VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jan Nezmar: Na ředitelské křeslo si budu zvykat dlouho

Opava /ROZHOVOR, VIDEO/ - Na úplně novou roli si čerstvě zvyká Jan Nezmar. Rodák z Hlavnice se totiž nedávno stal v pětatřiceti letech sportovním ředitelem Slovanu Liberec. Ze dne na den vyměnil hráčskou kabinu za kožené křeslo. Do své nové role skočil po hlavě, bojuje s časem a dobře ví, že má před sebou první těžký úkol znovu oživit úřadujícího mistra, který neprožil zrovna idylický podzim.

7.1.2013
SDÍLEJ:

Jan Nezmar ještě jako opora Liberce.Foto: DENÍK / Jaroslav Appeltauer

Na severu Čech si od nového sportovního ředitele docela dost slibují a oprávněně, ti kdo ho znají, vědí, že Jan Nezmar byl dříčem na hřišti a je i dříčem mimo něj. Majiteli Slovanu Ludvíku Karlovi předložil koncepci, kterou se chce řídit.

Hned se blýskl také zajímavým přestupem, když ze švýcarské Basileje přivedl bývalého reprezentanta Radoslava Kováče. Není to tak dávno, co opavští fanoušci skloňovali jeho jméno v souvislosti se Slezským FC. Jak dokazuje následující rozhovor, úplné scifi to nebylo. Jan Nezmar o Opavě uvažoval. „Konkrétní nabídku jsem ale nedostal," říká pětatřicetiletý ředitel libereckého Slovanu.

I když hráčskou kariéru pověsil na hřebík, hraní úplně nebalí. Dokonce se mu splní sen, když v jarní části vyrazí na své první opravdové zahraniční angažmá do páté německé ligy.

Honzo, už jste si zvykl na ředitelské křeslo?

(úsměv) Na to si budu zvykat dlouho. Je to opravdu něco jiného. Teď jsem trefil pro nás, pro management, to nejpernější období. Nám se stejně jako Opavě nepovedla podzimní část sezony, a proto musíme hodně zabrat a znovu poskládat první mužstvo, což je samozřejmě složité, protože na to jsme plně připraveni nebyli.

V létě pod vlivem euforie jsme bohužel udělali spoustu chyb, co se týče přestupové politiky a chvíli nás to bude ještě dobíhat.

Od Liberce čekají výsledky, vždyť je to úřadující mistr ligy…

Věřím, že se nám podaří tým poskládat správně, tak, aby na jaře bylo vidět velké zlepšení a hlavně kostra mužstva do budoucna. Potom přijdou na řadu takové ty věci, co se týče filozofie a koncepce, kterou jsem představil našemu vedení, která obnáší to, jak by práce sportovního ředitele vypadala. Myslím si, že je to daleko širší než jen každého půlroku nakupovat nebo prodávat hráče.

Já si dovedu představit budování klubu odspodu, to znamená od akademie, od vytvoření podmínek pro kluky, poskládání co nejkvalitnějšího trenérského týmu. Potom takové ty věci návazné jako zdravotnická péče od nejmenších kluků až po áčko. Určitě budeme muset hodně zapracovat na skautském úseku, nemůžeme se spoléhat každý půlrok na to, zda nám manažeři doporučí nebo nedoporučí správného hráče, protože většinou tam jsou subjektivní vlivy, ne vždy k prospěchu klubu.

To jsou všechno věci, které by měly předcházet hektickému doplňování kádru každý půlrok. Základem musí být vždy dobře šlapající akademie, kde funguje co největší množství kvalitních hráčů, anebo systematické doplňování jednotlivých týmů v oblasti dorostu, juniorky až po to první mužstvo.

Vaším prvním velkým činem je příchod zkušeného Radoslava Kováče. Není to trochu odklon od koncepční práce, navíc se určitě nebude jednat o levnou záležitost…

Myslím, že přesně zapadající. Ono to samozřejmě vypadá, že hráč, který ve třiatřiceti letech přijde ze zahraničí, nekoresponduje s koncepcí a filozofií klubu a výchovou mladých kluků. Jenomže mladí musí také vedle někoho vyrůstat, od někoho se moci učit. Jde o to, aby kostra prvního týmu byla co nejkvalitnější a zdravá, aby takoví hráči jako Radek mohli své zkušenosti ze zahraničních angažmá mladým předávat. Je strašně důležité takovouto kostru poskládat.

Dá se říci, že jste Radkem Kováčem nasadil laťku hodně vysoko…

To ukáže až čas. Já věřím, že to bude majstrštyk, jak se říká. Je pravdou, že na jeho příchodu jsem se podílel významnou měrou, a to i proto, že se s Radkem znám i osobně. Mohl jsem mu představit, jak klub bude do budoucna fungovat, a to ho chytlo. Nastínil jsem mu, jaká bude jeho role v týmu. Radek chtěl v Liberci v takovéto .pozici působit.

Přichází jako kvalitní hráč a vychovatel mladých kluků a předavatel zkušeností. To ho hodně oslovilo. Věřím, že tuto roli bude umět naplňovat. Věřím, že i další plány, co se týče dostavby prvního mužstva nebo juniorky, se povedou a budou k prospěchu.

Nová role v libereckém Slovanu vám asi zabere podstatně více času, než jak tomu bylo za aktivního hraní…

(usměje se) O mnoho více. Co skončila sezona a oficiálně jsem se stal sportovním ředitelem se všemi pravomocemi a kompetencemi, jsem neustále na telefonu, neustále někde cestuji a jednám, mejluju. Probíhají různé kontakty. Uvnitř klubu se začínají dít systémové změny. Budujeme například ordinaci, musí se sestavit zdravotní systém fungující podle určitých pravidel, aby to bylo efektivní. Já bych chtěl, aby ve všech činnostech, které budu zaštitovat, se prolínaly dvě věci, což je náročnost a efektivita.

Během podzimní části opavští fanoušci několikrát protestovali. Jejich přáním byl váš návrat, a to přímo do vedení Slezského FC. Doneslo se to až k vám do Liberce?

Samozřejmě, že se to ke mně doneslo. Navíc to bylo v období, ve kterém já jsem nebyl definitivně dohodnut na práci v Liberci. Probíhala určitá jednání, jak by má práce ve Slovanu mohla vypadat. Představil jsem svou koncepci, ale abych ji mohl naplňovat, tak jsem k ní potřeboval pravomoce, kompetence a na těch jsme se neuměli dohodnout. Na tom jak bude všechno fungovat a podobně.

I proto mohla být Opava varianta dalšího mého působení, nicméně upřímně mohu říci, že žádnou oficiální nabídku ze Slezského FC jsem nedostal, takže to bylo asi spíše na bázi přání fanoušků.

Může nyní nějak profitovat Opava z toho, že vládnete Liberci?

Já myslím, že ano. My jsme to už trochu nakousli, zatím sice jenom po telefonu. Slovan Liberec potřebuje mít nějakou korektní spolupráci s týmem druhé ligy. Máme farmu, která působí v České Lípě, což je třetí liga, kde máme spoustu kluků, kteří třetí největší soutěž přerostli, a byla by škoda, kdyby u nás seděli na lavičce nebo hráli juniorskou soutěž.

Navíc my máme juniorku na něco jiného, tak aby za ni hráli naší dorostenci. I proto věřím, že se nám podaří dohodnout smysluplnou spolupráci právě třeba s Opavou. S tím, že kluci, které máme a kteří nebudou mít v kádru áčka dostatečné vytížení, budou schopni pomoci třeba Opavě nebo jinému druholigovému mužstvu, a to by mohla být dobrá cesta.

Co dvě opavské ovečky v Liberci, Coufal s Hadaščokem? Jak se jim vede?

Mám oba pod dohledem. Vojtu už delší dobu. Dokázal, že může hrát první ligu, věřím, že i jeho pozice bude čím dál výraznější. U Coufala osobně předpokládám i podle toho jak pracuje a posouvá se výkonnostně, že by daleko výrazněji mohl promlouvat do prvního mužstva, a věřím, že bude ve velice krátké době schopen se stát i základním kamenem prvního mužstva.

Krom těchto dvou za juniorku nastupuje další produkt opavské líhně Dydowicz…

Udělal velký posun, sledoval jsem pečlivě zápasy juniorky i některé dorostu, za který hrával. Nyní s trenérem zvažujeme, že by nakoukl i do přípravy prvního mužstva v zimní přestávce.

Jak to tak vypadá, vy už jste natvrdo zaháčkován v Liberci. Ale co váš opavský obchod, bude fungovat dál?

Obchod už není můj, je táty, který se o něj plně stará. Samozřejmě jsem mu svými kontakty nápomocen, koneckonců funguje i spolupráce s Opavou. Poslední půl rok je v obchodě nové zboží, nové značky a já věřím, že to bude fungovat a že budeme dobrým servismenem i pro Opavu a radost z toho budou mít i opavští fanoušci, protože dresy jsou krásné a i další věci jsme schopni zabezpečit.

Za tu dobu, co obchod funguje, si podle mě udělal dobré jméno ve fotbalovém prostředí okolo Opavy a doufám, že klubům od okresních soutěži až třeba po divize budeme schopni dát dobrý servis.

Poslední otázka směřuje k vašemu hraní. Kopačky už visí na hřebíku nebo ještě ne? A co třeba zahrát si ještě za Hlavnici…

Fotbal by mi hodně chyběl. Hlavnice se nabízí velmi, jenomže technicky to skoro není možné. V téhleté chvíli jsem si dal čas na osahání nové práce a uvidím skrz leden, jak se to bude vyvíjet. Už jsem dostal několik nabídek z okolí Liberce. Potřebuji vědět, že to bude dávat smysl pro mě, že pro tým budu platný, že klukům nebude vadit, že nebudu s nimi moc chodit na tréninky.

Nyní mám dokonce nabídku na své první opravdové zahraniční angažmá do Německa. Jedná se o tým páté ligy Neugersdorf, hrají tam už i někteří kluci z Liberce. Musím přiznat, že tamější prostředí mě hodně oslovilo, protože lidi se tam fotbalem baví. Je tam hodně ambiciózní majitel, který by chtěl nyní uspět v německém poháru, kde se dostali až do jarních odvet a z tohoto důvodu mě i oslovili, zda bych tam na jaro nepřišel na výpomoc.

Autor: Roman Brhel

7.1.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Gastronomie Pomocníci v kuchyni 11 160 Kč Pomocníci v kuchyni POMOCNÁ SÍLA DO KUCHYNĚ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 11160 kč, mzda max. 16800 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Garčárová Zuzana, tel.: 553 683 335, e-mail: zuzana.garcarova@ruhrabyne.cz. , Pracoviště: Chuchelná, po zapracování přiznání osobního příplatku, nástup ihned.. Pracoviště: Rehabilitační ústav hrabyně, pracoviště chuchelná, Komenského, č.p. 14, 747 24 Chuchelná. Informace: Zuzana Garčárová, +420 553 683 335. Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 7 500 Kč Prodavači ostatního zboží v prodejnách PRODAVAČ -KA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 7500 kč, mzda max. 8000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Bodnárová Gabriela, tel.: 727 821 918, e-mail: bodnarova@doma-r.cz, Pracoviště OC Breda&Weinstein - prodejna TESCOMA, zkrácený úvazek: 40 hodin/za 2 týdny, nástup dle dohody., Jedná se o prodej kuchyňských potřeb.. Pracoviště: Doma - r s.r.o. - oc breda&weinstein, U Fortny, č.p. 49, 746 01 Opava 1. Informace: Gabriela Bodnárová, +420 727 821 918. Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič ostatních speciálních 20 000 Kč Řidiči ostatních speciálních vozidel OPRAVÁŘ NÁKLADNÍCH AUTOMOBILŮ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Wolf Bohumil, tel. 602 774 140, životopis zašlete na e-mail: bohumil.wolf@seznam.cz., Vzdělání nerozhoduje, praxe v oboru 2 roky., Pracoviště Branka u Opavy, nástup ihned.. Pracoviště: Bohumil wolf s.r.o., Cihelní, č.p. 282, 747 41 Hradec nad Moravicí. Informace: Bohumil Wolf, +420 602 774 140. Stavebnictví - Stavebnictví Stavební a provozní elektrikáři 120 Kč Stavební a provozní elektrikáři ELEKTRIKÁŘ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 120 kč, mzda max. 140 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Hanke Martin, mob.: 724 259 544, volejte v době od 7:00 do 15:00 hod., e-mail: m.hanke@hankestrojirna.cz., SOU v oboru, praxe výhodou, zdravotní průkaz, samostatnost., Pracoviště: Opava, nástup ihned.. Pracoviště: Hanke strojírna s.r.o., Těšínská, č.p. 687, 746 01 Opava 1. Informace: Martin Hanke, tel.+420 553 715 020,mob.:724 259 544.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kooperativa NBL: BK Opava – Královští sokoli, 13. října 2018 v Opavě
3 16

Basketbalisté Opavy si poradili s nováčkem

Radovan Kouřil (ve žlutém) na snímku s děčínským Filipem Kroutilem.

Opavský Radovan Kouřil po senzační výhře: Rozhodla dobrá práce v obraně

-

Souhrn fotbalového víkendu

Přinášíme vám výsledkový servis fotbalových utkání na Opavsku a Hlučínsku z uplynulého víkendu.

Cenný skalp zařídil Pecuch

Tohle vítězství se počítá. Dolnobenešovští fotbalisté na domácím trávníku porazili nebezpečnou Kroměříž. Jediný gól zápasu vstřelil osm minut před koncem Pecuch.

Střelecký koncert Skácelovy družiny

Čekání na výhru skončilo. Fotbalisté Hlučína se po osmizápasovém půstu radovali z vítězství. Nutno podotknout, že stálo za to. Skácelova družina rozstřílela Velké Meziříčí vysoko 8:1.

Tabulka Z V R P S B
1. SK Slavia Praha 11 9 0 2 27:7 27
2. FC Viktoria Plzeň 11 9 0 2 16:9 27
3. AC Sparta Praha 11 7 2 2 19:7 23
4. FC Baník Ostrava 11 7 2 2 18:8 23
5. FC Fastav Zlín 11 6 2 3 17:9 20
6. FK Jablonec 11 6 1 4 18:11 19
7. FC Slovan Liberec 11 4 4 3 13:12 16
8. Bohemians Praha 1905 11 4 3 4 11:12 15
9. FK Mladá Boleslav 11 4 2 5 24:25 14
10. 1. FK Příbram 11 4 2 5 18:22 14
11. MFK Karviná 11 3 1 7 14:21 10
ZOBRAZIT CELOU TABULKU

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Komunální volby do zastupitelstev obcí 2018 (5. a 6. října 2018)
Seznam kandidátů, jak se volí v komunálních volbách, zpravodajství, výsledky komunálních voleb 2018 a přehled možných koalic v zastupitelstvu vaší obce. Volby do magistrátu a zastupitelstva krajských měst (Praha, Brno, Plzeň, Ostrava, České Budějovice, Jihlava, Hradec Králové, Pardubice, Olomouc, Ústí nad Labem, Karlovy Vary, Liberec, Zlín)

Senátní volby 2018 (1. kolo 5. a 6. října 2018, 2. kolo 12. a 13. října 2018)
Aktuální složení Senátu, seznam kandidátů do Senátu, výsledky senátních voleb 2018 pro volební obvody: Sokolov, Chomutov, Rokycany, Domažlice, České Budějovice, Praha 12, Praha 4, Praha 8, Praha 2, Litoměřice, Teplice, Jablonec nad Nisou, Mladá Boleslav, Benešov, Chrudim, Náchod, Svitavy, Třebíč, Břeclav, Brno-město, Prostějov, Šumperk, Opava, Ostrava-město, Karviná, Vsetín, Zlín.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT