„Na Zdeňka jsme pyšní, sledujeme ho. I když to dotáhl tak daleko, pořád zůstal skromným klukem," zdůrazňuje manažer FK Kylešovice Michal Halámek. „Když je v Opavě, vždy se staví," doplňuje mladý manažer. Myšlenky, že by bývalý reprezentant opět oblékl kylešovický dres, se v klubu úplně nevzdali. „To víte, že jsme se Zdeňka ptali, záleží na něm," pousmál se Halámek, který v Kylešovicích funguje od šesti let, dříve chytal, posledních šest let se věnuje manažerské práci.

Klub se snaží pracovat s vlastními odchovanci. „Je to ta nejlepší cesta. Snažíme se přivést i kluky, kteří u nás začínali a teď hrají jinde," podotýká Michal Halámek. V současném áčku jsou bývalí dorostenci Šupola, Bolacký, Mezera nebo Fruncek. „Vždy záleží, jak silný je ročník v mládeži. Ze současného dorostu budeme rádi, když se mezi muži prosadí jeden dva kluci, ale to je normální jev," míní ambiciózní manažer.

Kylešovice hrají třeba jak CSKA Moskva své domácí zápasy na hřišti s umělým povrchem. „Už jsme si zvykli. Dá se říci, že je to oproti soupeřům naše malá výhoda," pousmál se Halámek.

Stejně jako trenér Jaroslav Narovec, tak i manažer by rád s klubem do I. A třída. „Je to ale běh na dlouhou trať. V dnešní době je všechno otázkou peněz a sehnat dnes sponzory není jednoduché. Na druhou stranu na první místo ztrácíme pět bodů, stát se může cokoliv," zdůraznil manažer, který si pochvaluje spolupráci se Slezským FC.

Mezi významné partnery klubu patří LG Sport Bar Kylešovice, Řeznictví Gebauer a Stavební FA Šindler. „V neposlední řadě žádáme statutární město Opava o poskytnutí grantů a je nám v mezích jejich možnosti vyhověno, za což magistrátu vyslovujeme velké díky," uzavřel Michal Halámek.

Jaroslav NarovecJaroslav Narovec: Kylešovicím by seděla I. A třída

Už šestým rokem je šéfem lavičky kylešovických fotbalistů Jaroslav Narovec. Mise jednapadesátiletého kouče je úspěšná. S týmem zažil dva postupy, čeřil vody i poháru. Vždyť Kylešovice byly kousek od účasti v předkole Českého poháru. V současné době patří týmu v tabulce I. B třídy pátá příčka s pětibodovou ztrátou na vedoucí Olympii Bruntál.

Jaroslav Narovec se ujal kylešovického týmu v dubnu roku 2007, tehdy tým vedl okresní trojku. „Na první pohled to vypadalo, že mě čeká jednoduchý úkol, dovést tým do okresu. Jenomže opak je pravdou," vzpomíná na své začátky bývalý záložník. „Mužstvo nebylo v ideální konzistenci jak po herní, tak fyzické stránce. Nakonec se nám ale postup podařilo urvat," pokračuje Jaroslav Narovec. V dalších sezonách se tým usadil v okresním přeboru, což ale ambiciózního a náročného trenéra úplně nenaplňovalo. „Už když jsem do Kylešovic přišel, tak jsem výboru řekl, že bych se s týmem postupně dostat až do I. A třídy, což na jejich tvářích vzbudilo úsměvy," prozradil Jaroslav Narovec.

Když byly Kylešovice v okrese, začal ve spolupráci s manažerem Michalem Halámkem budovat nový tým. „Vsadili jsme na hráče původem z Kylešovic, kteří hráli ve vyšších soutěžích. Ne, všichni měli ale ve svých klubech místa v základních sestavách. Nakonec se mezi tahouny zařadili především Petr Čavera a Michal Swiech, ten ale ze zdravotních důvodů musel skončit," pokračuje v povídání trenér Kylešovic.

Nakonec zůstaly Kylešovice v okrese čtyři sezony, hráli na špici, nejdříve neuspěli v postupovém boji se Štítinou. „Měli jsme dobrý tým, bohužel nám nepřálo štěstí," krčí rameny úspěšný trenér. Nakonec se přece jen postupový sen splnil, v roce 2011 tým s žábou na dresu urval postup, a to už šest kol před koncem.

„Už jsme měli být v I. A třídě, zadrhli jsme se, ale na můj vkus na delší dobu, v okresním přeboru," krčí rameny trenér, který vedl v minulosti Holasovice.

Dá se říci, že Kylešovice jsou i pohárovým týmem. V roce 2009, 2010 a 2011 vyhrály Opavský pohár, jedenkrát se probojovaly dokonce až do finále Moravskoslezského poháru, kde po těžkém boji vypadly s Heřmanicemi. „Nechybělo moc a zahráli jsme si předkolo tehdejšího Ondrášovka cupu," říká pyšně Jaroslav Narovec.

V současné době se v Kylešovicích začíná budovat nový tým, probíhá omlazovací kúra. „Pomalu končí generace čtyřicátníků, před kterými já smekám klobouček. Dokázali si i v osmatřiceti udržet velkou výkonnost, a to si zaslouží uznání," má trenér na mysli Fajkuse, Žídka, Rončku, Anděla nebo Tomana. „Nyní skládáme nový tým, věřím, že jak si sedne, můžeme zaútočit na postup," dodává Jaroslav Narovec.

Kylešovický fotbal je znám i za hranicemi. Vždyť právě z tohoto klubu vzešel bývalý reprezentační obránce a nyní opora bundesligové Mohuče Zdeněk Pospěch či bývalý prvoligový záložník Opavy a Sigmy Olomouc Radek Špiláček. „Pro každého trenéra je velkou pochvalou, když se mu kluci objeví ve vyšších soutěžích. Taky mě potěšil fakt, že si Filip Mužík zahrál divizi za Dolní Benešov. V současném kádru máme několik kluků, kteří si mohou zahrát výše, ať už je to Fruncek, Prášil, Kostka, Mezera nebo Šupola," říká jednapadesátiletý trenér.

Byť není Jaroslav Narovec kylešovickým rodákem, klub mu za těch šest let přirostl k srdci. „Koupil jsem si v Kylešovicích byt, už dříve než mě vedení oslovilo, jsem zdejší prostředí znal. Podařilo se nám vytvořit dobrý realizační tým, chtěl bych vyzvednout práci Lukáše a Jiřího Gebauera, sportovního manažera Michala Halámka a nestora kylešovské kopané Frantu Jelena. Taky jsem se sžil s našimi fanoušky, kteří nás podporují. Prostě jsme tady vytvořili jednu takovou velkou rodinu," pochvaluje si trenér.

Fotbal se stal nezbytnou součástí života Jaroslava Narovce. Hrával ho za Kobeřice, Vávrovice a Holasovice. Jako trenér má kvalifikaci i pro třetí ligu, na změnu fotbalové destinace ale nemyslí. „Nějaké nabídky z vyšších soutěží jsem měl, ale nerad odcházím od rozdělané práce a tu v Kylešovicích mám," zdůrazňuje fotbalový odborník, který musí trenéřinu skloubit s prací. „Dělám v nadnárodní zemědělské firmě, někdy je to opravdu náročné, ale zvládám to, je to boj hlavně s časem," uzavírá Jaroslav Narovec.

Mládežnické týmy Kylešovic

Mini žáci, mladší přípravka, Okresní soutěž sk. C, trenér A. Kuzník
Mini žáci, starší přípravka, Okresní soutěž, trenér V. Brunovský
Mladší žáci, Okresní soutěž, trenér R. Valeček
Starší žáci, Okresní přebor, trenér V. Banková
Dorostenci, Okresní přebor, trenéři M. Halámek, S. Mikošek

Historie kylešovického fotbalu očima Františka Jelena

Prvopočátky fotbalu v Kylešovicích se datují od roku 1942, kdy za okupace Československa německými vojsky byl hrstkou nadšenců založen FOTBALOVÝ SPOLEK a v těžkém válečném období pro naše obyvatelstvo to byla jediná možnost ke sportování a tím i příležitost pro českou veřejnost ke společnému scházení, a jelikož na fotbal na hřišti na Kamenci v tehdejším Troppau-Gilschwitz (Opava-Kylešovice) chodilo hojně diváků, tehdejší Deutsche Schutzpolizei sportovní činnost našeho FS Kylešovice v roce 1944 zakázala.

Po osvobození byl na Opavském předměstí v Kylešovicích znovu založen s názvem Sportovní klub Kylešovice a jako třetí klub zemského hlavního města Slezska byl zařazen do soutěží Slezské župy Opavska, hrálo se na hřišti SK Slezan Opava. Pro velké finanční potíže klubu nastává v r.1951 spojení našeho SK se SOKOLem Kylešovice. V padesátých létech dochází k různým změnám názvů na DSO Kylešovice, DSO Dynamo Opava, DSO Tatran Opava, až nakonec v r.1959 byl ustaven název na Fotbalový oddíl TJ SOKOL Kylešovice.

V sedmdesátých létech postupuje mužstvo do Okresního přeboru Opavska a umísťuje se na předních místech tabulky. Tvoří se výborná parta v čele s předsedou L.Davídkem a v r.1981- jubilejním roce 70. výročí založení TJ SOKOL dosahuje mužstvo historický postup poprvé do Krajské soutěže Ostravska I.B třídy a jednu sezonu důsledkem reorganizace hraje dokonce Krajský přebor II.třídy (bývalá I.A třída), v soutěži máme i B mužstvo a hraje OS III.třídy.

Okresní soutěže hrají i družstvo dorostenců, starších a mladších žáků. Druhým vrcholem byl rok 1993, kdy muži opět postoupili do KS I.B třídy SFŽ.

V roce 2001 nastává výstavba Městského sportovního areálu v Opavě-Kylešovicích a byla zde vystavěna nová hrací plocha s umělou trávou třetí generace. Majitelem krásného areálu s umělým osvětlením je statutární město Opava, jež výstavbu financovalo a do užívání předalo v roce 2006 Slezskému FC Opava pro nově otevřenou fotbalovou školu v Kylešovicích. Město Opava nám zde umožňuje provozovat činnost našich družstev.

Během uplynulých let vyšli z našich řad hráči, kteří dosáhli větších úspěchů v jiných klubech: P. Gratza, D. Hendrych a L. Rončka hráli divizi v Kravařích, K. Vrba hrál II.ligu v Ostroji Opava, R. Špiláček I.ligu v Olomouci a nejúspěšnějším je náš bývalý žák Zdeněk Pospěch, hrál I.ligu v SFC Opava, Baníku a Spartě, následně v FC Kodaň a nyní v bundesligové Mohuči.

Třetím vrcholem byl roce 2011 postup do I. B třídy. Mužstvo zvítězilo 3x v pohárové soutěži OFS Opava a dokonce hrálo finále krajského pásma.