Jiří Neček, odborník na mládež, si udělal jméno v dospělém fotbale v angažmá v Opavě. Slezský FC převzal po Petru Žemlíkovi, podařilo se mu ho vytáhnout ke špičce druhé ligy, dokonce bojoval se žluto-modrou eskadrou i o postup do ligy. Poté následovalo angažmá v Třinci, Zábřehu, Sokolově a ostravském Baníku. Jak již bylo zmíněno, momentálně se nachází na placené dovolené.

„Dal jsem se do velké rekonstrukce domu. Zabírá mi to docela dost času, vedle toho chodím na fotbal jako divák," prozrazuje Jiří Neček. Chodí na Sigmu, mládežnické soutěže a nyní už s napětím očekává start Fotbalové národní ligy. „Soutěž bude mít zajímavý průběh. Fandit budu Opavě, o jejíž záchraně nepochybuji," zdůrazňuje rodák z Uničova.

Sám zatím angažmá nemá. „Něco proběhlo, ale běží smlouva v Baníku, čekám do konce června. Nejsem typ člověka, který by se stresoval tím, že momentálně netrénuje," pousmál se Jiří Neček, který se více rozpovídal v rozhovoru pro čtenáře Deníku.

V Baníku jste předčasně skončil, můžete prozradit, co nyní děláte?

Mám dovolenou, takže jsem se s mladým vrhnul do rekonstrukce baráku. Dlouho jsme o tom jen mluvili, a nyní nastal konečně čas na realizaci. Děláme novou kuchyň, koupelnu a spížku. Pomalu finišujeme, právě nahazujeme obklady. Je to docela náročné, celý měsíc jsme dřeli. Výsledek ale vypadá dobře.

Váš milovaný fotbal šel stranou?

To ne. Pokud mám čas, chodím zápasy sledovat jako divák.

Trénování vám nechybí?

Chybí, nebudu lhát. Rýsovaly se mi tři trenérské nabídky, dvě ze zahraničí a jedna tady z Česka. Mám ale do konce června platnou smlouvu v Baníku, takže nic nehrotím. I když na druhou stranu platební morálka Baníku není dobrá. Ale to je jeho ostuda.

Máte za sebou štaci v ostravském Baníku. Nelitujete toho, že jste na Bazaly šel. Přece jen v Sokolově jste mohl být hlavní trenér, tak jste byl jen asistentem a navíc předčasně končícím…

Na nějakou sebelítost nehraji. Beru to tak – přišla nabídka z ligy, jdeš do nejlepší soutěže v republice. S Pavlem Hapalem jsme Baník přivedli k šestému místu, ale smlouva nám nebyla prodloužena. Teď pod Radkem a mnou produkovala Ostrava slušný fotbal, bohužel jsme ztráceli dobře rozehrané zápasy. Vedli jsme 2:0, ale nakonec utkání skončilo 2:2. Takový už fotbal je.

Navíc mentalita v Česku je nastavena jinak. V žádném klubu netrénuje trenér dvacet let, tak to musíme brát. Naposledy jsem viděl Baník proti Plzni. Musím uznat, že výborně bránil, skvěle hrál Baroš, který dokázal podržet balon.

V Baníku jste působil dvakrát, kdyby se ozval potřetí, kývl byste?

Ne, přiznám se, že ne. Dvakrát stačilo.

Nyní jste bez angažmá, kdyby přišla nabídka k mládeži, přijal byste ji, nebo preferujete dospělý fotbal?

Nikdy mi nedělalo problém pracovat s mládeží. Dvanáct let jsem u ní pracoval v Sigmě. Celkově mě trenérská práce naplňuje.

Kolik zápasů jako trenér na placené dovolené jste už stačil zhlédnout?

Dá se říci, že dost. Když jsem makal na baráku, stíhal jsem tak tři zápasy, chodil jsem i na nižší soutěže, včetně těch mládežnických. Vyrazil jsem i do Polska za Pavlem Hapalem nebo za kamarády na Slovensko a tam jsou zajímaví talenti. Není na škodu si udržovat přehled.

Dal jste si nějaký termín, dokdy chcete mít nové angažmá?

Vůbec se tím nějak nestresuji, mám čistotou hlavu. Někdo si dává konkrétní data a pak je nervózní. Počkám, až mi doběhne smlouva v Baníku, a pak to začnu řešit. Teď si užívám života.

V sobotu jste nechyběl ani na zápase HFK Olomouc – Zlín. Právě Hanáci jsou sobotním soupeřem Opavy. Jak vnímáte opavského protivníka?

Kombinačně nevypadá HFK špatně, silný na balonu je Kobylík, fotbalista s výbornou kopací technikou. Umí rozdávat míče, je mozkem týmu. I když jsem Olomoučák, věřím, a Olda Machala mi odpustí (trenér HFK, pozn. autora), že Opava vyhraje a také jí to přeji. Bude to ale boj. HFK je nevyzpytatelným týmem, když má den, dokáže porazit každého, i v Opavě bude kousat.

Opava je považována za hlavního kandidáta na sestup. Jak vidíte její šance vy?

O záchraně Opavy nepochybuji. Tenhle tým spadnout nemůže, už kvůli skvělým fanouškům. Mužstvo je podle mě dobře poskládané a v přípravě nehrálo špatně, šly na ní dobré reference. Když jsem přišel do Opavy k prvnímu týmu, taky nám moc lidí nevěřilo, a nakonec jsme skončili třetí.

Koho vy považujete za největšího aspiranta na sestup?

Nikdy jsem moc netipoval. Druhá liga je nevyzpytatelná soutěž. Jsou v ní kluby, které mají finanční problémy, v této souvislosti se hovoří o Mostu a Čáslavi. Nerozhodne se hned, adeptů, jak na postup, tak sestup, bude více. Fanoušci se mohou těšit na zajímavé jaro.

Nemyslíte si, že v bojích o postup nasadí k trháku oba pražské kluby, Bohemians 1905 a Žižkov?

Nemyslím si to. Podle mě vystřelí někdo další. Týmy se budou bít až do konce. My jsme taky poztráceli plno bodů a nakonec jsme to dotáhli až do osudové Jihlavy, bohužel tento zápas jsme psychicky nezvládli, neustáli jsme tlak a nakonec se nám postoupit nepodařilo.

Pojďme zpátky k Opavě. Co si myslíte, že ji může v bojích o záchranu srážet?

Vezmu to podle sebe. Když jsme na jaře bojovali o horní příčky, srážely nás domácí zápasy. Diváci nás dostali pod tlak, chtěli jsme hrát útočný fotbal, střílet hodně gólů. Bohužel jsme inkasovali do otevřené obrany branku a pak jsme horko těžko manko dotahovali. Věřím, že Opava jaro zvládne, herně opravdu nevypadá špatně.

Za vaší éry vystřelila v Opavě kometa jménem Libor Kozák. Nyní současný trenér David Vavruška uvádí do velkého fotbalu Václava Jurečku, vypadá to, že by opavský fotbal mohl napsat další povedený fotbalový příběh…

Bylo by to něco úžasného a krásného, kdyby se Jurečka taky tak chytil. Kluby jako Opava musí jít touto cestou. Vychovávat mladé hráče a pak z jejich prodeje žít.

Od doby Kozáka si ale vedení opavského klubu nechalo utéct hráče, jakými jsou Hadaščok, Dydowicz nebo svým způsobem i Halaška, doslova za hubičku. První dva jmenovaní přitom v áčku nedostali šanci…

Jsem zastáncem toho, že by mladí hráči měli dostávat šanci. Problém je v tom, že ne všichni trenéři jsou schopni mladíka postavit na úkor staršího borce. Stane se vám, že starší fotbalista se urazí, ale s tím musíte počítat. Já jsem svého času věřil Horkovi, ten mi důvěru splácel na hřišti, dával i góly. Ten samý případ byl i Kozák.

I když ten měl druhou půlku sezony horší. Bylo to ale dáno tím, že najednou byl o něj zájem. Najednou se dostal pod tlak, přestal dávat branky. My jsme ho ale podrželi a vidíte, kde dnes je. To samé bylo, když jsme měli s Pavlem Hapalem v Baníku Papadopuluse. Dlouho se trápil, ale když dal, začalo mu to padat. Mladého fotbalistu nemůžete po pár nezdarech odstřelit, je nutnost ho podržet.

Uvidíme vás v sobotu v Opavě na zápase?

Rád bych se přijel podívat. Uvidím ale, jak to bude s časem. Syn odjíždí na zahraniční vojenskou misi a máme se vidět v Praze. Doufám, že mladý pochopí a do Opavy mě pustí. Čekám zajímavý zápas, který bude bohatý na branky.

Pojďme krátce odbočit ještě k vaší rodině. Říkal jste, že rekonstruujete barák, a co vaše role dědečka vnučky Terezky?

Je to krásné, něco úplně jiného než vychovávat svoje děti. Užívám si to, malá začíná pomalu mluvit, dělat první krůčky, prostě jedním slovem naše Čerezka, jak jí říkám, je poklad.

Na dovolenou se nechystáte, když máte to fotbalové volno?

Něco podnikneme, ve čtvrtek a v pátek nám finišuji obkladači. Nyní bydlíme u mladého v horním patře, kde máme veškerý komfort, ale ve vlastním je vlastním. Za ten mazec, co máme za sebou, si odměnu zasloužíme.

Co vaši psi?

Tak Ravanelli šel už k pánu, teda doufám, že ne do pekla. Luca Toni, kterého jsem dostal od holek a kluků v Opavě, je miláčkem rodiny, hlavně manželky, má se dobře. Je to velký hlídač, třeba takový Pavel Hapal by mohl vyprávět, jaký má z něj strach.

Jiří Neček
Narozen: 17. dubna 1961
Místo: Uničov
Současné zaměstnání: bez angažmá, do 30. 6. 2013 mu dobíhá smlouva v ostravském Baníku

Trenérská kariéra: Sigma Olomouc (mládež), Lipník nad Bečvou (hlavní trenér mužů), Opava (asistent Pavla Hapala), Zlín (asistent Pavla Hapala), Baník Ostrava (asistent Pavla Hapala), Třinec (šéftrenér mládeže), Opava (šéftrenér mládeže), Opava (hlavní trenér mužů), Opava (sportovní koordinátor), Třinec (sportovní ředitel, trenér mužů), Zábřeh (trenér mužů), Sokolov (asistent Radka Látala), Baník Ostrava (asistent Radka Látala).