V Česku je čtyři roky, za tu dobu toho stihl opravdu hodně. Naučil se řeč, oženil se, radost mu dělá syn Eliot. Rychle propadl i české kuchyni, co ale tvrdě „kouše“, je zima. Opavští fanoušci ho vzali brzy za svého, dokonce mu vymysleli i přezdívku Mireček podle populárních Básníků.

Už nějaký měsíc jste součástí opavského týmu, jaké jsou vaše dojmy z klubu, z města?

Nemohu si na nic stěžovat. V Opavě se mi líbí. V klubu jsou výborné podmínky, od regenerace až po tréninkové plochy. Jsem tady hlavně kvůli fotbalu a ten nám taky jde, takže všechno je tak, jak má být.

Opava vás brala v létě jako posilu, to se naplňuje. Čekal jste, že se hned dostanete do základní sestavy?

Nečekal. Opava má kvalitní hráče, každý může hrát v základní sestavě. Nic ale nemáte zadarmo, musíte se snažit, tvrdě na sobě pracovat a bojovat za svoje město, abyste byl mezi jedenácti vyvolenými.

Opavští fanoušci si vás oblíbili. Dokonce vás pojmenovali Mireček podle postavy z populární série Básníků…

Mirečka beru jako srandu, je to humorné. Jsem rád a vážím si toho, že máme tak skvělé fanoušky. Když hraji tady v Opavě, dávají mi sílu. Neustále fandí, zpívají a to je krásné. Mně osobně to dává hodně energie.

A Básníky jste už viděl?

Když jsem přijel domů do Pardubic, manželka mi Básníky pustila. Celý film jsem ale ještě neviděl.

V Opavě zatím žijete sám, nebo s celou rodinou?

Na zápas tady bude, ale ještě spolu v Opavě nebydlíme. Měl jsem problém sehnat byt, to se mi naštěstí už podařilo. Za měsíc se i s malým sem přestěhuje.

Domů do Konga se nechystáte?

Je to už dlouhá doba, co jsem tam byl naposledy. Něco okolo čtyř roků. V mé zemi není bezpečno, bojím se vrátit, i když aktuální situace je lepší.

A s rodinou jste v kontaktu?

Ve své rodné zemi mám jen mamku, jsem jedináček. Otec žije ve Francii. S mamkou jsem ve spojení přes skype, a to o víkendu.

Opavu jste už více poznal?

Město moc neznám. Chodím jen s kluky na oběd a kávu do OC Breda. Jsem tu kvůli fotbalu. Tréninky, regenerace, na ostatní není moc času. Rád taky odpočívám.

V Opavě jste určitě více populární než v Pardubicích. Stává se, že vás fanoušci zastavují na ulici?

Stává se, že lidé mě požádají o foto nebo autogram. Na druhé straně není mi příjemné, že když jedu třeba na oběd, lidé na vás koukají, nevím proč. V Pardubicích jsem byl více v anonymitě, ale je to dáno i tím, že Opava fotbalem žije, a za to jsem rád.

Bezesporu vaší velkou devízou je, že jste se naučil mluvit česky. Odpadá tak komunikační problém směrem k trenérům a tak…

Na začátku to nebylo vůbec jednoduché. Když jsem přišel do Příbrami, neuměl jsem mluvit, nerozuměl ani slovo. Bylo mi jasné, že pokud chci v této zemi fungovat, musím se naučit řeč.

Brzdila vás po příchodu do Čech hodně jazyková bariéra?

Ano, bylo to hodně složité, nechápal jsem, co po mně trenér chce. Nevěděl jsem, co dělat na trénincích.

Zeptám se ještě na reprezentaci. Nemáte v hlavě sen hrát v barvách své vlasti?

Máme velmi silný tým, dostat se do něj není jednoduché. Hrají za něj hráči, kteří působí například v nejvyšších soutěžích v Anglii nebo Německu. Pokud bych chtěl pomýšlet na nominaci, musím hrát první ligu. Chci ji hrát s Opavou a bylo by krásné dostat se odsud do „repre“.

Jak snášíte zimu v Česku? Přece jenom na naše klima jste nebyl zvyklý…

Musím přiznat, že zima mi vadí hodně, a to hlavně proto, že v tomto období bývám náchylnější na zranění. Věřím, že v Opavě to bude jiné, je tady lepší regenerace, máme doktory.

Na českou stravu jste si zvykl?

Jídlo a pivo tady máte nejlepší. Mám to hodně rád. Nejvíce svíčkovou, kterou vaří mamka mojí manželky.

Kam chodíte v Opavě nejraději na pivo?

Tady mě v hospodě neuvidíte. Jsem profesionál a to se během sezony nehodí.

Joel Ngandu KayambaKlub: Slezský FC Opava
Narozen: 17. dubna 1992
Státní příslušnost: Demokratická republika Kongo
Post: záložník
Kluby: Hlinsko, Příbram, Hradec Králové, Pardubice