VYBRAT REGION
Zavřít mapu

PROFIL: Hradecký fotbal stoupá vzhůru i díky mládeži

Hradec nad Moravicí - Hradecký fotbal si za poslední roky vybudoval slušný respekt. Mužský tým se rve o postup do divize. Dobré jméno nejen klubu, ale i celému městu dělají mládežníci. Dorost se rve v kraji, docela dost slyšet je o těch nejmenších. Na okresních halových turnajích nemají prakticky hradečtí žáci konkurenci.

10.4.2013
SDÍLEJ:

TJ Hradec nad MoravicíFoto: DENÍK / František Géla

Dá se říci, že na první pohled vypadá všechno idylicky, ale až tak tomu zase není. Hradecký klub má sportovní úspěchy, avšak horší je už to se zázemím. „Nebudu přehánět, když řeknu, že zázemí máme v dezolátním stavu. Za poslední roky se s tím nic v tomto směru nedělalo," poznamenal prezident hradeckého klubu Aleš Muroň. „Mluvíme o tom, že bychom měli hrát divizi, po stránce zázemí na ni ale nejsme připraveni. Vždyť k dispozici máme jen dva záchody," pokračuje šéf hradeckého klubu.

Naštěstí Hradečtí vidí světlo na konci tunelu, a to i přesto, že výstavba tribuny, jejíž součástí by bylo i sociální zázemí a kabiny z dotací Evropské unie, padla. „Budeme stavět z vlastních zdrojů. Více než sportovní úspěch se nyní od nás očekává výstavba zmiňované tribuny," podotýká Aleš Muroň, který šéfuje klubu se širokou mládežnickou základnou.

Vedle tribuny by v Hradci rádi postavili ještě hřiště s umělým povrchem. „Umělka je nutností ke zkvalitnění tréninkových podmínek a také k prodloužení tréninkového cyklu," dobře si uvědomuje nejvyšší muž hradeckého fotbalu (na fotografii).

Aleš MuroňPrávě na práci s mládeží je patřičně hrdý. „V konkurenci měst, která jsou velikostí podobná Hradci, patříme ke klubům s největší mládežnickou základnou. Navíc, ta má úspěchy," zdůraznil Muroň. „Je to odrazem kvalitní trenérské základny, kde máme šest výborných koučů. Pánové Manderla s Kvasničkou, kteří mají mládež a trenéry na starosti, odvádějí velmi dobrou práci. Navíc všichni tito lidé mají ke klubu vztah," pokračuje v povídání prezident klubu.

Hradec je také napojen na nedaleké Žimrovice. Na mládež klade důraz i hlavní sponzor - firma Lama, v čele s Petrem Lamichem, který má ke sportu velmi blízko, v minulosti byl například spolumajitelem ostravského Baníku. Vedení klubu by rádo založilo v místní základní škole sportovní třídu se zaměřením na fotbal. Zatím se jim to ale nedaří.

Ve spojení s Hradcem už byla několikrát spojena divize. „Fotbal v Hradci má tradici, fungují u nás základní věci. Divize je motivací jak pro hráče, tak trenéry i naše mladé. Otázkou je, zda jsme na ni připraveni," zamyslel se Aleš Muroň. „O zázemí jsme hovořili, dalším faktorem jsou finance. Řeknu to ale takhle. Pokud by se možnost postupu naskytla, víme, co bychom měli dělat," prozradil Aleš Muroň.

„Divize je pro potenciální sponzory atraktivnější než kraj. Je například medializovanější, věřím, že by na ni chodilo více diváků," myslí prezident Hradce. Hlavní sponzorem Hradce je firma Lama, důležitým partnerem pro klub je také město Hradec, Smurfit Kappa Žimrovice, TQM a Autodoprava Štencel.

TJ Hradec nad Moravicí

Horní řada: Marek Režnar, Lukáš Vícha, Jan Havelka, Daniel Kuděla, Jakub Černý, Kryštof Demel. Prostřední řada: předseda Aleš Muroň, trenér Karel Štěpán, Jan Peršín , Michal Hoza, Daniel Brunclík, Matěj Žídek, trenér Petr Souček, masér Tomáš Dobruš. Dolní řada: vedoucí Karel Melecký, Martin Prochászka, Dušan Půda, Michal Janech, Róbert Kovalík, Jan Stanovský, Radek Jašek, Filip Štýbar.

Marek Režnar: Boj o divizi nevzdáváme

Jednou ze stěžejních postav hradeckého týmu je ofenzivně laděný záložník Marek Režnar. Dá se říci, že fotbalista s dobrou střelou patří ke klenotům sestavy Karla Štěpána. Je totiž jedním z odchovanců klubu z pod zámku. Hradecký klub opustil jako dorostenec, přes Opavu a Kravaře se vrátil, posílený zkušenostmi. Ihned se zařadil mezi tahouny. Po svém návratu na rodnou hroudu si po roce a půl odskočil ještě na dva roky do Rakouska, teď je už zpátky, jak sám říká, natrvalo.

Marku, jste hradeckým odchovancem, nicméně do klubu jste se vrátil, jak se říká na stará kolena…

(usměje se) Jak se říká, dobří holubi se vracejí. V Hradci jsem fotbalově vyrostl, v dorostu jsem ale přestoupil do Opavy, kde jsem hrával za starší dorost. Poté následoval přestup do Kravař, tam jsem vydržel deset let. Bylo to krásné období, hrál jsem divizi. Po návratu do Hradce jsem zde vydržel rok a půl a následně na dva roky odešel do Rakouska.

Teď už to v Hradci dokopete?

Jo, jo, už nikde bláznit nebudu. Chci se fotbalem bavit v Hradci.

Když jste jako dorostenec Hradec opouštěl, tým bojoval v okresním přeboru, nyní patří k lídrům kraje..

Okresní přebor si pamatuji. Od té doby se v Hradci toho hodně událo. Klub šel nahoru po všech stránkách. Máme v zádech kvalitního sponzora a to je znát.

Dá se v Hradci fotbalem něco i vydělat?

Určitě dá, není to sice tolik jako kdysi v Kravařích, ale na nic si stěžovat nemůžeme, je o nás dobře postaráno.

Marek RežnarV některých klubech je velkým bonusem i to, že vám vedení pomůže sehnat práci…

I v Hradci to tak funguje. Pokud práci nemáte, a hlavně máte zájem pracovat, vedení vám pomůže.

Při pohledu na vaši soupisku máte na kraj velmi kvalitní kádr…

Kvalitu máme velkou, pomalu je to kolem samý ligový hráč. Má to výhodu v tom, že si umíme dát balon, na hřišti o sobě víme.

Máte taky široký kádr, a tím velkou konkurenci…

Kádr máme opravdu nabitý. Čítá dvacet hráčů, z toho někteří kopali ligu, každý chce hrát, nikoho nebaví sedět na lavičce. Nutí vás to makat na tréninku, nikdo nic nevypustí.

Cítíte jako kovaný Hradečák na hřišti větší zodpovědnost, či tlak na svou osobu?

Výsledky Hradce mi nejsou jedno. Lidé ode mě více očekávají a to je správné. Je to jiné, než když jsem hrával za Kravaře nebo v Rakousku.

Co Hradci v současné době chybí?

Řekl bych, že nic. Ale pořád je co zlepšovat. Rozhodně bychom mohli mít více bodů.

A co případný postup do divize?

Já osobně bych si divizi rád zahrál. Ztráta na první místo není velká. Na jaře máme šanci se o postup ještě porvat.

Karel Štěpán, hradecká ikona, která nastartovala vzestup

Karel ŠtěpánHradecký „Ferguson" i tak můžeme s klidem nazvat osobu Karla Štěpána, manažera a trenéra hradeckých fotbalistů. Byť bydlí v Žimrovicích, jeho srdce bije pro klub z pod zámku. S přestávkami v něm pracuje čtyřicet let, vedl minižáky, dorostence, dělal vedoucího mužstva. Když Hradci tehdy ještě v okresním přeboru teklo do bot, převzal tým mužů. S ním postoupil do I. B, I. A třídy a nakonec do kraje. V cíli ještě ale Karel Štěpán není. Sní o divizi.

„Jako trenér bych si divizi v Hradci přál," svěřil se Karel Štěpán. „Hráčský kádr na ni máme, i městu by slušela," míní zkušený stratég. Do týmu přivedl hráče, kteří v minulosti kopali ligu, Martin Prohászka dokonce evropské poháry za Spartu, zkušenosti na rozdávání mají třeba Radek Jašek, Dušan Půda, Robert Kovalík, Filip Štýbar nebo Marek Režnar.

„Máme tady především fotbalisty, kteří za Hradec chtějí hrát a mají k němu vztah," podotkl Karel Štěpán. „Dále musí souhlasit s podmínkami, které jim nabídneme, v žádném případě nikoho nepřeplácíme," zdůrazňuje rodák ze Žimrovic.

Hradecký klub se prezentuje dobrou prací s mládeží. V současné době má šest žákovských týmů a jedno dorostenecké družstvo. Samotný Štěpán si v minulosti jako trenér prošel všemi těmito kategoriemi. „Mládež je základem. Nelze dělat fotbal jen pro mužskou složku. Rád bych měl mužský tým postavený z vlastních kluků. Samozřejmě, že kluci, kteří budou výkonnostně na tom dobře, půjdou do vyšší soutěže," poznamenal trenér, který dával v minulosti fotbalové základy například Müllerovi, který to dotáhl až do profesionálního fotbalu. V současné době třeba takový Kokošek, kmenový hráč Hradce, působí formou střídavého startu v ostravském Baníku.

V minulosti hráči Hradec houfně opouštěli. „Bylo to také dáno tím, že když hráli muži ve trojce nebo v okrese, šli za lepším, bohužel vždy na přestup. Nyní je kupujeme zpátky. Když ale vidí, že u nás se mohou posunout třeba až do divize, nemají důvod za každou cenu odcházet," podotýká Karel Štěpán. „Jsem i rád, že v Prohászkách nebo Jašcích nacházejí své vzory. I kluci z áčka si dobře uvědomují, že mládež je důležitá," dodává ostřílený trenér.


Autor: Roman Brhel

10.4.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Montážní dělník 14 000 Kč

Montážní dělníci výrobků ze dřeva a příbuzných materiálů DĚLNÍK, DĚLNICE VE VÝROBĚ/ ZASKLÍVÁNÍ, BALENÍ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč, mzda max. 24000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: *KO: Ing. Blanka Kostřicová, tel.: 730 895 211. V případě zájmu zašlete svůj životopis na prace@fm-t.eu (do předmětu uveďte název pozice) nebo vyplňte přihlašovací formulář na http://www.fm-t.eu/volna-mista, více informací najdete na www.fm-t.eu., SOU (technické vzdělání výhodou), praxe, zdravý selský rozum, manuální zručnost, pracovitost, pečlivost, fyzická zdatnost, dobrá pracovní morálka, týmový hráč. , Pracoviště Neplachovice, nástup ihned., Náplň práce: nářez zasklívacích lišt; zasklívání plastových výrobků (okna, dveře); obsluha strojů, elektronářadí a ručního nářadí; balení a příprava výrobků k expedici.. Pracoviště: Fmt spol. s r.o., Cihelní, č.p. 238, 747 74 Neplachovice. Informace: Blanka Kostřicová, .

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 20 000 Kč

Řezači plamenem zámečník - stehař. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 28500 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: KO: Tůmová Lenka Ing., tel.: 553 872 173 - volejte PO - PÁ 8:00 - 14:00 hod., e-mail: tumova@ostroj.cz., Požadujeme: vyučen ve strojírenském oboru, znalost čtení technických výkresů podmínkou, platné svářečské oprávnění (CO2) podmínkou, platné paličské oprávnění výhodou, zkušenost se stehováním složitých svařenců velkých rozměrů výhodou., Pracovní doba: ranní 6:00 -14:00 hod., odpolední 14:00 - 22:00 hod., noční 22:00 - 6:00 hod., pracoviště: Opava. , Náplň práce: provádí samostatné stehování a svařování dílců, provádí samostatné rýsování dílců pro opracování, provádí samostatné čtení a činnosti dle technické dokumentace, provádí pálení ručně a strojkem, provádí rovnání dílců plamenem a pod lisem.. Pracoviště: Ostroj a.s., Těšínská, č.p. 1586, 746 01 Opava 1. Informace: Lenka Tůmová, +420 553 872 173.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 29 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů) ŘIDIČ SK. C + MANIPULAČNÍ DĚLNÍK. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 29000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Mamčář Daniel, tel.: 732 335 215, životopis zašlete na email: autodoprava.mamcar@seznam.cz, Vzdělání nerozhoduje, praxe vítána, psychotesty, časová flexibilita, čistý trestní rejstřík podmínkou. , Jedná se o rozvoz zásilek v Opavě a okolí, auto 12 t, najedete cca 200 km/den, víkendy volné, pracoviště Opava, nástup ihned.. Pracoviště: Vlastimil mamčář - pracoviště opava, Těšínská, č.p. 1028, 746 01 Opava 1. Informace: Vlastimil Mamčář, +420 603 113 635.

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Ostatní pracovníci ostrahy a 90 Kč

Pracovníci v oblasti ochrany a ostrahy jinde neuvedení OSTRAHA DO KASINA. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Noční provoz, úvazek: . Mzda min. 90 kč, mzda max. 110 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Stacha Jiří, tel. 731 444 810 (10:00 - 19:00), e-mail: Stacha.j@seznam.cz, Pracoviště Opava nám. Republiky 4a, nástup možný ihned.. Pracoviště: Valtobistach s.r.o. - pracoviště opava, náměstí Republiky, č.p. 211, 746 01 Opava 1. Informace: Jiří Stacha, +420 731 444 810.


V ostravské hale Sareza se v sobotu odehrálo MČR žen ve futsalu. Titul získaly futsalistky Chlebičova. Domácí Baník skončil stříbrný.
72

Chlebičovské holky sestřelily Baník a mají titul

V Karviné zahrála v sobotu večer velkolepý koncert kapela Kryštof
54

OBRAZEM: Kapela Kryštof si podmanila Karvinou

Benešov zápas v Hranicích zvládl, divizi vyhrál

Nechali si to až na poslední kolo. V něm fotbalisté Dolního Benešova dokázali vyhrát díky dvěma brankám Filipa Labudy v Hranicích 2:0 a zajistili si první místo v soutěži, znamenající postup do MSFL.

Ve Skřipově hořel automobil

/FOTOGALERIE/ Profesionální hasiči z Bílovce zasahovali v sobotu 16. června odpoledne ve Skřipově u požáru osobního automobilu značky Renault, který začal hořet za jízdy.   

Ostravský archeolog Zbyněk Moravec: Cílem není najít poklad drahých kovů

ROZHOVOR/ - Archeolog Zbyněk Moravec, opavský rodák, který pracuje v Ostravském muzeu, skládá dohromady drobné střípky z životů našich již zapomenutých předků. O některé z nich se s námi podělil.

Zdeněk Pospěch končí, Joel Kayamba králem instagramu

První dny přípravy má sebou nováček první fotbalové ligy z Opavy. Tréninkové dávky polykají nové posily Václav Juřena s Janem Řezníčkem. Naopak součástí týmu již není bývalý reprezentant Zdeněk Pospěch, který definitivně pověsil kopačky na hřebík.  

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT