Jeho poslední angažmá bylo určitě zajímavé, svým způsobem i exotické. Na fotbalový chleba si vydělával v dalekém Kazachstánu, kde hájil barvy FK Akžajyk, účastníka tamější nejvyšší soutěže.

„Byla to zajímavá zkušenost o dobrých finančních podmínkách," přiznává Antonín Buček, který má na svém kontě i devětačtyřicet prvoligových startů, které vesměs nastřádal v barvách ostravského Baníku. O tom, že by se vrátil do Česka, neuvažoval.

„Preferoval jsem zahraničí. Je mi už skoro třicet a musím myslet na rodinu. Řeknu to takhle, v Rybniku mám lepší podmínky než v Baníku," podotýká ostravský odchovanec, který ve svém novém působišti podepsal smlouvu na rok a půl.

Jste jednou ze zimních posil Rybniku. Jak se vůbec člověk dostane z Kazachstánu do Polska?

Byl jsem s Rybnikem v kontaktu delší dobu. Poprvé to bylo ještě za nebožtíka pana Cviertny. Dokonce jsem tady absolvoval čtyřdenní zkoušku. Klub mi nabídl smlouvu, na poslední chvíli se ale naskytla možnost odejít do Kazachstánu.

Podmínky, které mi nabídl Akžajyk, se nedaly odmítnout, opravdu stály za to. Vezměte si, že tam přestoupil nedávno i Ondřej Kušnír. Když jsem se v zimě vracel domů, ozval se Rybnik znovu, brzy jsme se domluvili.

Angažmá v Kazachstánu má bezesporu nádech exotiky…

Někomu to může připadat jako exotika, ale okolo hlavního města to je vcelku v pohodě. Člověk si zvykne. Hlavně tam jdete za nějakým účelem, kterým jsou finance. Co si budeme nalhávat, s Českem se to srovnat nedá.

Ano, obavy jsem měl, ale v klubu působili dva Češi, Jakub Chleboun s Pavlem Černým, kteří mi toto angažmá doporučili. Co mi nejvíce nakonec vadilo, bylo létání, z toho mám docela strach. Vzhledem k tomu, že města jsou od sebe vzdálená pět set, šest set kilometrů, letadlo je tak hlavním dopravním prostředkem.

A co život mimo fotbal?

Na co si musíte zvyknout, je prach, jelikož okolo jsou stepi, je úplně všude. Také v Kazachstánu neznají technické kontroly, proto auta v zemi jsou v hrozném stavu. Třeba ale na stravování si stěžovat nemohu, restaurace měly úroveň. V jedné dokonce vařil kuchař z Ostravy. Nejhorší bylo ale odloučení od rodiny, mám dvě děti a ty mi hodně chyběly.

Pojďme k fotbalu. Váš klub se rval o záchranu, ale nakonec hrozbu sestupu neodvrátil…

Společně se mnou přišlo do klubu několik nových hráčů, chvíli nám trvalo, než jsme se sehráli. Udělali jsme sérii čtyř výher v řadě a o záchranu jsme se rvali do posledního kola. Bohužel o bod nám utekla. Sestup byl ale zapříčiněn i tím, že klub postihl šestibodový odečet za finanční problémy.

V klubu jste byl jedničkou, nakonec jste ale odešel, nebyl zájem o další spolupráci?

Odchytal jsem všechny zápasy, problém je ale v mém věku, je mi třicet, a to už v Kazachstánu chytat nemůžu, pravidla to nedovoluji, pokud tedy nejsem v reprezentaci, což já nejsem, pan Vrba mě zatím nepovolal (usměje se).

Diváci na vás chodili?

Měli jsme suverénně největší návštěvy v lize, chodilo na nás okolo tří čtyř tisíc fanoušků. Jinde to bylo ale podstatně slabší. Třeba Astana má krásný stadion, Karaganda na něm dokonce hrála UEFU, bohužel na její zápasy chodila zhruba tisícovka diváků.

Z Česka jste nabídky neměl?

Když se mi ozvali z Rybniku, nic jiného jsem neřešil. Prioritou pro mě bylo zahraničí. Přece jenom je mi už třicet a musím se dívat i na ekonomickou stránku.

Rybnik hraje o záchranu ve druhé lize, finančně je na tom tak dobře?

Řeknu to takhle, mám zde lepší peníze, než jsem měl v Baníku.

Výhodou je asi i to, že domů to máte kousek…

Přesně tak. Domů to mám pětatřicet kilometrů, jezdím s Tomášem Vrtěm. Celkem se nám tu rýsovala ostravská kolonie. Bohužel ale Pavel Besta na zkoušce neuspěl a Petr Mach dal nakonec přednost Rumunsku.

Cílem Rybniku nemůže být nic jiného než záchrana…

Nebude to jednoduché, už proto, že dojde k reorganizaci, padají čtyři týmy. Hratelné to pro nás ale je, jsme v kontaktu s konkurencí. Vypadá to, že jsme v zimě slušně posílili.

Baník sledujete?

Sleduji, přeji klukům, ať jaro zvládnou. Asi by se nehodilo, aby klub jako Baník jezdil na mistráky do Vlašimi.

Antonín Buček Narozen: 24. 2. 1984
Post: brankář
Současný klub: K.S. Energetyk ROW Rybnik
Předchozí působiště: Baník Ostrava, Blšany, Ústí nad Labem, Sokolov, FK Akžajyk (Kazachstán)
Starty v I. lize: 43