„Celý zápas jsem si užil. Ještě jsem dal gól, což byla taková třešnička. Jsem spokojený," vykládal po utkání Buchvaldek novinářům. Na Andrově stadionu teď věří, že podobných rozhovorů bude tenhle chlapec dávat čím dál víc. Že by měl brzy začít zářit, má totiž předurčeno.

Už když před čtyřmi lety, tedy ještě jako žáček, přestupoval do Olomouce z Hlučína, byl kolem toho pořádný humbuk. Vzpomínáte?

Po rychlém útočníkovi toužily kromě Sigmy také Baník, Slavia i Sparta. Mezi velmi vážnými zájemci měl být i skotský Glasgow Rangers. Buchvaldek si vybral Olomouc, ta ale za něj musela zaplatit Hlučínu milion korun. Prý desetkrát tolik, co za jiné talentované borce.

Buchvaldek však v následujících letech svůj talent potvrzoval. Nastupoval za juniorské reprezentace a také se třikrát za sebou dostal mezi nejlepší dorostence České republiky. Mezi mladšími byl dvakrát stříbrný. Za rok 2013 bral mezi staršími dorostenci bronz.

Na podzim nastupoval za dorost B-tým ve třetí lize. Do áčka nakoukl poprvé vážněji až letos v zimě. Tak trochu shodou okolností. V únoru by měl odletět s reprezentací na prestižní La Manga Cup do Španělska.

„Protože béčko začíná později, tak bude trénovat s áčkem, aby byl nachystaný," vysvětlil sportovní ředitel Ladislav Minář.

Trenér Leoš Kalvoda pak po prvním týdnu Buchvaldka pochválil, že si vede dobře. Zároveň si ale neodpustil uštěpačnou poznámku. „Samozřejmě se chce ukázat. Zdá si mi, že je takový trošku mistráček, takže musí dostat trošku ťafku," poznamenal Kalvoda.

Buchvaldek na to odpověděl nejlepším možným způsobem. Při sobotní premiéře v Tipsport lize s Brnem se výrazně podílel na výhře Olomouce 2:0. První branku Sigmy v roce 2015 vstřelil sám. Chladnokrevným lobem přes brankáře Hladkého proměnil samostatný únik a pak roztáhl ruce do radostného gesta přímo pro objektiv klubového fotografa.

„Byla to výborná přihrávka od Petra Ševčíka. Původně jsem to chtěl dávat po zemi doprava, ale nakonec jsem míč lobnul a spadlo to tam," popisoval svou premiérovou trefu v dresu áčka.

Před druhým gólem sice pokazil centr, ale napodruhé prostrčil míč na Housku, kterého Brňané faulovali. A Chorý z penalty definitivně rozhodl.

Na úvahy o místě v kádru Sigmy pro jaro je ještě brzy, přesto Buchvaldek znovu potvrdil, že potenciál rozhodně má. „Dneska jsem to nezvládl špatně. Budu s tím bojovat a poperu se o místo," odpověděl na otázku, zda už se cítí být na dospělý fotbal připravený.

„Příprava je náročná, je to podstatný rozdíl, ale dá se to zvládnout. Pro mě je to dobře. Dá mi to sílu i vytrvalost. Můžu se zase posunout dál," odpověděl talentovaný fotbalista, který se prvním krůčkům učil v Hlučíně.

A co na Buchvaldkův výkon říkal kouč Kalvoda? Premiérovou branku ocenil. „Udělal to vážně suverénně," pokýval hlavou šéf olomoucké lavičky. Jinak ale s chválou šetřil. „Aby mu to nestouplo do hlavy," pousmál se.