Byť se jedná o mladého kouče, zkušenosti má. Naposledy vedl ligovou Příbram, se kterou předváděl ofenzivní fotbal. Dlouhá léta pracoval s mládeží, a to třeba v Teplicích nebo ve Spartě.

Na první pohled se zdá, že opavská volba byla správná. David Vavruška sledoval už sobotní duel s Pardubicemi. Byť tento zápas skončil pro Slezany debaklem, ambicióznímu trenérovi vítr z plachet nevzal.

Dnes jste viděl Opavu poprvé v akci a byla to hrůza. Nelitujete toho, že jste práci v Opavě vzal?

Ne, já už toho viděl hodně. Mužstvo se nachází v nějaké situaci. To, co se kolem něj děje, není dobře, a bude potřebovat pomoci. Jak to tady vidím, Opavští byli zvyklí zřejmě na něco jiného, než se v současné době předvádí. Bude to chtít trošičku času, nepůjde to hned. Hráčům není jedno, co se děje.

Máte už plán na léčení Opavy? Co je třeba udělat nejdříve?

Nemám pocit, že bych úplně nevěděl, co s tím. Fotbal je o hlavě, psychika tady na tom není správně. Jsou věci, na kterých začneme hned na začátku dělat. Na založení a vedení útoku a takovýchto věcech. Nemůžeme se dostávat pod tlak a soupeři nabízet brejky. Opavské útoky jsou poměrně nebezpečně zakládané. Mužstvo je nebezpečné samo sobě ve chvíli, kdy má v držení balon, a ne když ho má soupeř.

Opavská defenziva, to je asi největší slabina současného týmu.

Dnes dostala Opava pět branek. Neviděl jsem předešlé zápasy, proto se mi to strašně těžko hodnotí. Samozřejmě dostat doma tolik gólů není dobré, bylo vidět, že větší část z nich pramenila z nervozity. První gól po neubráněné standardce, druhý poté, co se kluci nechali vybagovat a byli nedůrazní v kritickém prostoru. Psychika šla dolů a mužstvo se složilo.

Budete do kádru zasahovat personálně? Budete chtít tým posílit?

Všichni jdeme do nějakého rizika. Každý sport i fotbal je riziko. Současné hráče Opavy neznám, tuším, že mužstvo má na víc, než se teď cítí. Z tribuny řeknete: Tohle je špatně, tamto se mi nelíbí. Když s hráči jste denně v tréninku, děláte s nimi, mluvíte s nimi, tak se na ně díváte jinak. Tohle vyhodnotím až podle vlastní zkušenosti.

Asistenti zůstávají. Neuvažoval jste nad tím, že si postavíte svůj vlastní realizační tým?

Kdybych se pohyboval na Moravě a znal zdejší prostředí detailněji, tak možná ano. Co já vím, tak oba kluci jsou s místním fotbalem spjati, zatím nevidím důvod toto měnit.

Opavští fanoušci dnes ukázali, že jim současný stav není lhostejný. Setkal jste se někdy s tím, že fanoušci takhle situaci řešili?

Není to pro mě novinka, pocházím odsud. Seděl jsem na protější tribuně a malinko mi to připomíná Itálii. Fanouškům se něco nelíbí, jdou si to s hráči vyříkat. Je vidět, že stávající situace není lhostejná ani jedné straně. Zažil jsem tady i chvíle, kdy celý stadion vestoje skandoval.

Vy jste chodil na Opavu jako fanoušek?

Ano, chodil, jako dítě.

V té době vás asi ani ve snu nenapadlo, že povedete Opavu jako hlavní trenér.

To musím říci, že ani ve snu. A ani poté, kdy jsem začal trénovat, a to jak mládež i dospělé, tak mě tato myšlenka nenapadla.

Ve středu jste byl odvolán z funkce hlavního kouče v Příbrami. V jednom z bezprostředních rozhovorů jste prohlásil, že máte velkou chuť s fotbalem skončit. Čím vás Opava přesvědčila, že jste tohle rozhodnutí změnil?

(usmál se) Ještě nejsem nejstarší a mám jeden problém. Někdy rychleji mluvím, než přemýšlím. Dělám všechno srdcem. Byl jsem hrozně zklamaný a frustrovaný, z toho to vzniklo. Opavě jsem vděčný za to, že nabídka přišla tak rychle, tím mi vrátila okamžitě chuť do trénování. Navíc zdejší prostředí znám, mám tady rodinu, hodně příbuzných. Doufám, že Opavě její důvěru vrátím.

S Opavou nemáte podepsanou smlouvu, co když se třeba ozvou například Teplice?

Smlouvu nemám podepsanou, ale podal jsem ruku a věřím, že vše bude tak, jak jsme se dohodli. A já z toho utíkat nebudu.

A první trénink máte kdy?

Trochu jsme byli nuceni překopat program. Začínáme v pondělí dopoledne.

Říkáte, že v Opavě máte rodinu. To znamená, že i s bydlením problém nebude.

Rodina to ještě neví. Jak se říká, host do domu, bůh domu. Ale já jsem zvyklý se zařídit po svém, nechci nikomu zasahovat do života, ono se to ani nehodí.