Oba čeští trenéři tým z východního Slovenska vytáhli ze sestupových míst až na pátý flek, navíc uspěli ve Slovenském poháru. Do základní skupiny Evropské ligy se tým nekvalifikoval, začátek soutěže Košice nezachytil v nejlepším rozpoložení, nicméně tým se zvedl.

Na konci podzimu ale oba exopavští trenéři na své pozice rezignovali. Důvod? Špatná finanční situace v klubu. Oblíbenec opavských fanoušků si nyní užívá fotbalového volna. Před Vánocemi zavítal i do „své" Opavy na tradiční Vánoční utkání.

Neček v minulosti pracoval například také v Baníku Ostrava, Sokolově, Třinci, Zlíně a Olomouci.

Nestává se příliš často, aby trenér v průběhu sezony sám rezignoval, obzvlášť když není pod tlakem a nemá jiné angažmá. Vy jste ale s Radkem Látalem k takovému kroku sáhli…

Je pravda, že tohle se příliš často nestává. Ale tento krok nastal hlavně proto, že jsme chtěli pomoci mančaftu. Jestliže neberete půl roku výplatu, je to problém. Hráči musí z něčeho žít, své rodiny musí zajistit, když tohle nefunguje, tak po psychické stránce jde všechno bokem.

Hráči toho začínají mít dost v hlavě a tím začínají problémy. Obdobnou situaci jsem už jednou zažil tady v Opavě s Pavlem Hapalem. Takže jsem nyní byl už v tomto směru zkušenější.

S Radkem jsme to udělali vyloženě pro mužstvo, doufám, že to všichni pochopili. A doufám, že to pochopil i majitel, aby něco hráčům zaplatil a fotbal měl pro ně nějaký smysl.

Angažmá v Košicích pro vás začalo dobře, tým jste zvedli, dokonce jste vyhráli Slovenský pohár…

Přesně tak, podařilo se nám dát tým rychle dohromady. Hráči pochopili, co od nich chceme. Slovenští fotbalisté to mají postavené hodně na dřině, podařilo se nám kluky dát typově dohromady, začalo se nám dařit. Z třetího místa od konce jsme se vyhoupli na páté. Do toho úspěch v poháru, což byla v aktuální chvíli velká bomba.

Byla jen škoda, že tohoto úspěchu se nevyužilo více komerčně. Klub nedokázal tento úspěch prodat.

Říkáte více úspěch prodat, ale na Slovensku není o fotbal až takový zájem. Na fotbal příliš mnoho lidí nechodí…

S tím souhlasím. Stadiony na Slovensku jsou v takové fázi, že s těmi českými se nedají srovnávat. Až nyní postavili stadion v Trnavě, který má nějaké parametry, ještě pak v Senici, Myjavě a v Žilině, to je tak všechno. Všude jinde to za moc nestojí.

A co herní úroveň slovenské nejvyšší soutěže?

Kdybych to srovnával, tak prvních pět mužstev ze slovenské nejvyšší soutěže by v Česku hrálo střed tabulky, ale navíc nemají. Vidíte sami, jak dopadl třeba Slovan v konfrontaci se Spartou. V základní skupině Evropské ligy prohrál úplně všechno, navíc s hrozivým skóre.

Za snahu, kterou Slovan udělal, byl dostán novináři pod tlak. Hráči ho neuměli vstřebat a šli psychicky dolů. Člověk pak přemýšlí, zda mají poháry hrát, nebo ne.

Jak se vám líbilo v Košicích, není to zrovna blízká destinace…

Je to hrozná dálka, ale musím uznat, že město je nádherné. Je hrozná škoda, že pan Rezeš tenkrát nepostavil stadion, pozemky se využily na výstavbu supermarketů, a to nejen v Košicích. Zaplať pánbůh, že v Česku se tohle neděje a stadiony se spravují.

Dá se označit slovenský fotbal za divočinu, každý klub má v kádru několik cizinců, v přípravě je jich celá řada zkoušených, byl to vlastně i případ Košic…

Cizinců je v lize hodně. V Košicích jsme měli Chorvaty, Srby, nebylo jich málo. Pro kluby jsou to levní hráči. Několika se podařilo takového fotbalistu zviditelnit a následně zpeněžit. Je to o tom, že majitelé chtějí peníze, chtějí hodně vydělávat.

V Česku sice hrají také zahraniční hráči, ale dělá se to jinak. Máme lépe podchycenou mládež. Dá se říci, že dnes jsme o dva kroky v tomto směru dál než Slováci.

To se odráží i ve fotbalové Evropě…

V Česku chceme dělat fotbal na špičkové úrovni, což už pochopili ve Spartě, Plzni i Jablonci. Když vydělat peníze, tak přes pohár, proto musíte do toho investovat. Zmiňované tři kluby jdou po hráčské kvalitě. Na Slovensku to funguje tak, že se přivedou cizinci a čeká se, co z toho bude.

Co vaše budoucnost?

S manželkou jsme si řekli, že o Vánocích fotbal řešit nebudeme. Jsem rád, že jsem mohl dorazit na Vánoční zápas do Opavy.

Máte termín, dokdy chcete být už v práci?

Přiznám, že jednání nějaká proběhla, ale nechci být konkrétní.

A vaše kroky povedou dál s Radkem Látalem, nebo půjdete vlastní cestou?

S Radkem jsem odešel z Košic a nejraději bych s ním zase někam šel.

Chybí vám fotbal?

Žiju fotbalem. Je pro mě doménou i drogou.