Fotbalový univerzál Jan Žurek za Opavu odehrál i celou sezonu v krajském přeboru, v němž se klub ocitl vinou existenčních problémů. „Před prvním zápasem jsme nevěděli, co nás pořádně čeká," vzpomínal právě Jan Žurek. S naší redakcí se následně ohlédl za celou svou kariérou.

Byť se v sezoně 2005/2006 hrál v Opavě pouze krajský přebor, pro spoustu hráčů i fanoušků je tento ročník nezapomenutelný. Berete to stejně?

Určitě si na to nestěžuju. Měli jsme skvělou partu a v kabině byla opravdu výborná atmosféra. Za Slezský FC jsem si zahrál krajský přebor a v následující sezoně také druhou ligu.

Do jak velké euforie se tým dostal? Přece jenom ostatní soupeře Opava mnohdy válcovala rozdílem třídy.

Klapalo nám to perfektně, i když před prvním zápasem se nevědělo kdo všechno vlastně bude hrát. Řešily se arbitráže ohledně přestupů a hostování. Hodinu před prvním utkáním bylo definitivně potvrzeno, že můžu hrát. Pak už se naštestí žádné problémy nevyskytly.

Kde vlastně Jan Žurek hrál před příchodem do Opavy?

Kopal jsem třetí ligu za Dolní Benešov. Říkalo se, že mě do Slezského chtěl trenér Žemlík. V krajském přeboru jsem odehrál všechny zápasy.

Strávil jste celou sezonu v útoku?

Ze začátku ano. Potom trenér chtěl dávat příležitost mladým. Proto třeba Josef Holčák nastupoval na hrotu a já se stáhl na kraj zálohy.

Na konci ročníku se naskytla možnost koupit druholigovou licenci od Kroměříže, čehož klub využil. Můžete popsat, jak velký to byl výkonnostní skok?

Vzhledem k tomu, že za Opavu hráli fotbalisté jako Jarda Kolínek nebo Jan Pejša, nebylo to tak hrozné. Tehdy do Slezského přišel Milan Barteska, jenž se stal takovým mozkem opavské hry. Mužstvo se doplnilo o další hráče. Pavel Šultes, Zdena Partyš nebo třeba Tomáš Sluka. Opět vznikla dobrá parta.

Nesnížila se zásluhou těchto příchodů vaše úloha v týmu?

Tenkrát se hodně mluvilo o tom, že šanci budou dostávat hlavně odchovanci, ale jenom na nich to stavět nešlo. Proto do klubu zamířili fotbalisté z Brna nebo Zlína. Osobně si na to nestěžuju. Ve druhé lize jsem zaznamenal celkem jedenáct startů.

Kolikrát jste nastoupil od začátku?

Jednou nebo dvakrát. Nikdy jsem ovšem nestřídal třeba na posledních pět minut. Vždycky jsem nastřádal solidní porci minut.

A co góly? Zapsal jste se do statistik i v tomto ohledu?

Branku jsem nevstřelil. Ve druhé lize mě trenér dával do zálohy, takže jsem góly spíše připravoval.

Na který druholigový zápas nikdy nezapomenete?

Určitě na duel s Blšany. Vyhráli jsme a mi se podařilo přihrát Tomáši Janoviakovi na gól.

Jan Žurek

Jak to bylo po vaší premiérové sezoně ve druhé lize? Měl jste možnost pokračovat v Opavě?

Mohl jsem nastoupit do letní přípravy, ale chtěl jsem si najít stálou práci. Oženil jsem se a má pozornost se zaměřila na rodinu. Tím, že jsem si zkusil druhou ligu a profesionální fotbal, se mi splnil můj sen.

Jiné kluby se o vás nezajímaly?

To zase jo. Ozval se Frýdek-Místek a také Karviná. Všechno ale bylo daleko co se týká dojíždění. V té době jsem měl navíc o všem jasno. Přednost dostala práce a rodina. Kdybych zůstal někde ve třetí lize, byl by to pro mě ztracený čas. Fotbal jsem už na tak vysoké úrovni hrát nechtěl.

Mokré Lazce tedy byly jasnou volbou?

Přesně tak. V tomto klubu jsem moc spokojený. Šel jsem do známého prostředí, jelikož jsem mokrolazecký dres oblékal před příchodem do Dolního Benešova. Máme tady výbornou partu. V Mokrých Lazcích se zkrátka cítím skvěle.

A přesun do Mokrých Lazců ještě jednou. Tentokrát mám ale na mysli ten první. Jste odchovancem Slezského FC. Proč jste se po dovršení mládežnické kariéry někdy okolo roku 2000 rozhodl odejít zrovna tam?

V dorostu tenkrát končila spousta dobrých hráčů. Zmíním například Ondru Švejdíka. Tenkrát Opava neměla béčko, takže se člověk musel poohlédnout po jiném angažmá. Pan Hruška mě chtěl do Kravař, ale Oldřich Jakubek mě nechtěl pustit. Do všeho se vložil František Marec a rázem se domluvil můj přesun do Mokrých Lazců. Dva roky jsem tady strávil v krajském přeboru a rok v divizi.

Postava Františka Marce je pro mokrolazecký fotbal poměrně zásadní. Dlouhá léta áčko vedl z pozice trenéra. Jak moc velká to byla změna, když ho u kormidla vystřídal Roman Galvas?

Složité to nebylo. Nechci posuzovat Františkovu práci, ale seděl mi a sedí mi také Roman. Každý měl něco do sebe. Roman do našeho mužstva přivedl mladé talentované hráče.

Za Mokré Lazce nastupují také borci se zkušenostmi z první ligy. Martin Rozhon nebo třeba Jan Pejša. Jak moc velkým přínosem jsou pro ostatní spoluhráče?

Mám z toho dobrý pocit. Přece jenom s nimi hrajeme fotbal a ne kopanou. Dají vám balon do nohy, zbytečně nenakopnou. Po jejich boku si naše zápasy opravdu užívám. Navíc to jsou i lidsky super kluci.

V týmu se celkem pravidelně pohybujete mezi útokem a zálohou. Nepřipadáte si v Mokrých Lazcích jako takový malý univerzál?

Jako univerzál si připadám celý život. V minulosti jsem si vyzkoušel i pozici krajního beka.

Během podzimní části I.A třídy získalo mokrolazecké mužstvo třiadvacet bodů. Na lídra soutěže z Rýmařova máte dvoubodové manko. Vládne s prozatímními výsledky spokojenost?

Určitě. Myslím si, že jsme se neprezentovali vůbec špatnými výkony. Náš tým navíc dokázal vítězit i venku. Díky tomu se pohybujeme na předních místech tabulky.

Jan Žurek

Na předních místech tabulky se pohybujete už nějaký ten pátek. Pravidelně končíte okolo třetího čtvrtého místa. Proč se nikdy nepovede postup dotáhnout do zdárného konce?

Lazce by výše ani nechtěly. Když se zde hrála divize, byla to hodně blbá sezona. Od doby, co se kolem místního fotbalu točí Josef Hrubý, je to úplně jiné. Snaží se, aby se divákům fotbal líbil. I.A třída je pro Mokré Lazce ideální. Samé derby a na hřišti se častokrát potkáte s vynikajícími fotbalisty. Zmíním třeba Pavla Harazima z Kobeřic.

Bývalým druholigistou jste hned ze dvou pohledů. Jednak z toho fotbalového a jednak také z futsalového. V minulosti jste oblékal dres Ferramu Opava. Bral jste futsal podobně jako většina fotbalistů? Tedy jako doplněk k přípravě na sezonu ve velkém fotbalu.

Je tomu tak. Hrál jsem to pro radost. Hlavně, abych se udržel v dobré formě.

Ze druhé ligy jste sestoupili. Konkurence byla velká. Pokud si dobře vzpomínám, tehdy jste se v soutěži střetávali třeba s elitními brněnskými celky. Tangem nebo Hellasem. Dalo se s těmito profesionály vůbec rovnat?

Zatímco my jsme futsal brali jako doplněk v přípravě, pro ně to byl top sport. Trénovali několikrát týdně. Bylo zajímavé se s nimi poměřit.

V čem tkví největší rozdíl mezi futsalem a fotbalem? Samozřejmě po technické stránce.

Jde o úplně jiný pohyb. Takový výbušnější. Technika a dobrá fyzička jsou velmi důležité. Ve velkém fotbale si máte možnost odpočinout, kdežto ve futsale nastoupíte třeba na dvě minuty, ale ani na chvíli se nezastavíte. Na okamžik přestanete hrát a třeba takové Tango Brno vám to spočítá i s úroky.

Co vaše ambice do budoucna? Plánujete ukončit aktivní kariéru v Mokrých Lazcích, anebo lze v budoucnu očekávat přestup do jiného klubu?

Chtěl bych to tam dokopat. Budu se soustředit na rodinu. Takhle mi to vyhovuje. Před nějakým rokem přišla nabídka z Dolního Benešova nebo Hradce nad Moravicí, ale já to odmítl.

Jan Žurek
Narozen: 25. září 1982
Post: záložník, útočník
Rodinný stav: ženatý (manželka Monika)
Působiště: Slezský FC (1990 až 2000 a 2005 – 2007), Mokré Lazce (2000 – 2003 a 2007 až doposud), Dolní Benešov (2003 – 2005)
Největší úspěchy: Postup s opavským dorostem do první ligy a áčkem Slezského FC do druhé ligy

Petr Dušek