„Dostali jsme dva laciné góly, selhali jsme tam, kde se fotbal rozhoduje, to znamená v obou pokutových územích. Myslím si, že by ale zápasu spíše slušela remíza, šance jsme měli taky," ohlédl se za vystoupením svého týmu padesátiletý trenér.

Josef Csaplár má za sebou pestrou fotbalovou minulost. V lize vedl Liberec, se kterým získal titul, pražskou Slavii, Příbram a Žižkov. Rok strávil v řeckém Panionisu Atény a dvě sezony v polské Wisle Plock. Pracoval také jako skaut Evertonu. Blízko má taky k opavskému fotbalu, mezi jeho oblíbence patří Lumír Sedláček, o kterém hovoří, že má k němu i otcovský vztah, to samé platí o Janu Nezmarovi.

Kromě osmnáctky má pod palcem také reprezentační devatenáctku, v jejímž kádru figuruje i současný hráč Slezského FC, útočník Václav Jurečka. Tento výběr má před sebou druhou fázi kvalifikace o postup na Mistrovství Evropy.

Trenére, v reprezentační devatenáctce máte Václava Jurečku. Co byste na jeho adresu řekl?

Byl s námi poprvé v Irsku, kde mile překvapil. Počínal si hodně zajímavě. Zákonitě tak dostal pozvánku na další srazy. Ty byly bohužel poznamenány zraněními a nemocí. Jeho výkonost nebyla taková, jakou bychom si představovali.

Má šanci, že se objeví v nominaci pro druhou fázi kvalifikace o postup na Mistrovství Evropy?

To je ještě daleko. Nyní máme před sebou dva přípravné zápasy s Chorvatskem a do té doby se může stát ještě hodně věcí. Samozřejmě že šanci má, ale říci na pevno, že s námi do Portugalska pojede, je předčasné.

Máte v hledáčku i další zdejší hráče, mám na mysli třeba z Hlučína?

Snažím se objíždět co nejvíce utkání. Třeba po reprezentačním zápase s Polskem jsem viděl duel dorostenecké ligy mezi Baníkem Ostrava a Zlínem. Vím, že z Opavy přišli dva kluci do Liberce, mám na mysli Dydowicze, kvalitním hráčem je i dvacetiletý Coufal. Díky Janu Nezmarovi a Lumíru Sedláčkovi je můj vztah k Opavě nadstandardní.

Vzpomenul jste Lumíra Sedláčka. Toho jste měl dokonce ve dvou klubech. Jaký to byl fotbalista?

Dá se říci, že mě k němu pojí otcovský vztah. Byl to pro mě jako trenéra zajímavý hráč. Levá noha, kreativní fotbalista. Dokázal hrát ve středu i na levém kraji zálohy. Za mě hrál dokonce levého beka. Měl jsem ho jak ve Slavii, tak Plocku. Sympaťák, velmi dobrý do kabiny, prostě pozitivní kluk.

Co říkáte, že nyní moc nehraje?

Nyní jsme se spolu viděli každý den, bavil jsem se o tom jak s ním, tak i s trenérem. Dá se říci, že mám o tom hodně dobré informace.

Co říkáte na to, že Opava se krčí na dně Fotbalové národní ligy?

Vezmu to z jiné stránky. Přijedu do Opavy a vidím perfektně udělaný stadion, dvě travnatá hřiště, umělku, vedle je luxusní hala. Jako trenér bych se vyřádil, líbí se mi to tady. To je první věc. Za druhé Opavě by slušela první liga, když vidím, kdo ji v současné době hraje. Já jsem ale vychovávaný trochu jinak. Všichni dělají tragédii z postupu a sestupu, já to tak ale nevnímám.

Opava sestoupí, ale klub se třeba stabilizuje. Nám v českém fotbale utíká to, co je ve vyspělých zahraničních zemích samozřejmostí. Na prvním místě je show, fotbal je zábava a tak by to lidé měli vnímat. Samozřejmě že Slezskému FC sestup nepřeji. Přál bych jim, aby se zdejší lidé fotbalem bavili. U nás je to zatím jenom o bodech a prémiích. Výsledek těchto tabulek a bodů je stav, ve kterém se současný český fotbal nachází.

Pracujete u mládeže, dospělý fotbal vás už neláká?

Už jsem to řekl mockrát. Láká mě práce sportovního ředitele, který si sám postaví celý klub od šestiletých dětí až po dospělé. Co se týče trénování, mohl jsem v lize trénovat několikrát, ale otázkou je s kým a kde. Musím přiznat, že česká liga mě neláká. Chybí mi v ní soudržnost, radost a lidství.