Karel Orel je pravidelným účastníkem vánočního zápasu. Nechybí na něm prakticky nikdy. „Je to tak. Statistiku si nevedu, ale pokud mám čas, vždy rád přijedu," culil se Karel Orel, který se těší na blížící se vánoční svátky.

„Dárky už samozřejmě mám, s tím problém není. Vánoční atmosféra je vždycky stejná, akorát poslední dobou tomu chybí sníh. Vánoce by měly být rodinnou oslavou. Svátky jsou k tomu, že se sejde rodina a doma je pohoda," myslí si čerstvý dvaapadesátník.

Ten se na konci října stal hlavním trenérem frýdecko-místeckých Valcířů. Ti nakonec po podzimní části Fotbalové národní ligy zakotvili na 12. místě. „Nebudeme si nic nalhávat, v první řadě potřebujeme soutěž udržet. O záchranu bude bojovat více klubů, proto je třeba dostat se co nejdřív ze sestupového pásma," měl jasno někdejší kapitán opavského Kaučuku.

Co bylo na podzim největším problémem Frýdku-Místku? „Myslím, že to byla nevyrovnanost výkonů hráčů, potažmo celého týmu. Odehráli jsme tři dobré zápasy, kdy jsme nasbírali třeba sedm bodů, ale v následujících třech utkáních se nebodovalo. Neměli jsme sérii pěti šesti zápasů, ve kterých bychom udělali více bodů," řekl kouč Lipiny.

Na úvod sezony se Frýdecko-místečtí utkali doma se Slezským FC, ale padli v poměru 2:3. Jak na zápas vzpomíná Orel? „Derby mezi mužstvy, jako jsou Opava, Třinec nebo Karviná, jsou vždy vyhecovaná. My jsme utkání nezvládli tím, že jsme sice vedli 1:0, ale během patnácti minut jsme inkasovali tři góly a zápas pro nás nedopadl dobře," vracel se k pikantnímu souboji bývalý vynikající stoper.

Valcíři se doma mohou opřít o solidní diváckou podporu, kterou jim mohou závidět leckteré druholigové kluby. „Musím kvitovat, že lidé ve Frýdku-Místku na fotbal chodí, což je pro všechny kolem fotbalu a hráče obrovské povzbuzení. Chceme divákům udělat radost. I když se to ne vždy podaří.

Většina zápasů na domácím trávníku byla vyrovnaná, i když jsme je výsledkově nezvládli. Ať už to bylo s Varsndorfem, kdy jsme inkasovali v 83. minutě, nebo v utkání s Táborskem, kdy jsme vedli 1:0 a dostali gól tři minuty před koncem," pokračoval Karel Orel.

„V tom nám nepřálo štěstí, ale domácí zápasy chceme zvládat co nejlépe, aby byli diváci spokojeni," dodal jedním dechem.

Jan Šimek