VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Slezský FC se chystá na první velké pohárové finále

/POZVÁNKA, ROZHOVORY/ Už ve středu vpodvečer si to fotbalisté Slezského FC Opava rozdají se Zlínem o vítězství v MOL Cupu, které je zároveň může posunout do evropských pohárů. Opavští věří, že jsou na zlínského soupeře dobře připraveni. Zároveň se neodvažují říct, kdo je favoritem utkání.

17.5.2017 1
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK / František Géla

„Jsme šťastní, že finále můžeme hrát. Z vlastní zkušenosti vím, že finále smazává všechno. Ukáže se v 90 minutách a prodloužení, co týmy umí a zda to, na co jsou připravené, dokážou do zápasu dát. Nemám v hlavě žádné spekulace, zda jsme favoritem my, nebo Zlín. Zajímá nás Opava, uděláme všechno pro to, abychom zvítězili," řekl opavský kouč Roman Skuhravý.

S tím souhlasí také největší hvězda Slezského FC Zdeněk Pospěch. „Myslím si, že v takovém utkání role favorita neexistuje. To by mezi týmy musel být velký rozdíl. Prokázali jsme kvalitu, když jsme během naší cesty dokázali porazit čtyři ligové mančafty. Budeme se snažit uspět i ve finále," předeslal kapitán opavského týmu.

Na rozdíl od Zlína Opavští odmítli předzápasový trénink na Andrově stadionu v Olomouci. „Měli jsme tu možnost, ale mužstvo má svůj režim a já jsem zastáncem toho, že pokud není třeba něco měnit a vnitřní mechanismy fungují, nemá se do toho sahat. Spíte ve vlastní posteli a trénujete na vlastním hřišti.

Nevnímám to jako problém, ba naopak. Máme zajetý režim, ve kterém jedeme celou sezonu. Předzápasový trénink v Olomouci jsem nechtěl," přiznal trenér Slezského FC.

Před Opavany stojí velká výzva a zároveň možný historický úspěch. Nemůže to svazovat? „Nervozita do takového utkání nepatří. Ba naopak. Postup jsme si tvrdě vybojovali. Nejsme nervózní ani si to nejdeme užít. Zápas jdeme žít, a to se vším, co k němu patří. Sami jsme zvědavi, jaký průběh bude středeční utkání mít," posunul se dále Skuhravý.

Finálový zápas, který začíná v 17.30 hodin, slibuje parádní atmosféru. I díky tomu, že jeho dějištěm je Olomouc. Pro oba soupeře ideální destinace. „Jsem rád, že padlo toto rozhodnutí a nemusíme do Prahy. Je to skvělá volba pro fanoušky Opavy, Zlína i lidi ze zdejšího okolí. Takhle by mělo finále českého poháru vypadat – plný dům a skvělá atmosféra," uzavřel Zdeněk Pospěch.

Tomáš Čelůstka: S Lukášem Holíkem se začnu zase bavit až po finále

SFC Opava – Žižkov 2:2 (0:1)Hodně pikantním zápasem bude finále MOL Cupu mezi Opavou a Zlínem pro Tomáše Čelůstku. Ve Zlíně vyrostl, teď ale válčí v barvách Slezského FC. Jak sám navíc přiznává, finále bude jeho doposud nejdůležitějším zápasem v kariéře.

Pětadvacetiletý obránce se na středeční finále těší stejně jako celá Opava. „Je to pro nás velký zápas. Pro mě je specifický v tom, že jsem ve Zlíně vyrostl," poznamenal Tomáš Čelůstka a dodal: „Finále je největším utkáním v mé kariéře. Věřím, že ani v lize jsme ještě neřekli poslední slovo."

V sestavě Fastavu má řadu kamarádů jako například Dostála, Jugase, Pazderu. „Nejvíce v kontaktu jsem s Lukášem Holíkem. V posledních dvou týdnech se ale nebavíme, odmlčeli jsme se. Začneme se bavit až po finále," usmívá se odchovanec zlínského fotbalu v opavských službách.

Opavský zadák bude mít na tribuně celou rodinu. „Když jsme vybojovali finále, měl jsem nespočet telefonátů ohledně vstupenek, bylo jich asi sto. Samozřejmě že vyhovět všem jsem nemohl," pokračuje v povídání člen Skuhravého výběru.

O tom, komu bude Čelůstkovic rodina ve středu fandit, je jasné. „Opavě, nikomu jinému fandit ani nemohou," zvedl prst Tomáš Čelůstka, kterému bude držet palce i jeho starší a slavnější bratr Ondřej oblékající dres tureckého Antalyasporu.

„Brácha nám věří a hodně fandí, večer si bude ladit ČT 4 sport v Antalyi," dodal mladší z bratrské dvojice.

Opava na rozdíl od Zlína má formu, je ve větší pohodě. „Na to se vůbec nedíváme. Finále je o jednom zápase. Zlín je silný v brejcích, na ty si musíme dát pozor," řekl Tomáš Čelůstka. „Pokud předvedeme náš výkon z posledních zápasů, máme šanci. Věřím, že vyhrajeme," má jasno opavský fotbalista a dodává: „Spoléháme i na pomoc našich fanoušků, jsou prostě nejlepší."

Jak se říká, vítěz bere všechno. V praxi to znamená účast v Superpoháru a v Evropské lize. „Bylo by to krásné. Fakt se ale soustředíme jen na Zlín. Ničím jiným se nerozptylujeme," zůstává nohama na zemi.

Tomáši Čelůstkovi jde opavské angažmá k duhu. Pravidelně hraje, svými výkony si řekl o novou smlouvu. „Opava mi přirostla k srdci. Na nic si nemohu stěžovat. Loňská sezona nebyla nejlepší, letos je to ale jiné, prostě více než fantastické," culí se pětadvacetiletý zadák.

Jak již bylo zmíněno, zápas je pro něj specifický. Chystá vypsat odměnu i pro své spoluhráče. „Do kabiny určitě něco přistane. Co to bude, ještě vymyslím. Největší odměnou pro nás a fanoušky bude ale vítězství v poháru," končí krátké povídání.

Ota Novák: Nejraději bych zařídil výhru Zlína i Opavy

Otakar Novák

Dokonalá souhra! Trenér zlínských brankářů Otakar Novák si po letošních výsledcích MOL Cupu libuje: V bitvě o trofej se ve středu střetnou dva kluby, které mu zaplnily největší část fotbalového života. „Zlín s Opavou, to je to nejlepší finále, jaké mohlo být. Moc se na zápas těším," rozplývá se 39letý kouč.

Na druhou stranu to přináší strastiplnou věc: Jeden jeho oblíbený tým skončí se smutkem. „Kdybych mohl, nejraději bych zařídil, aby vyhrály oba kluby," glosoval Novák.

Nyní je ve službách prvoligového Zlína, takže je jasné, že pěsti bude při utkání zatínat tímto směrem. A zatímco většina nadcházejících aktérů velkého finále si netroufá vypouštět z úst silná slova, oblíbený člen klubu se do toho nebál prásknout. „Pár dní o zápase přemýšlím a vím, že zvítězíme. Cítím to i v kostech," pousmál se.

S tímto určitě nebudou souhlasit v Opavě, kde Otakaru Novákovi zůstaly s lidmi přátelské vztahy. Před středečním dnem D je s nimi ve spojení. „Jde o lidi z klubu, bývalé spoluhráče i známé, kteří jsou fanoušky Opavy. Trošku se hecujeme, takže je to dobré," culí se.

Ve slezském klubu působil dvakrát. Poprvé na jaře 2005, podruhé od léta 2006 do zimy 2013. To bylo angažmá se vším všudy… „Když jsem do mužstva přišel, začínalo se po krachu od začátku. Dostali jsme jen ručníky, vše ostatní jsme museli mít svoje. Měli jsme však vynikající partu a ve druhé lize se nám dařilo.

Na druhou stranu potom přišel i sestup, pak zase postup. Prožil jsem tedy krásné i horší chvíle, ale ve finále jsem Opavu poznal jako fantastické fotbalové město a jsem moc rád, že jsem tam hrál," vysvětlil Novák.

Vzhledem k tomu, že to není až tak dávno, co v druholigovém celku bojoval, zná spoustu hráčů ze základní sestavy trenéra Romana Skuhravého. „Byli tehdy talentovaní a už dobří. Postupem času získali víc zkušeností a po vyřazení ligových týmů v poháru také sebevědomí. Teď mají formu," poukázal držitel 30 ligových startů, pro kterého bude bitva zážitkem nezávisle na klubové minulosti.

„Pamatuji například utkání v Intertoto Cupu s Atléticem Madrid, ale finále poháru jsem nikdy nehrál. Bude to specifické," přiznal Novák.

Mimochodem usměvavý zlínský trenér by se v případě úspěchu mohl proslavit ještě slohovou prací, protože na klubový web například dopisoval poznámky ze zimního soustředění v Turecku, které rozesmály každého čtenáře. Na tuto výzvu se ale zatím ozval jen pobavený smích a skromná odpověď:

„Já jsem do zápisků vždycky něco nastínil a finální podobu jim dodali lidé z marketingového oddělení klubu. Takže největší zásluha patří jim," řekl s typickým úsměvem Otakar Novák.

Petr Uličný: Su zvědavé, jak to dopadne. Fandím oběma!

Petr Uličný

Na Moravě i ve Slezsku vedl snad všechny profesionální kluby, takže není divu, že mu rukama prošli i fotbalisté Opavy a Zlína, kteří si to na Andrově stadionu (začátek v 17.30 hodin) v pohárovém finále rozdají o to, kdo bude hrát Evropskou ligu. Legendární kouč Petr Uličný si vyvrcholení MOL Cupu nenechá ujít, tipnout výsledek však diplomaticky odmítá.

„Oběma mužstvům moc fandím. Že se dostala až do finále a jedno z nich bude hrát poháry, je bomba a famózní úspěch! V Olomouci máme překrásné hřiště, super stadion, takže to může být výborný fotbal. Těším se i na diváckou kulisu, ale netroufám si tvrdit, kdo vyhraje.

Ať je to ten lepší," usmívá se v rozhovoru pro Deník sedmašedesátiletý trenérský rekordman, známý i jako „Hanácké Ferguson".

Překvapilo vás, že se do finále probojovaly zrovna dva provinční kluby?

Co se týká Opavy, je to momentální vizitka druhé ligy, kterou hraje i Sigma. Opava stále bojuje o postup, hraje pěkný fotbal a vyřadila čtyři týmy z nejvyšší soutěže, což je obrovský úspěch trenéra Romana Skuhravého a celého vedení. Navíc má vynikající diváky, byl jsem se podívat na utkání s Ostravou a byla tam báječná atmosféra.

Ale předpokládám, že v roce 2000, kdy jste ve Slezsku působil, tam nebyly evropské poháry tématem…

(hlasitě se rozesměje) To teda vůbec, v žádném případě! Víte, na Opavu mám navíc takovou smutnou osobní vzpomínku, protože jsem s ní jedinkrát v životě spadl. Bylo to pro mě strašně frustrující a moc mě to mrzelo.

Co Zlín?

Ten jsem trénoval dokonce dvakrát, Jeho účast ve finále už ale takovým překvapením není, protože Bob Páník tam odvádí vynikající práci. Zaslouží si obrovské absolutorium. Párkrát jsem tam byl a jejich fotbal se mi moc líbí. Přešel i přes Slavii, celou sezonu navíc i v lize bojuje o evropské poháry.

Bohužel to sice na jaře nezvládli, doma prohráli pár zápasů a bylo po naději, nicméně se klub pod současným vedením obrovsky posunul.

Máte na Fastav příjemnější vzpomínku než na SFC?

Na Zlín mám dvě. S ním jsem pro změnu do první ligy postoupil v roce 1993, tehdy ale postupovalo šest mužstev.

A ta druhá?

To druhé angažmá už se moc nepovedlo, potom mě střídal Pavel Hoftych a naštěstí to tehdy zachránil. Tak to ale ve fotbale u nás trenérů chodí. Někdy zažijete úspěch, někdy zase zklamání.

A Zlín teď má před sebou historickou šanci, i když to už možná kdysi dávno zažil. Ještě když já jsem hrával fotbal, myslím, že byl v nějakých pohárech. Ale to už je „sakra" dávno, čtyřicet roků!

Vidíte, a teď je Opava nebo Zlín dokonce blízko přímé účasti v základní skupině. Stačí, když Manchester United ve finále Evropské ligy porazí Ajax.

Jo? Ty bláho, to jsou věci! (opět se rozesměje) Ale určitě se tam či tam pak v létě pojedu podívat, z Olomouce to mám kousek. Člověče, ale já su fakt zvědavé, jak to nakonec ve středu dopadne.

Pro většinu hráčů Opavy i Zlína bude finále vrcholem kariéry. Tak důležitý zápas nikdy nezažili, musejí se na to nějak speciálně připravit?

Vrchol to pro ně je, ale co se týká sportovní formy, podle mě není na co se připravovat. Oba týmy se dobře znají, takže musejí zvolit nějakou super taktiku, aby druhého předčili.

Podle mě se ale ani nemají čím překvapit, protože Bob Páník s Romanem Skuhravým se jezdí dívat na utkání a mají přehled o soupeřích. Navíc rozdíly v soutěži se tam smažou, protože Opava vyřadila ligové mančafty včetně Plzně.

Vy jste zase v roce 2012 ve finále porazil Spartu se Sigmou, pro kterou to byla první trofej v historii. Ještě vám to někdy probleskne hlavou?

To teda, moc si toho cením! A nedávno mi zrovna říkali chlapci, kteří se toho účastnili, konkrétně Radim Kučera, že to bylo teď někdy přesně pět roků, kdy jsme na neutrálním hřišti v Plzni tu Spartu porazili. Bylo to něco úžasného, vrchol mé kariéry, zakončil jsem tím mé úspěšné fungování v první lize. Nebo spíše poloúspěšné? (usmívá se)

Jan Šimek, Roman Brhel, Michal Kvasnica, Jan Šmíd

Autor: Redakce

17.5.2017 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Kabelka České Miss Earth 2015 Karolíny Mališové.
10

Kabelkový veletrh se blíží, odstartovala internetová dražba VIP kravat a kabelek

Šéfredaktor Opavského a Hlučínského Deníku Roman Brhel v minulém týdnu intenzivně testoval elektromobil VXT eCHOICE, který naší redakci zapůjčil známý opavský konstruktér Pavel Brída.
4

Elektromobil ukazuje nový směr

Státní svátek bude ve znamení lampionů

Lampiony, živé sochy, vystoupení operní pěvkyně či Jaroslava Hutky. To je jen zlomek toho, co letos přinese 17. listopad v našem regionu. 

Snížené kanály v nově opravené silnici budí vášně

Silnice mezi Komárovem a Novými Sedlicemi nyní prochází rekonstrukcí a jeden pruh je už vyasfaltován.

Společné zpívání koled se blíží

/POZVÁNKA/ Další ročník populární akce Deníku Česko zpívá koledy se neúprosně blíží. Lidé v různých městech a obcích celé České republiky budou zpívat ve středu 13. prosince od 18 hodin, a to i v Opavě na Dolním náměstí.

Situace kolem Penny zatím zůstává nejistá

Nový Penny Market má vzniknout v Dolním Benešově naproti kulturnímu domu na pozemcích soukromých majitelů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT