Uplynulo již 40 let od té doby, co Josef Knob společně s Josefem Gerykem a Stanislavem Hendrychem založili fotbalový klub v Moravici.

„Přicházeli jsme ze sousedního Melče, kde jsem dělal kapitána. Společně s Gerykem jsme patřili mezi zkušené hráče a k nám se přidali mladí kluci, kteří neměli zkušenosti, zato oplývali elánem a chutí do hry," popisuje začátky klubu Josef Knob, který je v současné době nejen předsedou klubu, také trenérem.

Začátky nebyly vůbec jednoduché, vždyť Moravice čekala na výstavbu fotbalového hřiště a svou první sezonu odehrála na trávníku v Melči. I přesto se zdá, že nejtěžší zkouškou ve své historii prochází klub právě nyní.

„Jsme v krizi. Děti nemají o fotbal zájem. Odešla řada hráčů a bylo velmi těžké sehnat náhradu. Před novou sezonou jsem měl v týmu jen devět hráčů, a přesto jsem tým přihlásil – nakonec jsem sehnal další hráče, ale bylo to na mou zodpovědnost. Musel jsem takhle zariskovat, nemohl jsem přeci přijít a říct, že letos slavíme kulaté výročí, a zároveň tady s fotbalem končíme" popisuje současný stav rodák z Moravice.

Přestože fotbal v Moravici neprožívá příjemné chvíle, lidé v klubu věří, že se pomyslná karta obrátí. „Zázemí je tady na moc dobré úrovni. Navíc máme několik mladých kluků, kteří pokud u fotbalu vydrží, tak mohou být úspěšní," doufá Knob, který přiznává, že ho mládežnický fotbal velice baví.

„Je zvláštní trénovat mladé kluky, když vím, že už jsem trénoval jejich táty. Ale pořád mě to velice baví, neměnil bych. I když je pravda, že dnešní mladí kluci nemají v sobě tolik pokory, co v sobě měly předešlé generace."

Nezájem mladých o sport Josefa Knoba velmi mrzí a zaráží. „Mě by museli v mládí spoutat řetězem, abych nesportoval. Hokej a fotbal to byl můj život. Trápila mě sice kyčel a bolavá ramena a spousta dalších zranění a nepříjemností, rozhodně bych ale neměnil a šel bych do toho znovu," nelituje svého zápalu pro sport jeden z otců fotbalu v Moravici.

Petr Večeřa

Oslavy fotbalu v MoraviciSetkání po 40 letech chystá TJ Moravice pro všechny své bývalé hráče na 23. srpna. Veřejnost se může těšit na utkání staré gardy a bohatý doprovodný program. Celé slavnostní setkání zakončí Benátská noc. „Pokud jste někdy oblékali dres TJ Moravice, jste zváni.

„Velmi rádi bychom se sešli se všemi, kteří za tento klub hráli. Chceme si připomenout staré vzpomínky a oslavit kulaté výročí," říká předseda a jeden ze zakladatelů klubu Josef Knob. Celou akci zahájí slavnostní schůze od 14 hodin. Poté bude půl šesté následovat utkání starých gard TJ Moravice.

Následně je v plánu hromadné focení všech zúčastněných hráčů a osob, které jsou nebo v minulosti byly součástí klubu. Diváci se mohou těšit nejen na samotné utkání, ale také na bohatý doprovodný program. „Připravili jsme grilování steaků a večer se mohou návštěvníci těšit na koncert kapely Dodo Band," prozrazuje Josef Knob.