doufám, že v takovém stylu dohrají i zbytek podzimu.