VYBRAT REGION
Zavřít mapu

PROFIL: Dolní Benešov bojuje o návrat do divize

Dolní Benešov - Když loni Dolní Benešov spadl z divize a následně vsadil na hráče z blízkého okolí, málokdo předpovídal, že by se mohl rvát o postup. Ale stalo se, trenér Dušan Christoph poskládal tým mladých bojovníků okolo velezkušených Juchelky a Knoppa. Nejen, že Benešov vede krajský přebor, navíc předvádí fotbal, který se musí líbit.

23.5.2013
SDÍLEJ:

FC MSA Dolní BenešovFoto: DENÍK / František Géla

„Všichni, co tady jsme, chceme kraj vyhrát," říká úvodem jeden z hlavních strůjců benešovské spanilé jízdy krajem, trenér Dušan Christoph. V letní přestávce došlo v kabině týmu k velkému zemětřesení. „Stáhli jsme si z hostování naše hráče, kteří hostovali v okolních klubech, jako například Sprucha s Reichlem a gólmana Juchelku. Naše filozofie je jasná, hrát s hráči, co mají k Benešovu vztah," podotkl jednačtyřicetiletý kouč.

Dušan Christoph dal prostor dravému mládí. Hráči jako Adamík, Labuda nebo Haas patří k tahounům, prvně jmenovaný dokonce vede tabulku střelců celé soutěže. „Ondra Adamík je fotbalistou, který ze sebe dokáže vyždímat maximum, je to dříč se vším všudy. Ještě o něm uslyšíme, totéž platí o Filipu Labudovi. Ondru Haase jsem měl ve Štítině, tam jasně dokazoval, že má navíc. Dostal důvěru a tu mi splácí na hřišti. Na druhou stranu je třeba říci, že mladí těží také hodně z toho, jaké spoluhráče mají kolem sebe. Tenhle tým si prostě sedl po všech stránkách," podotýká bývalý hráč Opavy, který těží i ze silné lavičky. „Nerozděluji tým na hráče a náhradníky, všichni jsou si rovni a pro tým velmi důležití," dodal.

Dušan ChristophKdyž jsme ještě u skladby mužstva, jedno jméno je pro trenéra veledůležité, a to Michal Juchelka. Jednatřicetiletá ikona klubu, bez které by si sestavu Dolního Benešova nedokázal nikdo představit. „Michal je v klubu od žákovských let, má na vyšší soutěž, přesto zůstal, jeho služeb si strašně cením," poznamenal Christoph (na fotografii vpravo).

Dolní Benešov vyznává ofenzivní pojetí hry, které se musí divákům líbit. „Fotbal se hraje pro lidi. Snažíme se hrát dopředu, ale na druhou stranu máme okénka v obraně, pak se stane, že průměr vstřelených gólů v našich zápasech je 4,4," usmívá se šéf benešovské lavičky.

V sobotu mají Benešovští před sebou zápas jara v Heřmanicích, které také myslí na postup. „Chceme bodovat. V náš prospěch hovoří zkušenost, řada našich kluků už tak těžké zápasy hrála. Pro mě osobně jsou Heřmanice příjemným překvapením celé soutěže," řekl k sobotnímu duelu Dušan Christoph.

Úspěšný kouč je spjat s Dolním Benešovem už dvacet let, a to především jako správce areálu. Nabídka na trénování ho překvapila. „Nečekal jsem to, ale užívám si to. Dokonce jsem přerušil na rok svou hráčskou kariéru. Registračku mám tady v Benešově, pro případ krizové situace," usmál se Dušan Christoph, který oceňuje dobrou práci v mládežnických týmech.

„Dorostenci jsou šikovní a to je jenom dobře, máme kam sáhnout," uzavřel povídání trenér Dolního Benešova.

Týmy Dolního Benešova

Muži A (krajský přebor), muži B (okresní přebor), starší, mladší dorost (divize), mladší, starší žáci (krajský přebor), minižáci (okres), přípravka

Michal Juchelka: Rád bych byl s Benešovem jednou první

Michal JuchelkaJednou z největších osobností krajského přeboru je bezesporu kapitán Dolního Benešova Michal Juchelka. Jednatřicetiletý brilantní technik je svým způsobem v našich fotbalových luzích a hájích unikátem. Nikdy za jiný klub nehrál, a nabídky k přestupu přitom měl.

Když Benešovští spadli do kraje, lákal ho bohatý Havířov. Hráč s devítkou na zádech řekl ne, nezlákalo ho ani finančně zajímavé angažmá v Rakousku. „Jsem v Benešově spokojený, nikam mě to neláká," usmívá se blonďatý záložník.

V Dolním Benešově zažil radosti i smutek. Nyní by rád se svým týmem postoupil do divize. „Nikdy jsem nebyl s Benešovem první, rád bych to v letošní sezoně změnil, je to můj sen," svěřil se Michal Juchelka, který má v týmu i mladšího bratra Davida.

Michale, vedete krajský přebor, před sezonou byly ale v soutěži pasovány do role favoritů jiné týmy…

To je pravda, před sezonou nikdo nečekal, že se budeme rvát o postup. Překvapili jsme sami sebe. Naše největší síla je v dobré partě v kabině. Nikdo si na nic nehraje, teď jenom dotáhnout náš postup do zdárného konce.

Jeden z klíčových duelů jara vás čeká v sobotu v Heřmanicích…

Může se rozhodnout. Heřmanice mají ještě dva zápasy k dobru. Vedeme soutěž od sedmého kola, byla by škoda postup ztratit. Prostě nesmíme první flek pustit.

Hrajete sice jenom kraj, ale i v této soutěži není o zajímavé zápasy nouze…

S tím musím souhlasit. Hraje se tady řada derby, jsem rád, že cestu na soupeřova hřiště našli i naši fanoušci.

Hra, kterou v letošní sezoně produkujete, se musí líbit. V Benešově o vstřelené branky není nouze…

Snažíme se hrát hlavně dopředu, gólů dáváme dost. Na druhou stranu nám to občas hapruje v defenzivě.

Jak jste již zmínil, silnou zbraní Benešova je výborná parta. Čím to je, že jste si tak sedli?

Prostě jsme si sedli. Je to dáno tím, že tři čtvrtiny hráčů jsou z Benešova. Nikdo si tady na nic nehraje, kabina táhne za jeden provaz, a to jak na hřišti, tak mimo něj.

Mezi tahouny týmu patří mladí…

To je jenom dobře. Mají kariéru před sebou, jsou důkazem, že fotbal děláme dobře. Ondra Adamík dal přes dvacet gólů a já věřím, že ty nejdůležitější si ještě schoval na poslední kola. Mladí jsou naše budoucnost, na kterých se dá stavět, tedy pokud nepůjdou za lepším. Sice jsme měli menší výsledkovou krizi, ale dokázali jsme se z ní dostat, věřím, že vítězství nad Krnovem bylo odrazovým můstkem k povedenému závěru sezony.

Pojďme nyní probrat vaši osobu. Je vám jednatřicet a jste věrný jednomu klubu…

Nikde jinde jsem nehrál, jsem v Benešově maximálně spokojený. Nemám důvod odcházet.

A nabídky odjinud nebyly?

Ale to jo, když jsme spadli, měl zájem Havířov. Něco jsem měl i z Rakouska.

Na které zápasy v dresu Benešova nejraději vzpomínáte?

Určitě největším zážitkem byl pro mě pohárový zápas se Spartou, pak s Baníkem a také to, jak jsme po penaltách přešli přes Opavu.

Máte s Benešovem nějaký fotbalový sen?

Chtěl bych alespoň jednou v kariéře být s Benešovem první.

Součástí týmu je i váš mladší bratr David…

Jsem rád, že ho trenér přemluvil, aby šel k nám chytat, je oporou. Je to příjemné být s bráchou v jednom týmu.

Petr Machovský: Divize by Benešovu slušela

Petr Machovský

V Dolním Benešově na vás dýchá rodinná atmosféra. Všichni v klubu působí jednotně a jdou za svým cílem, kterým je postup do divize. Šéf klubu Petr Machovský, který místnímu fotbalu velí sedmým rokem, začal v létě s ozdravnou kůrou, která sklízí své první plody. Vedle áčka v Benešově dobře šlape i mládež.

„Budu upřímný, nečekal jsem, že nám to tak půjde. Po sestupu z divize jsme chtěli první tým v první řadě stabilizovat. Současné výsledky jsou překvapením jak pro nás, tak okolí," podotkl Petr Machovský.

„Sázka na vlastní kluky nám vyšla," pochvaluje si mladý manažer. Radost mu dělají také mladí. „Hrajeme dorosteneckou divizi, což je na tak malé městečko, jakým Benešov je, nadstandardní soutěž," říká nejvyšší muž klubu, který vévodí krajskému přeboru dospělých.

„Adamík, Labuda jsou našimi produkty, další kluci na svou šanci čekají. Fungující mládež je jedním ze základních klíčů k úspěchu," zdůrazňuje Petr Machovský, který by rád vyzdvihl práci Romana Kováře.

Jeho klub nyní kraluje krajskému přeboru a je jedním z hlavních kandidátů na postup do divize. „Když budu mluvit za sebe, já divizi chci hrát. Své si k tomu ale musí říci i hráči a realizační tým okolo prvního mužstva," řekl Petr Machovský. „Na kraj máme nadstandardní finanční podmínky, ty samé by měli hráči i o soutěž výše. Finančně máme vykrytý i příští rok," prozradil dolnobenešovský šéf.

O tom, zda budou v Benešově slavit, rozhodnou dva nejbližší zápasy. V Heřmanicích a doma s Hradcem nad Moravicí. „Když je zvládneme, postup nám nikdo nevezme," je si jist Machovský.

Na tom, že v Benešově vše funguje, má vedle Petra Machovského také podíl trenér áčka a správce areálu Dušan Christoph, a Petr Krömer, člověk, který má excelentně zvládnutou veškerou administrativu. „Pro mě je důležité mít kolem sebe lidi, na které se mohu stoprocentně spolehnout, a na ty mám momentálně v Benešově štěstí," vyzdvihl práci svých spolupracovníků.

Mezi strategické partnery klubu patří město a místní fabrika MSA. „Bez městské spolupráce by klub fungovat nemohl. MSA je také velmi důležitý partner, samozřejmě že velký dík patří i drobným sponzorům," pokračuje v povídání Petr Machovský.

Samozřejmě že i v Dolním Benešově mají svá fotbalová trápení. „Mrzí mě, že cestu na stadion si zatím nenašli diváci. Nevím, v čem je zakopaný pes," povzdechl si Petr Machovský, kterému také vadí chování okolních velkých klubů, jakými jsou Opava a Hlučín. „Připadá mi to, že vůči nám malým jednají z pozice síly. Ale to se jim klidně v budoucnu může vrátit jako bumerang zpátky," uzavřel šéf Dolního Benešova.

FC MSA Dolní Benešov

Dolní řada zleva: masér Teofil Babilas, Bohuš Moc, Jakub Rozsíval, Roman Štefek, Filip Labuda, Ondřej Adamík, Marek Vitásek, Richard Husovský. Horní řada zleva: asistent Jaroslav Juchelka, trenér Dušan Christoph, Michal Spruch, Jan Radek, Ondřej Haas, Jiří Majewski, Michal Juchelka, Jiří Knopp, Lukáš Reichel, David Juchelka, vedoucí Pavel Stříbný, předseda Petr Machovský.

Autor: Roman Brhel

23.5.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
SK Dynamo České Budějovice – Slezský FC Opava 2:1
1 26

II. LIGA: České Budějovice - Opava 2:1

BK Opava – BK Armex Děčín 87:71
1 26

KOOPERATIVA NBL: Opava - Děčín 87:71

Z nemocnice zbyly jen střípky

Kdysi vyhlášená nemocnice ve Vítkově už řadu let nefunguje. Alespoň ne tedy tak, jak byli lidé zvyklí. Nemocniční oddělení nahradily odborné ambulance či léčebna dlouhodobě nemocných (LDN).

ANO dosáhlo výsledku, na který u nás bývala zvyklá ČSSD

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, FOTOGALERIE Z VOLEBNÍCH ŠTÁBŮ/ Spočteno, podtrženo, hotovo. Volby v Moravskoslezském kraji jasně vyhrálo hnutí ANO s hejtmanem Ivo Vondrákem v čele, drtivou porážku naopak utržila ČSSD, kterou v regionu vedl celostátní lídr Lubomír Zaorálek. K urnám přišlo 551 446 lidí, čímž účast dosáhla 55,86 procent.  

Hasiči sundávali ve Skřipově vyčerpaného dělníka z lešení

Tým zdravotnické záchranné služby spolu s jednotkou Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje ze stanice v Bílovci zasahoval v sobotu 21. října dopoledne ve Skřipově.

AKTUALIZOVÁNO

VOLBY 2017 V KRAJI: Oranžovou v Moravskoslezském kraji vystřídala modrá

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Volební výsledky v Moravskoslezském kraji jsou sečteny, vítěze parlamentních voleb 2017 známe. Hnutí ANO sesadilo z pomyslného trůnu ČSSD.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení