Oba shodou okolností v minulosti působili v Opavě. Jiří Neček dokonce několik sezon. Čtyřiapadesátiletý fotbalový odborník z Hané se už nemůže dočkat prvního zápasu jarní části. Ta odstartuje pro vedoucí tým soutěže už tuto sobotu.

„Nemůžeme se dočkat, jsme pořádně natěšeni, až začne ten pravý adrenalin," svěřil se Jiří Neček. V následujícím rozhovoru pro čtenáře Deníku se rozpovídal nejen o polském fotbalu, ale taky o tom, jak Piast usiloval o Libora Kozáka, nebo o Sebastianu Musiolikovi, o kterého usiluje Opava.

Gliwice zatím zažívají sezonu snů, jak vy osobně si jí užíváte?

Užíváme si ji nádherně. První půlrok našeho angažmá až tak idylický nebyl. Začali jsme domácí porážkou, nebylo to dobré. Místy nás z toho bolelo až břicho. Nakonec nám chyběly dva body k tomu, abychom hráli ve skupině o mistra.

Poznali jsme, že fotbal v Polsku je o něčem jiném než v Čechách. Zápasy se hrají naplno až do pětadevadesáté minuty. Když vedete patnáct minut před koncem 2:0, nemáte jistotu, že vyhrajete. Hráči nechávají na trávníku život, já tomu říkám, že válčí do posledních vteřin.

Když jste Piast s Radkem Látalem převzali, situace nebyla dobrá, cítili jste tlak? Přece jenom v Polsku jsou trenéři pod větším tlakem než u nás…

To je pravda. My jsme měli ale výhodu, že majitel nám věřil, tlak na nás nevytvářel. Cílem byla záchrana, to se nám podařilo několik kol před koncem. Následně nám byl nabídnut nový kontrakt.

Letní příprava Gliwicím nevyšla, až v generálce se vám s velkým štěstím podařilo porazit Opavu a od tohoto momentu začala vaše spanilá jízda. Co se stalo?

Příprava byla katastrofální. Byli jsme z ní docela rozpolcení. Majitel chtěl provést obměnu kádru, dvanáct hráčů poslal pryč, patnáct nových přišlo. Některé jsme si nechali, jiné poslali pryč. Pořád jsme byli ve fázi zkoušení. Proti Opavě jsme měli už tým konsolidovaný. V tomto zápase byli ale Opavští lepším týmem, my jsme vyhráli díky šťastné brance.

Nakonec odstartovala sezona a nám se začalo dařit, dokázali jsme porážet silné týmy jako Legii nebo Lech. Bylo to dílem velké dřiny, chytli jsme vítr a začali pravidelně sbírat body. Na druhou stranu jsme dokázali prohrát s posledním.

Momentálně jsme první, ale za pár kol může být všechno jinak. Vezměte si Lech, soutěž začal špatně, v jednu chvíli byl předposlední a nyní se rve o osmičku.

Samostatnou kapitolou jsou asi diváci, nebo ne?

Atmosféra na stadionech je báječná. My máme pravidelně plno, naši fanoušci jsou úžasní. Třeba na Legii chodí 22 000, to je hukot. Kamil Vacek s Martinem Nešporem jsou tím také nadšeni.

Je pravdou, že Gliwice nebral na začátku sezony nikdo vážně?

Ano, pořád se čekalo, že začneme prohrávat a v tabulce se propadneme. Jenomže my jsme pravidelně začali sbírat body. Najednou začaly mít Gliwice respekt. Tahle situace ale přišla asi nějakých pět kol zpátky. Začal být zájem o naše kluky. Například o Kamila Vacka usilovala Legia Waršava. Zájem byl i o Radosława Murawskeho, ale všichni zůstali, což je pro nás i fanoušky pozitivním signálem.

Určitým rizikem před sezonou bylo angažování dvou fotbalistů, a to Kamila Vacka s Martinem Nešporem ze Sparty, k nim přibyl další „skoro" krajan Patrik Mráz a v případě neúspěchu by kritika mohla směřovat právě tímto směrem…

O angažování těchto tří hráčů jsme byli přesvědčeni. Chtěli jsme je a vedení nám je přivedlo. Musím přiznat, že Kamilu Vackovi se k nám zprvu nechtělo. Řekli jsme mu, že hru Piastu na něm chceme postavit. Sám pak přiznal, že udělal dobře, když do klubu přišel. Netušil, že polská liga má tak velkou kvalitu. Nakonec se dostal až do reprezentace.

Dá se říci, že Gliwice v současné době zažívají fotbalovou horečku?

Fotbalem to tady žije. Gliwice jsou provinčním klubem, ale udělaly si v této sezoně v Polsku dobré jméno, což jsme poznali i na setkání se sponzory.

Zatím vedete tabulku, dostaly vás dobré výsledky pod tlak?

Nikdo na nás netlačí. Naším cílem bylo dostat Piast do osmičky, tento cíl je splněn. Všechno další bude něčím navíc. Dostat se do poháru by bylo krásné pro celé město.

Říkal jste, že o vaše hráče byl v zimě zájem. Neměli jste strach, že vedení klubu opory rozprodá?

Ne, bylo nám slíbeno, že tým zůstane pohromadě, to samé platí v případě našeho postupu do pohárové Evropy.

Jaký na vás udělalo Polsko dojem jako země?

Jsem mile překvapený. Jako dorostenec jsem jezdil na turnaje do Bytomi, hodně se od té doby změnilo i co se týče hodnoty zlotých. Polsko zapracovalo na infrastruktuře, jsou zde dobré dálnice a krásné stadiony.

Zeptám se teď trochu jinak. V souvislosti s gliwickými úspěchy je hlavně spojováno jméno Radka Látala, není vám to líto? Přece jenom taky máte velkou zásluhu, že Piast je první, jenomže asistent není vidět…

(usměje se) Já to tak vůbec neberu. S Radkem děláme spolu a dělá se nám dobře, je to náš úspěch. Na druhou stranu fotbal je rychlá hra, za měsíc může být vše jinak. Nepovede se pár zápasů a v tabulce se propadnete.

Před vámi působil v Gliwicích bývalý opavský fotbalista Lumír Sedláček, zanechal v Piastu stopu?

Ano, o Lumírovi mluvil bývalý i současný prezident. V klubu si udělal dobré jméno, byl to dříč, tak ho tady vnímají.

Během zimní přestávky se hovořilo o tom, že by Gliwice mohl posílit Libor Kozák, který sám v rozhovoru pro Deník přiznal, že konkrétně s vámi byl v kontaktu, ale také podotkl, že v případě odchodu z Aston Villy ho lákají jiné destinace než Polsko…

Dobře víme, že mezi Polskem a Anglií je velký rozdíl. Libor sám preferoval v případě odchodu hlavně Itálii. Naposledy jsme spolu mluvili o Vánocích. U nás by měl jistotu základní sestavy, a tím i šanci říci si o nominaci na Euro. Navíc přes některé věci nešlo jít. Vedení Aston Villy nebylo moc přístupné jednáním.

Je pravdou, že na seznamu posil byl i další český útočník Tomáš Pekhart, který nakonec zamířil do Atén?

Ano, byl mezi vytipovanými hráči. Víc bych to ale nerozebíral.

V kádru Piastu figuruje i jméno mladého útočníka Sebastiana Musiolika. Zájem o něj má trenér Jan Baránek z Opavy, pomohl by Slezskému FC?

Myslím si, že pomohl. Je to sice mladý klučina, ale jde o dravého fotbalistu, který hraje důrazně. Typově bych ho přirovnal k Liboru Kozákovi, taky do všeho hned vletí. Navíc ho zná i trenér Jan Baránek, s kterým jsme se o něm bavili.

Zájem je o něj i v Polsku, ale s Radkem jsme se shodli, že by bylo pro něj dobré, kdyby šel do Opavy.

Co vy a polština?

(usměje se) Už v pohodě. Polsky rozumím výborně, ale u nás v kabině je to pěkný Babylon. Máme tam hned několik národností. Docela mi bodlo, že jsem se trochu naučil španělsky. Když se nám v kabině rozmluví každý svým jazykem, všichni se řehtají.

Zajímavostí v Polsku je, že pro finální část se dělí body v tabulce, Gliwice na to docela doplatí…

Je to tak, ale nenaděláme nic. Najednou se vám náskok smrskne o polovinu. Stačí dva nezvládnuté zápasy a je zle. Loni to třeba Legia nezvládla. Poláci si tento systém odhlasovali.

V sobotu vstupujete do jarní části zápasem na hřišti Górnik Łęczna, jste dobře připraveni? Ptám se i proto, že generálku s Třincem jste prohráli…

Už se těšíme, konečně nám začne opět ten pravý adrenalin. Máme za sebou kvalitní přípravu, hlavně soustředění ve Španělsku nám vyšlo, nikdo se nám nezranil. Jediný, kdo nám bude chybět, je slovinský záložník Saša Zivec. A k té porážce s Třincem? Někdy se to přihodí. Třinec utkání odjezdil, bylo vidět, že Karel Kula odvedl s týmem přes zimu velký kus práce.

Dá se říci, že Gliwice jsou vaším top angažmá v kariéře?

Já to neberu, jestli top, nebo ne. Je to mé zaměstnání. Všude, kde jsem působil, mi to něco dalo.

Ideální konec sezony by asi pro vás s Radkem Látalem vypadal s mistrovským pohárem nad hlavou a k tomu Kamil Vacek na Euru, souhlasíte?

Tak to by byla úplná bomba. Držíme se ale nohama na zemi.

Jiří NečekNarozen: 17. dubna 1961
Místo: Uničov
Současné zaměstnání: Asistent Radka Látala v Piastu Gliwice
Trenérská kariéra: Sigma Olomouc (mládež), Lipník nad Bečvou (hlavní trenér mužů), Opava (asistent Pavla Hapala), Zlín (asistent Pavla Hapala), Baník Ostrava (asistent Pavla Hapala), Třinec (šéftrenér mládeže), Opava (šéftrenér mládeže), Opava (hlavní trenér mužů), Opava (sportovní koordinátor), Třinec (sportovní ředitel, trenér mužů), Zábřeh (trenér mužů), Sokolov (asistent Radka Látala), Baník Ostrava (asistent Radka Látala), 1. FC Košice (asistent Radka Látala)