Na severu Čech si od nového sportovního ředitele docela dost slibují a oprávněně, ti kdo ho znají, vědí, že Jan Nezmar byl dříčem na hřišti a je i dříčem mimo něj. Majiteli Slovanu Ludvíku Karlovi předložil koncepci, kterou se chce řídit.

Hned se blýskl také zajímavým přestupem, když ze švýcarské Basileje přivedl bývalého reprezentanta Radoslava Kováče. Není to tak dávno, co opavští fanoušci skloňovali jeho jméno v souvislosti se Slezským FC. Jak dokazuje následující rozhovor, úplné scifi to nebylo. Jan Nezmar o Opavě uvažoval. „Konkrétní nabídku jsem ale nedostal," říká pětatřicetiletý ředitel libereckého Slovanu.

I když hráčskou kariéru pověsil na hřebík, hraní úplně nebalí. Dokonce se mu splní sen, když v jarní části vyrazí na své první opravdové zahraniční angažmá do páté německé ligy.

Honzo, už jste si zvykl na ředitelské křeslo?

(úsměv) Na to si budu zvykat dlouho. Je to opravdu něco jiného. Teď jsem trefil pro nás, pro management, to nejpernější období. Nám se stejně jako Opavě nepovedla podzimní část sezony, a proto musíme hodně zabrat a znovu poskládat první mužstvo, což je samozřejmě složité, protože na to jsme plně připraveni nebyli.

V létě pod vlivem euforie jsme bohužel udělali spoustu chyb, co se týče přestupové politiky a chvíli nás to bude ještě dobíhat.

Od Liberce čekají výsledky, vždyť je to úřadující mistr ligy…

Věřím, že se nám podaří tým poskládat správně, tak, aby na jaře bylo vidět velké zlepšení a hlavně kostra mužstva do budoucna. Potom přijdou na řadu takové ty věci, co se týče filozofie a koncepce, kterou jsem představil našemu vedení, která obnáší to, jak by práce sportovního ředitele vypadala. Myslím si, že je to daleko širší než jen každého půlroku nakupovat nebo prodávat hráče.

Já si dovedu představit budování klubu odspodu, to znamená od akademie, od vytvoření podmínek pro kluky, poskládání co nejkvalitnějšího trenérského týmu. Potom takové ty věci návazné jako zdravotnická péče od nejmenších kluků až po áčko. Určitě budeme muset hodně zapracovat na skautském úseku, nemůžeme se spoléhat každý půlrok na to, zda nám manažeři doporučí nebo nedoporučí správného hráče, protože většinou tam jsou subjektivní vlivy, ne vždy k prospěchu klubu.

To jsou všechno věci, které by měly předcházet hektickému doplňování kádru každý půlrok. Základem musí být vždy dobře šlapající akademie, kde funguje co největší množství kvalitních hráčů, anebo systematické doplňování jednotlivých týmů v oblasti dorostu, juniorky až po to první mužstvo.

Vaším prvním velkým činem je příchod zkušeného Radoslava Kováče. Není to trochu odklon od koncepční práce, navíc se určitě nebude jednat o levnou záležitost…

Myslím, že přesně zapadající. Ono to samozřejmě vypadá, že hráč, který ve třiatřiceti letech přijde ze zahraničí, nekoresponduje s koncepcí a filozofií klubu a výchovou mladých kluků. Jenomže mladí musí také vedle někoho vyrůstat, od někoho se moci učit. Jde o to, aby kostra prvního týmu byla co nejkvalitnější a zdravá, aby takoví hráči jako Radek mohli své zkušenosti ze zahraničních angažmá mladým předávat. Je strašně důležité takovouto kostru poskládat.

Dá se říci, že jste Radkem Kováčem nasadil laťku hodně vysoko…

To ukáže až čas. Já věřím, že to bude majstrštyk, jak se říká. Je pravdou, že na jeho příchodu jsem se podílel významnou měrou, a to i proto, že se s Radkem znám i osobně. Mohl jsem mu představit, jak klub bude do budoucna fungovat, a to ho chytlo. Nastínil jsem mu, jaká bude jeho role v týmu. Radek chtěl v Liberci v takovéto .pozici působit.

Přichází jako kvalitní hráč a vychovatel mladých kluků a předavatel zkušeností. To ho hodně oslovilo. Věřím, že tuto roli bude umět naplňovat. Věřím, že i další plány, co se týče dostavby prvního mužstva nebo juniorky, se povedou a budou k prospěchu.

Nová role v libereckém Slovanu vám asi zabere podstatně více času, než jak tomu bylo za aktivního hraní…

(usměje se) O mnoho více. Co skončila sezona a oficiálně jsem se stal sportovním ředitelem se všemi pravomocemi a kompetencemi, jsem neustále na telefonu, neustále někde cestuji a jednám, mejluju. Probíhají různé kontakty. Uvnitř klubu se začínají dít systémové změny. Budujeme například ordinaci, musí se sestavit zdravotní systém fungující podle určitých pravidel, aby to bylo efektivní. Já bych chtěl, aby ve všech činnostech, které budu zaštitovat, se prolínaly dvě věci, což je náročnost a efektivita.

Během podzimní části opavští fanoušci několikrát protestovali. Jejich přáním byl váš návrat, a to přímo do vedení Slezského FC. Doneslo se to až k vám do Liberce?

Samozřejmě, že se to ke mně doneslo. Navíc to bylo v období, ve kterém já jsem nebyl definitivně dohodnut na práci v Liberci. Probíhala určitá jednání, jak by má práce ve Slovanu mohla vypadat. Představil jsem svou koncepci, ale abych ji mohl naplňovat, tak jsem k ní potřeboval pravomoce, kompetence a na těch jsme se neuměli dohodnout. Na tom jak bude všechno fungovat a podobně.

I proto mohla být Opava varianta dalšího mého působení, nicméně upřímně mohu říci, že žádnou oficiální nabídku ze Slezského FC jsem nedostal, takže to bylo asi spíše na bázi přání fanoušků.

Může nyní nějak profitovat Opava z toho, že vládnete Liberci?

Já myslím, že ano. My jsme to už trochu nakousli, zatím sice jenom po telefonu. Slovan Liberec potřebuje mít nějakou korektní spolupráci s týmem druhé ligy. Máme farmu, která působí v České Lípě, což je třetí liga, kde máme spoustu kluků, kteří třetí největší soutěž přerostli, a byla by škoda, kdyby u nás seděli na lavičce nebo hráli juniorskou soutěž.

Navíc my máme juniorku na něco jiného, tak aby za ni hráli naší dorostenci. I proto věřím, že se nám podaří dohodnout smysluplnou spolupráci právě třeba s Opavou. S tím, že kluci, které máme a kteří nebudou mít v kádru áčka dostatečné vytížení, budou schopni pomoci třeba Opavě nebo jinému druholigovému mužstvu, a to by mohla být dobrá cesta.

Co dvě opavské ovečky v Liberci, Coufal s Hadaščokem? Jak se jim vede?

Mám oba pod dohledem. Vojtu už delší dobu. Dokázal, že může hrát první ligu, věřím, že i jeho pozice bude čím dál výraznější. U Coufala osobně předpokládám i podle toho jak pracuje a posouvá se výkonnostně, že by daleko výrazněji mohl promlouvat do prvního mužstva, a věřím, že bude ve velice krátké době schopen se stát i základním kamenem prvního mužstva.

Krom těchto dvou za juniorku nastupuje další produkt opavské líhně Dydowicz…

Udělal velký posun, sledoval jsem pečlivě zápasy juniorky i některé dorostu, za který hrával. Nyní s trenérem zvažujeme, že by nakoukl i do přípravy prvního mužstva v zimní přestávce.

Jak to tak vypadá, vy už jste natvrdo zaháčkován v Liberci. Ale co váš opavský obchod, bude fungovat dál?

Obchod už není můj, je táty, který se o něj plně stará. Samozřejmě jsem mu svými kontakty nápomocen, koneckonců funguje i spolupráce s Opavou. Poslední půl rok je v obchodě nové zboží, nové značky a já věřím, že to bude fungovat a že budeme dobrým servismenem i pro Opavu a radost z toho budou mít i opavští fanoušci, protože dresy jsou krásné a i další věci jsme schopni zabezpečit.

Za tu dobu, co obchod funguje, si podle mě udělal dobré jméno ve fotbalovém prostředí okolo Opavy a doufám, že klubům od okresních soutěži až třeba po divize budeme schopni dát dobrý servis.

Poslední otázka směřuje k vašemu hraní. Kopačky už visí na hřebíku nebo ještě ne? A co třeba zahrát si ještě za Hlavnici…

Fotbal by mi hodně chyběl. Hlavnice se nabízí velmi, jenomže technicky to skoro není možné. V téhleté chvíli jsem si dal čas na osahání nové práce a uvidím skrz leden, jak se to bude vyvíjet. Už jsem dostal několik nabídek z okolí Liberce. Potřebuji vědět, že to bude dávat smysl pro mě, že pro tým budu platný, že klukům nebude vadit, že nebudu s nimi moc chodit na tréninky.

Nyní mám dokonce nabídku na své první opravdové zahraniční angažmá do Německa. Jedná se o tým páté ligy Neugersdorf, hrají tam už i někteří kluci z Liberce. Musím přiznat, že tamější prostředí mě hodně oslovilo, protože lidi se tam fotbalem baví. Je tam hodně ambiciózní majitel, který by chtěl nyní uspět v německém poháru, kde se dostali až do jarních odvet a z tohoto důvodu mě i oslovili, zda bych tam na jaro nepřišel na výpomoc.