„Stále je co zlepšovat. Nyní pracujeme na třetí přístavbě kabin, místa je pořád málo," usmívá se Vladimír Grussmann, který vedle role šéfa klubu dělá zároveň i vedoucího mužstva. „Máme dvě velká a jedno malé travnaté hřiště. Pohráváme si s myšlenou postavit ještě jedno s umělým povrchem. Možnosti rozebíráme s panem starostou, mám na mysli hlavně dotace," doplňuje jeden ze stěžejních mužů klubu.

Právě spolupráci s čelním představitelem obce si Vladimír Grussmann pochvaluje. „Spolupracujeme spolu už šest sedm let. Obec je jedním z našich důležitých partnerů," vyzdvihuje. Tím úplně největším je ostravská firma Aloise Vaňka Ostravapol Beta. „Vedle toho máme ještě drobné sponzory, abychom naplnili roční rozpočet. Ten čítá milion korun, zatím s jeho naplněním problémy nemáme," klepe na dřevo Vladimír Grussmann.

close Vladimír Grussmann zoom_in

Před dvěma roky to vypadalo, že Pustá Polom si zahraje divizi, nakonec se u kulatého stolu rozhodlo, že pátou nejvyšší soutěž bude hrát Prostějov. „Docela to zamrzelo, na divizi jsme byli připraveni, bohužel nakonec se rozhodlo jinak, brali jsme to jako podraz," povzdechne si při vzpomínce na dva roky starou událost.

Kdyby se Polomi naskytla další možnost divizní účasti, Vladimír Grussmann by proti nebyl. „Proč ne, ale nikdy nebudeme nic hrotit. Pokud já budu v klubu, jak se říká, přes mrtvoly nikdo nepůjde," zdůrazňuje Vladimír Grussmann, pro kterého je fotbal srdeční záležitostí. „Bydlím padesát metrů od hřiště, manželka se snachou vybírají vstupné, takže fotbalem žijeme všichni," usmívá se pustopolomský boss.

V současném áčku SC jsou čtyři místní odchovanci, vedení spolupracuje s okolními kluby. „Spolupráce musí být, dobré vztahy máme hlavně s ostravským Baníkem a taky s Hlučínem a Vítkovicemi," vyzdvihuje.

Mezi jeho husarské kousky patří přestup ostrostřelce Davida Lišky, který prošel Opavou a Hlučínem. Odchovanec hlavnického fotbalu patří společně s dolnobenešovským Ondřejem Adamíkem k nejlepším střelcům soutěže a dá se očekávat, že v létě bude na přestupovém trhu žádaným artiklem. „Víme, co v Davidovi máme. Chceme ho ale udržet, navíc nebyl zrovna nejlevnější," říká Vladimír Grussmann.

I tak dobře fungující klub má své trápení. „Stejně jako ostatní kluby bojujeme s nedostatkem dětí. Mrzí mě, že u nich není všeobecně o sport zájem," končí povídání duše pustopolomského fotbalu Vladimír Grussmann.

close SC Pustá Polom zoom_in

SC Pustá Polom, dolní řada zleva: Mikulenka Milan, Šmíd Martin, Štefek Tomáš, Liška David, Hradský Martin, Beinhauer Roman, masér Olbort Ladislav. Horní řada zleva: prezident a vedoucí mužstva Grussmann Vladimír, Minařík Václav, Schwalbe Adam, Krayzel Daniel, Vaněk Radim, Poštulka Lukáš, Šmíd Radim, Hradský Tomáš, Gašparík Tomáš, Kozel David, Škrobánek Ivo, tréner Janík Martin.

Roman Beinhauer: Polom mi přirostla k srdci

close Roman Beinhauer zoom_in

Ikona, tohle přirovnání se hodí v Pusté Polomi k Romanu Beinhaeurovi. Čtyřiatřicetiletý rodák z Chvalíkovic patří už třináct let k velkým postavám klubu a vlastně i celého krajského přeboru. Ofenzivně laděného fotbalistu objevil samozřejmě Vladimír Grussmann a ukázalo se, že volba byla správná.

Důrazný záložník, či útočník patří ke kostře týmu a na Polom nedá dopustit, jak sám říká, neměnil by. „Nejsem přelétavý, v Polomi mi nic nechybí, už to tady doklepu," usmívá se bývalý hráč opavského dorostu.

Romane, jak se to vůbec stalo, že jste se objevil v Pusté Polomi?

To už je dávno. Může za to náhoda. Pan Grussmann se byl podívat za mým tátou ve Chvalíkovicích, dvakrát mě viděl hrát a pozval na trénink. Tehdy Polom postoupila do kraje a já jsem asi zaujal a v klubu zůstal.

Nabízí se otázka, pro ne třeba Hradec nad Moravicí. Přece jenom je to klub ze sousední vesnice a taky hraje kraj…

Za Hradec jsem hrával v žácích. Nikdo se mi neozval. Navíc já nemám ani zájem a ani bych to neřešil.

Jste ofenzivní typ fotbalisty. V zimní přípravě vás ale trenér Janík dokonce zkoušel na místě stopera…

(usměje se) To je pravda, ale šlo jen o případ, kdy nastala krajní nouze v obranných řadách. V minulosti jsem hrával středního záložníka, v Polomi mě dali do útoku, snad už to na těchto pozicích nějak doklepu.

V útočné dvojici s vámi hraje o čtrnáct let mladší dravec David Liška. Podle toho, jak se mu střelecky daří, tak má od vás dobrou výchovu…

Mladé kluky musíte kibicovat. Musím ale přiznat, že tato mladší generace je jiná, na můj vkus tomu nedávají tolik, co by měli. Naštěstí u nás v Polomi s tím dokážeme udělat pořádek, je to i odraz dobré party, kterou v kabině máme. Pokud bude David na sobě tvrdě pracovat, má na to hrát vyšší soutěž, o tom jsem přesvědčený.

Vás osobně vyšší soutěž nelákala?

Taková divize by nebyla špatná. Měli jsme do ní kousek s Polomí, jenomže nakonec si účast v soutěži koupil Prostějov, to byla moje poslední šance si tuto soutěž zahrát. V minulosti jsem měl ještě nabídku z Dolního Benešova, ale tu jsem odmítl. Nejsem člověk na přestupy. Do Polomi to mám z domů dvanáct kilometrů, nic mi po fotbalové stránce nechybí.

Kdybyste na podzim nepoztráceli body se Slavkovem a Frenštátem, mohla se Polom klidně rvát o postup…

To ano, ale nám se proti týmům, kteří jen brání, špatně hraje. Tyto ztráty byly zbytečné.

close Martin Janík zoom_in Martin Janík: Máme nadstandardní podmínky

Fotbalový klub z Pusté Polomi čeří vody na špici krajského přeboru. Pod úspěchy tohoto týmu je výrazně podepsán trenér Martin Janík, v minulosti opora Vítkovic. Bývalý záložník ostravského klubu, který hrával nižší soutěže v Německu převzal tým v letní přestávce z Krásného Pole. Zatím se ukazuje, že angažování tohoto mladého kouče bylo správným krokem.

„Přede mnou trénoval Polom můj kamarád a spoluhráč Kamil Papuga, když dostal nabídku z juniorky Baníku, zavolal mi, zda bych nechtěl tady jít trénovat. Sešel jsem se s pány Vaňkem a Grussmannem, řekli jsme si své představy a brzy se domluvili na spolupráci," říká ke svému příchodu do Polomi bývalý druholigový fotbalista.

Jak se v Polomi fotbal dělá, bývalého profesionálního fotbalistu mile překvapilo. „Na krajský přebor jsou tady nadstandardní podmínky. O hráče je skvěle postaráno, od čistých dresů na zápas, až po tréninkové plochy, máme dvě hřiště. Samotní kluci si dobře uvědomují, jaký komfort tady mají. Ke klubu cítí zodpovědnost a na trávníku je to znát.

Pustá Polom je sice vesnice, avšak kraj se tady na výborné úrovni hraje už deset let," podotýká Martin Janík a dodává: „Který klub v kraji se může pochlubit každoročním soustředěním? My ano. V tom vidím také velké pozitivum."

Polomští trénují během přípravy třikrát týdně, v sezoně mají o jednu tréninkovou jednotku méně. „Více to ani nejde. Kluci jsou vázáni v práci. Na krajský přebor to stačí," míní kouč Pusté Polomi.

V letošní sezoně se jeho klubu daří a vzhledem k podmínkám, jaké jsou v Pusté Polomi pro fotbal vytvořeny, se nabízí otázka vyšší soutěže. „Kádr máme velice kvalitní. Pro divizi by se musel ale ještě zkvalitnit, museli bychom stoprocentně přidat i tréninkově. Ale až zase taková utopie to není. Další věcí jsou finance, to je ale otázka směrem k vedení," poznamenal Janík.

Mezi klíčové postavy SC patří mladý útočník David Liška, autor čtyřiadvaceti branek, a dá se říci, že poklad polomského týmu. „David si ověřil, že góly dávat umí. Je jenom na něm, aby se prosazoval a zahrál si vyšší soutěž. Uvědomuje si chyby, které dělá, hodně o tom spolu mluvíme. Ještě o něm uslyšíme, já osobně bych byl moc rád, kdyby si v budoucnu zahrál ještě vyšší soutěž," zdůraznil úspěšný trenér, který do Polomi přišel v létě z Krásného Pole.

Jako hráč se současný kouč fotbalem živil, jako trenér takové ambice nemá. „Trénuji pro radost, mám dobrou práci, navíc jsem realista, trenérů je hodně, navíc mají zkušenosti. A když to vezmu i z jiné strany, jsem v Polomi maximálně spokojený, a ani bych nikam jít nechtěl," uzavřel Martin Janík.