Kozáka v neděli zamrzelo, že se vůbec nedostal do hry při velkém městském derby s AS, přestože se minulou středu v Evropské lize blýskl dvěma trefami proti Panathinaikosu Athény.

Svoji nevděčnou roli ale bere dál s nadhledem. „V Itálii to tak prostě chodí, zvykl jsem si. I když se mi nějaký zápas povede a dám gól, tak to neznamená, že mám automaticky zajištěné místo v základu i pro další zápas. Pořád patřím k nejmladším v týmu a přednost stále mají zkušenější hráči s větším jménem," řekl Kozák, který se teď chystá na dnešní přípravný duel reprezentace proti Slovensku. V něm si může připsat první start v národním týmu.

Přestože o nedělní šlágr s AS Řím přišel, Kozákovi prý hodně pomohl hlavně předešlý duel s Panathinaikosem.

„Hrál jsem po dlouhé době a hned se dokázal prosadit, je to velká vzpruha. Snad jsem trenérovi dokázal, že můžu hrát víc," řekl Kozák. Před duelem s Panathinaikosem už byl na pochybách, jestli vůbec figuruje v plánech kouče Vladimira Petkoviče.

Ten dal Kozákovi šanci na celý zápas ve čtvrtém ligovém kole proti FC Janov, ale po prohře Lazia 0:1 už třiadvacetiletý český forvard nasbíral pouhých osmnáct odehraných minut jako střídající hráč v zápasech s Catanií a Florencií. Až proti Panathinaikosu, po měsíci a půl, se Kozák dočkal startu v základní sestavě.

„Na prohru s Janovem jsem docela doplatil. Hrál jsem špatně, jako celý tým, ale většinou to pak odnesou ti nejmladší. Pro mě to bylo hodně těžké období, když jsem prakticky nehrál. A proto pro mě byl zápas s Panathinaikosem tak důležitý. Zvedl jsem si sebevědomí a snad to je definitivní zlom k lepšímu," věřil opavský odchovanec.

Vytáhlý útočník však marně čekal na to, že alespoň jako žolík z lavičky zasáhne do šlágru s AS Řím. „Už dopředu jsem věděl, že na hrotu bude Klose. A když jsem měl jít na hřiště čtvrt hodiny před koncem, zranil se nám stoper a na střídání útočníků se už nedostalo. Smůla," vzpomínal Kozák. „Člověka to netěší, ale už jsem si zvykl, že musím pořád dokazovat, že na to mám. A budu se bít dál," prohlásil vytáhlý forvard, který v Serii A dosud nastřádal deset branek ve 43 odehraných zápasech.

Výhru 3:2 nad AS si ale i tak na lavičce užil. „Znamená to moc hlavně pro naše fanoušky. Ti derby s AS prožívají snad víc, než kdybychom byli ve finále Ligy mistrů. Z výhry v derby budou žít dlouho. A my budeme mít trochu klid. Už jsem zažil, jak se naši tifosi chovají po porážce s AS. Čekají před naším tréninkovým centrem a vyslechneme si hodně nepěkné věci. Není to sranda," líčil Kozák, jehož Laziu teď patří v Serii A pátá pozice.

A o víkendu Římany čeká další vypjatá bitva s vedoucím Juventusem Turín. „Bude to další krásný zápas. Snad se tentokrát už na hřiště podívám," věřil Kozák.

Stejné přání má i před reprezentačním duelem se Slovenskem. Kozák do národního týmu nahlédl už před rokem a půl při kvalifikačních zápasech se Španělskem a Lichtenštejnskem, v nichž se do hry nedostal. Až teď ale může získat premiérový start. „Při první akci s nároďákem jsem se nedočkal, snad to přijde teď. Jednou je potřeba nějak začít. A byl bych šťastný, kdybych se tady objevil i příště," přál si Kozák.