Generální manažer Alois Grussmann je vcelku spokojen, k úplné idylce mu chybí o dva body více a lepší defenzíva. Během zimní přestávky plánuje tým posílit. Navíc ani jednu z klíčových opor pouštět nehodlá. Více už v následujícím rozhovoru.

Podzimní část skončila. Opava ji vyhrála, dá se říci, že v klubu panuje spokojenost?

Když to sečtu i s prvním jarním kolem, máme jednatřicet bodů, s tím spokojení být můžeme. V tabulce jsme první, tedy na místech, kde jsme chtěli být. Na druhé straně si myslím, že osmadvacet bodů po patnácti kolech je málo, měli jsme mít o dva více.

Do jarní části půjdete z dobré výchozí pozice, na postupovém cíli se nic nemění?

Nemění se vůbec nic. Na začátku jsme se bavili, že letošní ročník bude těžší než loňský, a to i z toho důvodu, že jsme v jiné roli. Všichni nás vnímají jako favorita číslo jedna. Jaro bude ještě těžší než podzim, ale věřím, že to zvládneme a nakonec se budeme radovat z postupu.

Čeká klub horká zima, co se týká změn v kádru? Začnete už nyní budovat tým na ligu?

Myslím si, že současný tým má velkou kvalitu. Samozřejmě že nějaké změny přijdou. S trenérem vyhodnotíme, na jakých postech nás nejvíce tlačí bota. Musíme pracovat koncepčně, stojím si za tím, že hráč, který do Opavy přijde, zde musí chtít jít, a nebrat náš klub jako jenom přestupní stanici.

Nejsem zastáncem velkých změn, kterými prošla například Sparta, Zlín nebo Slavia. Viděl bych to tak na dva tři hráče, obdobnou cestou jsme šli v letní přestávce.

Vím, že jména případných posil neprozradíte, chcete hráče do základní sestavy nebo i pro doplnění kádru?

Chceme fotbalisty i pro budoucnost, to znamená buď hned na přestup, nebo formou hostování s opcí. Musí se jednat o hráče, kteří nám pomohou a budou posilami i pro ligu.

V podzimní části zazářil Joel Kayamba, byl rozdílovým hráčem, určitě zaujal i konkurenci. Existuje možnost, že by Opavu v zimní přestávce opustil?

O Joela jsme dlouho a hodně stáli. Jednání s Pardubicemi nebyla jednoduchá. Věděli jsme, co v něm je. U nás je půl roku, i proto jsme rozhodnuti neakceptovat jakoukoliv nabídku. Do našeho týmu vnesl fotbal, který se líbí. Velice rychle se aklimatizoval, okolí ho přijalo.

A nabídky na něj jsou?

Něco kolem něho lítá. Bavili jsme se spolu na téma jeho budoucnosti v Opavě. On sám nemá důvod odcházet, ví, jakou má u nás pozici. Jsem přesvědčený, že jeho výkonnost ještě půjde nahoru.

A co se týká dalších klíčových hráčů?

Nehodláme nikoho pouštět. V létě jsme s hráči uzavřeli víceleté smlouvy. Samozřejmě že kdyby přišel za mnou hráč, že dostal atraktivní nabídku, můžeme jednat. Musí ale být hodně finančně zajímavá pro klub. V současnosti si nemyslím, že by nějaká nabídka, která by nás oslovila, přišla.

Hráči, kteří nebyli během podzimu tolik vytěžováni, asi půjdou jinam, nebo ne?

Řešili jsme s trenérem možnosti, koho dát někam rozehrát. Bude to i o tom, kdo přijde. Chceme mít kádr o osmnácti fotbalistech.

Opava během podzimu bavila hrou diváky, tedy až na defenzivu, ta byla doslova katastrofální…

Je to alarmující. S pětadvaceti góly jsme jeden z nejhorších týmů v obranné fázi. Naopak jsme top v ofenzivní části. Defenzivu budeme s trenérem rozebírat, seděli jsme už nad tím dříve. Věřím, že na tom zapracujeme a bude to lepší.

Chystá se návrat Jakuba Janetzkého zpátky? V Jablonci příliš šancí nedostává…

Řeknu to jinak. S Jakubem jsem v kontaktu, stejně tak s jeho manažerem. Sledujeme ho, drželi jsme mu palce. Osobně jsem byl jiného názoru, nebyl jsem pro, ať do Jablonce odejde.

Bylo by pro něj lepší, aby ještě zůstal v Opavě, nicméně on byl názoru, že je čas na změnu. Uvidíme, až skončí liga, do konce chybí ještě jedno kolo. Dokážu si představit, že by se Kuba vrátil do Opavy.

Co se dá očekávat od jarní části?

Jarní část se bude odvíjet od jejího začátku. Každé zápasy budou těžké. Náš tým má sílu, podívejte se, kolik zápasů jsme dokázali otočit, vezměte si poslední utkání s Hradcem Králové, kde jsme ještě deset minut před koncem prohrávali. Mužstvo je psychicky odolné a to je naše výhoda.

Vypadá to, že z okruhu favoritů vypadl Hradec Králové…

V Hradci si asi podzimní část představovali jinak, ale jsou tady další týmy, ať už Příbram, České Budějovice, Třinec nebo Pardubice.

Pro mnohé jsou překvapením výsledky Třince, co pro vás? Přece jenom tento klub dobře znáte…

Třinec udržel Jirku Nečka, který měl odejít do Baníku, a to je jeden z hlavních důvodů. Karel Kula si moc dobře uvědomuje, co v trenéru Nečkovi má. Navíc měli výborný vstup do soutěže, to je nakoplo.

Přirovnávám Třinec k tomu, jak jsme my hráli loni. Hrají bez batohu na zádech.