Bohužel ho trápily zdravotní problémy a do formy, kterou měl v pražské Dukle, se nedostal. I proto jednatřicetiletý fotbalista půl roku před koncem smlouvy v klubu z Městských sadů skončil. Jeho konec urychlily rodinné důvody.

Angažmá získal rychle, míří pod Žižkovský televizní vysílač. Po rodákovi z Vratimova sáhl Žižkov, klub s historií, který se chce vrátit zpět mezi profesionály. „Táhlo mě to za přítelkyní do Prahy, hledal jsem si klub v blízkosti Prahy, nakonec jsem se rychle domluvil na Žižkově," svěřil se Jan Svatonský, který vedle Opavy v minulosti hrával také za ostravský Baník, Jakubčovice, pražskou Duklu a Karvinou.

V Opavě jste skončil předčasně, proč zrovna na Žižkov, hráče pro ofenzivu hledaly třeba i Vítkovice…

Jak už řekl generální manažer Opavy Alois Grussmann, táhlo mě to směrem k Praze, odkud je má přítelkyně. Hledal jsem si angažmá někde okolo hlavního města. Zavolal jsem klukům na Žižkov, s kterými se znám z Dukly. Rychle jsme se domluvili, ani jsem se nestačil v Opavě rozloučit. Už 4. ledna jsem se hlásil na Žižkově do přípravy.

Jdete do klubu, který má historii, ale momentálně působí ve třetí lize. Jaké jsou první dojmy z nového angažmá?

Žižkov nedostal kvůli finančním závazkům licenci na druhou ligu a je momentálně tam, kde je. V klubu se toho mnoho zlepšilo k lepšímu. Je zde nový majitel, máme výborné zázemí a profesionální podmínky. Tréninky jsou dvoufázové, ne jako třeba ve Vítkovicích, kde se kluci připravují po práci. Byť hraje Žižkov v ČFL, první tým zůstal v profi režimu.

Říkáte, že podmínky máte dobré, hovoří se v klubu třeba ještě o ataku postupové příčky?

S touhle myšlenkou si tady pohrávají. Na první místo ztrácíme deset bodů a je před námi ještě devatenáct zápasů. Stát se může všechno, navíc nikde není řečeno, že postoupit můžete třeba z třetího čtvrtého místa. I když, co jsem slyšel, o druhé lize se mluví v Domažlicích nebo Vltavínu.

Musíme se připravit na to, že se proti nám bude chtít každý vytáhnout, co jsem slyšel od kluků, jsme taková Sparta ve třetí lize. Od jarní části budeme hrát domácí zápasy tradičně v 10.15, což je pozitivum.

Jak vypadá složení žižkovského kádru?

Máme mladý tým. K těm zkušeným patří mí bývalí spoluhráči z Dukly Miroslav Podrazký s Josefem Markem a také Lukáš Křeček, který hrával v Opavě. V týmu je i několik hráčů, kteří loni vyhráli suverénně ČFL v barvách Střížkova.

Dá se říci, že se z vás stává Pražák?

(usměje se) Asi jo. Žil jsem v Praze šest let, a i když mám rodiče na Moravě a táhne mě to tam, svůj budoucí život nejspíše spojím s Prahou.

Bydlíte na Žižkově?

Momentálně v provizoriu v Kobylisích, ale poohlížíme se po něčem vlastním. Tréninkovou základnu máme v Měcholupech, což je na druhé straně. Z domu to mám čtyřicet minut, což je téměř stejná dálka, jako když jsem jezdil z Vratimova do Opavy.

Dá se říci, že pražské klima vám svědčí, v barvách Dukly jste nasbíral i ligové starty…

To je pravda, v Dukle to nebylo špatné. Jenomže pak jsem se zranil, odešel do Karviné, kde se mi tolik nedařilo, to samé platí i o Opavě.

Bylo opavské angažmá pro vás zklamáním?

Čekal jsem, že budu pro tým platnějším hráčem a odvedu lepší výkony, bohužel se tak nestalo. Jinak ale na Opavu nemohu říci křivého slova.

O své pozici v žižkovské sestavě máte jasno?

Měli bychom hrát systémem 4-3-3, to znamená, že bych měl být na kraji zálohy, buď vlevo, nebo vpravo.