„Měli jsme získat více bodů," říká šéf opavské lavičky. Podle jeho slov se dají během zimní přestávky očekávat změny v kádru. Více přinášíme v následujícím rozhovoru.

Podzimní část je minulostí. Splnila vaše očekávání, nebo se hodně odchylovala od cílů, které jste si stanovil?

Podzimní část určitě nedopadla podle mých představ, hlavně z hlediska bodového. Některé zápasy nevypadaly tak, jak by vypadat měly. Pět jsme jich měli zvládnout lépe. Třikrát jsme vedli 2:0, bohužel nakonec tato střetnutí skončila nešťastnými remízami, to máte hned minus šest bodů.

Do tohoto výčtu ještě musíme započít utkání v Českých Budějovicích, kde jsme inkasovali vyrovnávací gól v devadesáté minutě. Neměli jsme také doma prohrát s Třincem. Máme dost zkušených hráčů na to, abychom z těchto utkání vytěžili více.

Sám říkáte, že máte zkušený tým, čemu přikládáte tato selhání?

Aspektů bude asi více. Když to vezmu, tak v Budějovicích jsme dostali gól z neakce, po dlouhém autu, nešlo ani o standardní situaci. Měli jsme závěr uhrát zkušenostmi. Proti Sokolovu padají oba góly na vrub brankáře. Soupeř ani jednu branku nevstřelil z vypracované akce, nešlo o žádnou naši systémovou chybu.

V Táborsku jsme měli v poločase vést 4:0, vedli jsme 2:0, doplatili jsme na neproměněné šance. Ve druhém poločase dal soupeř gól po dlouhém autu, kterému předcházelo nedorozumění v naší šestnáctce. Stejně tak druhá branka vyplynula z individuální chyby.

To samé doma proti Budějovicím, padl gól do naší sítě, poté jsme měli rohový kop. Chyběla nám koncentrovanost, byli jsme v euforii, soupeř hodil dlouhý aut a na jednu přihrávku se dostal před naši branku. Když to shrnu, dělali jsme individuální chyby, které by se tak zkušenému týmu stávat neměly.

Není to výmluva, je to jen konstatování. Musíme z toho vyvodit závěry, abychom jsme se podobným problémům na jaře vyvarovali.

V tabulce je Opava osmá, ale spodek tabulky bodově až tak vzdálený od vás není…

Nacházíme se na osmém místě, ale v tabulce pravdy jsme na minus šesti bodech. Pokud nezachytíme vstup do jarní části, může se stát, že zbytek sezony budeme hrát o záchranu. Po posledním utkání jsem řekl, že se musíme dívat pod sebe.

Věřím, že tento scénář se ale nenaplní a my se posuneme v tabulce směrem nahoru.

V létě k žádným převratným změnám v kádru nedošlo. I se Zbyňkem Pospěchem přišli tři hráči, počítáte s nimi i pro jaro, nemám na mysli Jana Žídka, který je opavským hráčem…

Pro Honzu Žídka byl začátek nešťastný v tom, že z administrativních důvodů nemohl hrát. Jedná se univerzálního hráče, který je schopen alternovat na více místech v sestavě, což dokázal.

Původně jsme s ním počítali na stopera, ale nakonec se vše vyvrbilo jinak. Honza nemohl hrát, obrana v té době pracovala výborně, za první čtyři kola inkasovala jen jednou. Proto jsme mu našli místo v záloze, kde odehrál slušný podzim, byl posilou v pravém slova smyslu.

Uvidíme, co přinese zimní příprava, zda ho posuneme na stopera, nebo ho necháme na defenzivním štítu. Na druhou ligu má nadstandardní kvalitu a je škoda, že do Opavy nedorazil dříve.

Dominik Simerský, posila last moment, ukázalo se, že šlo o správný tah. Ale v Opavě je na hostování…

Přišel na poslední chvíli, navíc do mužstva, které neznal. Pomohlo mu to, že nastoupil ve stoperské dvojici s Pepou Dvorníkem, který mu pomohl s aklimatizací. Chybám se nevyhnul, ale odehrál slušný podzim, když to vezmu v globálu, patřil k lepším hráčům.

Mám zájem na tom, aby pokračoval nadále v Opavě. Zapadl herně, do kabiny vnesl pozitivní atmosféru.

Třetím nováčkem byl Zbyněk Pospěch…

Zbyňa je téma samo o sobě. Fotbalista je to výborný, stačí se podívat na jeho statistiky, kolik dal gólů a kolik má asistencí. Byl pro nás velice platný v útočné fázi. Za tři a půl roku jsem takového útočníka v kádru neměl. Je to typ hráče, který vám pomůže jak v koncovce, tak i tím, že dokáže podržet balon, sklepnout ho. Jeho přínos byl obrovský.

Jeho druhou stránkou je jeho mimofotbalový život. Dohoda s klubem mu končí, uvidíme, co s ním bude dál. Každopádně společně s Kuzmanovičem vytvořil slušnou útočnou dvojici.

Po sérii zápasů, které jste nevyhráli, jste před jedním z utkání řekl, že pokud nevyhrajete, něco se stane…

Myslel jsem tím, že se bude muset situace důrazněji začít řešit. Trošku to teď otočím. Loni na podzim jsme měli černou sérii, která byla hodně vyčerpávající. Teď to bylo jiné. Nezvládli jsme zápas s Třincem, šlo o zlomové utkání, kdybychom ho vyhráli, tak jsme nyní někde jinde.

Naše útočná fáze, a to už na začátku sezony, nebyla dobrá. Potřebovali jsme posílit ofenzivu, což se nám povedlo angažováním Pospěcha. Výsledný efekt ale kvůli zmiňovaným ztraceným zápasům nebyl takový, jak bychom si představovali.

Vnímáte negativní atmosféru, která je v poslední době kolem klubu a vašeho týmu?

Není to nic příjemného, nejde to nevnímat. Někdy kroutíte i hlavou, co lidi na hráče z tribuny řvou. Na druhé straně se s tím musí hráči porvat. Kdyby na fotbal chodilo pět tisíc diváků, tak ta negativa nejsou tak slyšet. Není to ale až zase tak tragické.

Dá se očekávat v zimní přestávce velký průvan v opavské kabině? Přece jenom na přípravu je docela dost času…

Řadě hráčů končí v létě smlouvy, musíme vyhodnotit jejich působení v Opavě, zda bude mít jejich další spolupráce přínos pro klub. Je jasné, že nějaké změny proběhnou. Otázkou taky bude, zda se nám podaří přivést za ně adekvátní náhradu. Potřebujeme, aby přišli kvalitnější fotbalisté.

Případné posily máte určitě vytipované…

Máme, ale nerad bych je jmenoval. Jedná se o hráče, kteří jsou ještě pod smlouvami ve svých klubech. Uvidíme, jaká bude situace i v ligových mužstvech, hlavně pak v Olomouci. Angažování Ševčíka nebo Habusty v nedávné době bylo správným krokem.

Nabízí se i větší spolupráce s Libercem, a to už i vzhledem k osobě Jana Nezmara…

Nabízí, ale limituje nás dálka. Přece jenom Liberec je trochu z ruky. Mohou tady přijít dva hráči, kteří budou mít kvalitu, ale nemusí zapadnout. Chci, aby přišli hráči, třeba i na zkoušku, ale musí prokazovat výkonnost směrem k druhé lize. Nechci kluky, kteří by přišli nejdříve se rozehrát v béčku, to by nemělo smysl.

Chcete mít nové hráče na začátek přípravy, nebo budete tým doplňovat v jejím průběhu?

Za poslední rok a půl jsme do kádru moc nesahali, přišli dva hráči. Tím, že je nyní na přípravu více času, tak během ledna by měl přijít i větší počet hráčů, a to i na zkoušku. V únoru pak už jen fotbalisté v případě nějakého zranění, anebo na posty, kde nás bude nejvíce tlačit bota. Rád bych měl tým co nejdříve pohromadě.