Hrával za Opavu, Hlučín, Trenčín, olomouckou Sigmu, v současné době kope obránce Jiří Barcal čtvrtou polskou ligu v Ratiboři. V sobotu nechyběl na exhibici v Hlučíně, kde nastoupil v barvách zeleného výběru, jehož dres oblékl také jeho bývalý spoluhráč Martin Hanus.

„Do Hlučína se rád vracím. V Ratiboři nám sezona skončila, rád jsem se opět proběhl," usmíval se po utkání Jiří Barcal.

V Polsku pravidelně hraje, patří k nejzkušenějším hráčům. Klub by si jeho služby rád pojistil „Máme mladý tým. Nás zkušených tam moc není. V Ratiboři kladou důraz na práci s mládeži, jsem si jistý, že v budoucnu se to projeví v dospělém áčku. Chtěli by, abych dál pokračoval," říká opavský odchovanec, který je v klubu jediným Čechem, byť Ratiboř leží kousek od českých hranic.

„Jsem nejen jediným českým fotbalistou v klubu, ale v celé čtvrté lize," dává svůj postřeh.

K úrovni čtvrté polské ligy říká: „Některé týmy mají kvalitu. Když mám přirovnat k Česku, tak bych to viděl na spodek divize a vrch kraje." V Polsku je fotbal spojován s vysokými diváckými návštěvami. „To se o čtvrté lize příliš říci nedá. Na ni chodí okolo sto padesáti až dvou stovek diváků. Žádná sláva," pokračuje v povídání Jiří Barcal, podle jeho slov by Ratiboři slušela vyšší soutěž.

„Na to, jak velkým městem Ratiboř je, čtvrtá liga je málo, vždyť je to padesáti tisícové město. Ani v okolí se nikde vyšší soutěž nehraje," podotýká zkušený obránce, jehož tým skončil po podzimu na dvanáctém místě v osmnáctičlenné tabulce.

Rodák ze Služovic má v Ratiboři status amatéra. „Čtvrtá liga není profesionální. Hráči studují nebo chodí do práce. Samozřejmě že nějaké peníze dostáváme, ale je to spíše na cestu. Normálně chodím do práce," prozrazuje bývalý zadák Hlučína.

Zda bude oblékat dres Ratiboře i na jaře, zatím neví. „Klub zájem má, ale mám ještě jednu nabídku, kterou nyní řeším," přiznal Jiří Barcal. Velký zájem o něj mají Kravaře, účastník I.A třídy. „Šel bych do nižší soutěže, ale mám to spojené s prací. Nějaká jednání už proběhla, uvidíme, čas ukáže. Pokud by ale Kravaře nevyšly, zůstanu v Polsku," má jasno o své budoucnosti a dodává: „Když to vyjde, opráším spolupráci s Martinem Hanusem."

Na řadě svých angažmá hrál po boku svého dvojčete Daniela. „Rád bych si s bráchou ještě zahrál, ale to bych se musel odstěhovat do Brna, kde on nyní žije," zakončil krátké povídání Jiří Barcal.