Studovali spolu trenérskou licenci, potkávali se proti sobě i jako protihráči na fotbalových trávnících. Nyní je čeká bitva trenérů. Roman Skuhravý povede v sobotu Opavu proti Vítkovicím, které z postu hlavního kouče vede Ivan Kopecký.

„S trenérským kolegou Romanem Skuhravým jsme kamarádi a bývalí spolužáci ze studií. Dokonce jsme proti sobě v dobách aktivní hráčské kariéry nastupovali, potkali jsme se třeba ve finále domácího poháru v roce 1997, on v dresu nakonec vítězného Jablonce, já tenkrát hrál za Drnovice," prozrazuje Ivan Kopecký.

„Vždy, když se potkáme, máme si co říct. A když je čas, pak dokážeme i dlouze o fotbale debatovat. Času sice mnoho není, ale prakticky vždy si ho najdeme k tomu, abychom si pogratulovali k úspěšnému výsledku a popřípadě prohodili pár slov o odehraném zápase.

Teď mám třeba velkou radost z toho, že se Roman s Opavou dostal do finále Českého poháru, pro kterou je to fantastický úspěch, a přeju mu z celého srdce, aby uspěl i v něm," dodává trenér ostravského týmu, který v jarní části výrazně oživil naději druholigového nováčka na záchranu v soutěži.

„S Ivanem se známe. Dlouho dělal asistenta Zdenko Frťalovi. Jsem přesvědčený, že je to ohromně pracovitý člověk, který umí jednoznačně získat hráče na svou stranu a ve Vítkovicích je to vidět. Přeji mu úspěch v podobě záchrany. Bude si ale muset poradit bez tří bodů z Opavy," pousmál se Roman Skuhravý.

„Opavu vnímáme jako ambiciózní tým, který se ocitl na hraně postupu do I. ligy. Víme, že je momentálně na vítězné vlně. Disponuje kvalitním týmem, proti kterému musíme nastoupit s respektem, ale bez zbytečných obav," zdůrazňuje Ivan Kopecký. „Víme totiž, že na každém týmu se dá něco najít, co to je u Opavy, to vám však pochopitelně neřeknu," usmál se vítkovický stratég.

„Na zápas se hodně těšíme mimo jiné i proto, že se bude hrát na pěkném fotbalovém stadionu v bouřlivé kulise. Navíc i my jsme na jaře dokázali něco fantastického, vždyť kdo by si byl pomyslel, že nyní budeme mít tolik bodů. Teď máme rychle za sebou dva ze tří nejlepších týmů soutěže, konfrontaci s nimi vyhlížíme, a když to trošku nadnesu, nám v podstatě soutěž začíná až teď.

Ano, Opava je velký favorit zápasu, my jí však chceme úlohu co nejvíce znepříjemnit," řekl ještě k sobotnímu derby Ivan Kopecký.

„Stačí se podívat na jarní tabulku, tam jsme získali stejně bodů jako Vítkovice. Na jaře došlo k jejich velkému oživení. Už během vzájemného přípravného zápasu v zimě bylo vidět, že tvrdě pracují. Jsme jednoznačně přesvědčeni o tom, že nás čeká neuvěřitelně pracovité mužstvo, které ví, že pokud získá z nejbližších dvou zápasů jakýkoliv bod, tak to bude pro ně obrovský bonus," hovoří o Vítkovicích Roman Skuhravý.

„Netěží jen z bojovnosti, jsou i takticky dobře připraveni. Prezentují se dobrými individuálními výkony, ať už se jedná o Květona, vynikající formu má Mikula. Texl s Vaňkem, nahoře Fiala s Mišinským. Zdá se mi, že v posledních zápasech hrají trochu obdobným způsobem jako my. Mají výborně zvládnutý brejk. To jsou věci, na které se musíme připravit," upozorňuje Roman Skuhravý.

„My hrajeme doma a byla by z naší strany blbost jakýmkoliv způsobem zápas podcenit a nepřistoupit k tomu zodpovědně a s chutí vyhrát," podotkl šéf opavské lavičky.

Domácím bude chybět vykartovaný Václav Mozol a zraněný Radim Grussmann. „Jinak jsme kompletní, v nominaci bude i Zdeněk Pospěch," uzavřel Roman Skuhravý.

Zápas v sobotu začíná od 18 hodin.

Josef Květon: Už se nemůžu dočkat

Josef KvětonZdroj: DENÍK / František Géla

Z Opavy do Vítkovic přes Španělsko a Ústí nad Labem? Pro fotbalového brankáře Josefa Květona žádný problém. Osmadvacetiletý gólman po konci v Opavě prožil hektický půlrok.

Začal chytat divizi ve Valašském Meziříčí, pak naletěl agentovi a týden strávil ve Španělsku, pak své štěstí zkoušel v ústecké Armě, aby následně podepsal jednoletý kontrakt ve Vítkovicích.

„Jsem zpátky ve velkém fotbalu, a to díky Vítkovicím. Chci jim splatit jejich důvěru dobrou prací v brance," hlásí Josef Květon, který od svých čtrnácti let až do loňského léta oblékal dres Opavy.

V Ostravě se mu daří. I díky němu jsou po podzimu odepsané Vítkovice ve hře o záchranu. V sobotu se představí v Městských sadech. „Už se nemohu dočkat, bude to velké," směje se brankář původem z Bruntálu.

Pepo, v sobotu čeká Vítkovice derby v Opavě. Už se těšíte?

Neskutečně, už se nemůžu dočkat. Těším se na kluky, na stadion, na fanoušky. Opava je moje srdeční záležitost. Strávil jsem v ní krásné roky a na to zapomenout nejde. Pro naše kluky vypíšu i nějakou odměnu.

Vítkovice byly po podzimu na odpis. Na jaře se neskutečně zvedly, čím to je?

(začne se smát) Tak přišel jsem do týmu já. Ale teď vážně. Klub prošel změnami, máme nového trenéra. Na začátku jarní části jsme si řekli, že začínáme od nuly, že jarní část je naše nová sezona. V kabině se vytvořila výborná parta, od toho se všechno odvíjí.

Na vaši osobu je slyšet samá chvála…

To jsem rád, ale jsme tým. Osobně mi vyhovuje i spolupráce s Davidem Mikulou, oba těžíme z toho, že se známe.

Věříte, že se vám podaří druhou ligu zachránit?

Věřím, proto jsem tam šel. Jsme stále ve hře, rveme se s osudem a myslím, že úspěšně.

Vy už jste měl ale nakročeno do Vítkovic v létě, je to tak?

Je to tak. S tehdejším manažerem Pohorelim jsme nenašli společnou řeč. Rozhodl se vsadit na jiné kluky. Teď už tu není. Klima v klubu se změnilo k lepšímu, což se odráží i do výsledků.

Když to trošku nadneseme, tak vy jste se z Opavy do Vítkovic dostal pořádnou oklikou, a to přes Španělsko a Ústí nad Labem…

(usměje se) Je to tak. Půlrok po odchodu z Opavy byl naprosto šílený. Řadu věcí jsem si uvědomil. Na druhou stranu to byla pro mě velká a dobrá životní škola. Člověk potřebuje někdy dostat přes prsty.

Berete angažmá ve Vítkovicích jako odrazový můstek za lepším angažmá?

Tohle neřeším. Mám tady smlouvu na rok. Prvořadým cílem je zachránit druhou ligu.

Opavu sledujete?

Pořád. Koukám na přenosy, klukům fandím. Moc jim přeji, aby vyhráli pohár. Doufám, že i Baníku ještě pořádně zatopí. Udělám všechno pro to, abychom i my obrali Baník o body.

S fotbalem jste začínal v rodném Bruntále. Manažer Mura se vám neozval v době, kdy jste neměl angažmá?

Neozval. Navíc na to, abych chytal krajský přebor, jsem ještě mladý. Mám v týmu kamarády, byl jsem se na ně i podívat osobně.