„Mrzí mě ztráta dvou bodů s Táborskem, porážka od Varnsdorfu a také zápas se Sokolovem jsme měli zvládnout lépe," zdůrazňuje čtyřiačtyřicetiletý stratég. V zimní přestávce se žádné převratné změny v opavské kabině nedají očekávat, trenér také označil jako velmi nepravděpodobný příchod zkušeného útočníka Petra Švancary.

Podzimní část skončila. Opava má dvaadvacet bodů, co vy na to?

Příprava byla krátká, nebyl čas na sehnání hráčů, ono i postup nebyl jasný deset kol před koncem. Z tohoto pohledu je dvaadvacet bodů slušných. Není to ale na žádné vyskakování, protože jak blízko máme k horním patrům tabulky, tak po vítězství Ústí ve Znojmě i k pásmu sestupu. Máme ale relativní klid na přípravu.

První tři kola paráda, Opava v jednu chvíli dokonce vedla, pak na ni spadla deka. Odehráli jste výborný zápas s Olomoucí, výborný s Táborskem, pak ale přišel útlum…

První čtvrtina soutěže byla v našem podání jak herně, tak výsledkově vynikající. Pak přišla druhá fáze ligy, ve které jsme bohužel porazili jenom Kolín. Přišla série porážek, včetně domácího debaklu 0:5 s Pardubicemi. Na mužstvo byl vytvářen tlak, nejen ze strany nás, trenérů, ale i medii a fanoušků, což je logické.

Přitom hra až tak špatná nebyla, fotbal se ale hraje na výsledky. Naštěstí přišel závěr sezony, ve kterém jsme se vzchopili a k výkonům jsme přidali i bodové zisky a dostali jsme se do relativně klidných vod tabulky. Chybí dva body s Táborskem, porazit Sokolov a neprohrát s Varnsdorfem. Kdyby se nám to podařilo, tak je podzim vnímán daleko úspěšněji.

V úvodu sezony hrála Opava na jednoho klasického útočníka, v závěru podzimu pak na dva, což vám sedělo lépe…

Bylo to dáno i tím, že v začátku soutěže jsme byli pro soupeře hůře čitelnější. Po pěti šesti kolech se naši protivníci dokázali na nás připravit, reagovali na nás jinak. Začali jsme se hůře prosazovat.

Po Karviné, kde jsme odehráli nejhorší zápas sezony, jsme museli sáhnout po změně, a to do typologie hráčů. Změna se vyplatila. Závěr zvládli jak Machálek, tak Kuzmanovič výborně. Dávali rozhodující branky.

Byly ale zápasy, ve kterých jste nebyli schopni na hřišti nic vymyslet…

Problém byl se Ševčíkem, který nám v několika zápasech chyběl, ať už kvůli reprezentaci, nemocem nebo proto, že třeba proti Olomouci nemohl nastoupit. Například kdyby proti Sokolovu hrál, tak zápas možná zvládneme ještě lépe.

Počítáte s variantou, že Ševčíka na jaře nebudete mít?

Půjde do přípravy se Sigmou, pokud se prosadí, tak u nás nemá co dělat. Pokud se tak nestane, tak i z hlediska toho, že i nás prožil slušný podzim a zdejší prostředí dobře zná, věřím, že se s ním i Sigmou domluvíme na další spolupráci. Osobně bych chtěl, aby u nás pokračoval.

Dojde v zimní přestávce k velkému průvanu v opavském kádru?

Změn nebude určitě hodně. Nějaká kostra týmu se vytvořila. Mužstvo dostane půl roku šanci pracovat dál, potom i s ambicemi do další sezony se rozhodneme, jak ho dobudovat.

V souvislosti s Opavou se skloňovalo jméno zkušeného útočníka Petra Švancary, se kterým jste vy osobně dokonce za Slezský FC hrával…

Švancara je momentálně v této fázi pro Opavu neschůdný. Musíme se pohlížet po útočníkovi, který bude do budoucna, což on není. Neříkám, ale že se jeho příchodem nemůžeme zaobírat. V tuto chvíli je to ale nereálné.

Nicméně nyní jste testovali už dva hráče…

Ano, Adama Kušnera z Hranic. Je to vysoký útočník s dobrou postavou, nečekáme od něj žádné zázraky, je to spíše investice do budoucna. Vezměte si Honzu Nezmara, toho taky nikdo neznal, než přišel do Opavy. Nutno ale říci, že takových fotbalových příběhů není mnoho.

Druhým testovaným hráčem byl Radványi, čekali jsme od něj více. To byl i důvod, proč jsme se s ním rozloučili. (rozhovor vznikal před středečním zápasem v Karviné, pozn. editora)

Odejde kromě Ševčíka ještě někdo?

Otazník visí ještě nad Vavříkem, kterému rovněž končí hostování, jinak by nikdo další z první třináctky čtrnáctky hráčů odejít neměl.

Matěj Hrabina na podzim moc šancí nedostával, není škoda, že takový hráč nehraje?

Měl smůlu v tom, že obrana pracovala dobře. Za celou trenérskou kariéru se mi nestalo, že bych během šestnácti kol nemusel do obranné čtveřice sáhnout. Nad Matějem nikdo hůl nezlomil, v přípravě dostane dost šancí, aby přesvědčil.