VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Marek Hájek: Budoucnost Slezského FC vidím pozitivně

Opava /ROZHOVOR, DOPLNĚNO/ – Klíčovým mužem v cestě za restartováním Slezského FC Opava je současný člen dozorčí rady Marek Hájek. Má plán jak tradiční klub znovu nakopnout a posunout ho výše.

19.8.2013 17
SDÍLEJ:

Marek HájekFoto: DENÍK / Tomáš Pustka

Podle jeho slov už nejbližší dny napoví, jakou cestou bude SFC směřovat.

Marek Hájek patří ke sportovním odborníkům, má i zkušenosti s krizovým řízením firem. Velmi blízko má i k fotbalu, a to jako místopředseda revizní komise FAČR. Jeho kontakty ve sportovní sféře mohou opavskému fotbalu pomoci. 

„Budoucnost Slezského FC vidím pozitivně," říká. O popularitu místopředseda České unie sportu zmocněnec ČOV nestojí, v médiích příliš často nevystupuje a Slezský FC bere jako srdeční záležitost. Více už v následujícím rozhovoru.

Zbývající dva členové představenstva Slezského FC Opava v minulém týdnu rezignovali na své funkce. Mimořádná valná hromada byla svolána na 23. září. Je to tak, že chod klubu nyní řídí dozorčí rada?

Jsou dvě úrovně. Jedna z nich je legislativní. Mimořádná valná hromada je svolána na třiadvacátého září. Do té doby byly nastaveny mechanizmy k řízení provozu klubu, tak aby status quo v té minoritní podobě zůstalo zachováno, a na dozorčí radu přechází ze zákona absolutní minimum těch úplně základních funkcí.

Nedá se říci, že by dozorčí rada přebírala pravomoci a kompetence představenstva, to je třeba vědět. Tohle je legislativní úroveň. Pojďme nyní k faktické úrovni. Tady bych chtěl ocenit práci představenstva. V době, než rezignovalo, se postaralo o zabezpečení provozu klubu. Aby v něm fungovaly standardní mechanizmy a nebylo ohroženo nejen áčko, ale všechny týmy až po nejmladší žáčky.

Díky tomu je nyní prostor, aby se našel konsensus mezi politiky k otázce fotbalu, ale také v personální otázce generální manažer, protože to je jedna z klíčových věcí, aby mohl být klub nastartován a začal fungovat ve standardním režimu.

Jste v uvozovkách jen člen dozorčí rady, přesto to vypadá, že jste jednou z klíčových postav v záchraně Slezského FC. Dá se říci skrytá osoba, která klubu pomáhá…

Dá se říci, že spíše odpracovávám. Neříkám, že jsem úplně v pozadí. Nerad řeším, a to i obecně tak důležité věci jako chod společnosti, popřípadě i personální záležitosti, veřejně a v médiích. Mám poměrně přehled o situaci nejenom tady v klubu, ale i obecně ve fotbale. Jsem přesvědčený o tom, že do toho měsíce, který máme před sebou, ovlivní nový start opavského klubu i dění v první a druhé lize.

Můžete být konkrétnější?

Nemohu. Bohužel to opravdu nejde. Vývoj je tak dynamický, že musíme mít nachystáno více možností řešení, než jenom jedno. Tak abychom 16 a potom 23. září měli řešení, jak Slezský FC zvednout.

Blýská se opavskému fotbalu na lepší časy, nebo ne?

Rozhodně ano. Jsem přesvědčený o tom, že se před dvěma roky tady v SFC otestovala změna, která se mohla jevit pozitivní. V té době šlo o novum, mám na mysli, kdy se z generálního manažera přešlo na dva manažery. Během dvou let se ukázalo, že to nebylo úplně šťastné řešení.

Takový model by fungoval jen při velmi silném přenesení odpovědnosti na manažery, a to se nestalo. Nebyly nastaveny ne, že kontrolní mechanizmy, ale opravdu zpětné vazby, na tom to celé zkrachovalo.

Byl to špatný model?

Neříkám, že šlo o špatnou ideu, ale po dvou letech se ukázalo, že takto v českých podmínkách fotbalu nelze klub řídit. Teď je otázka, zda důvodem je zvykové, několikaleté nastavené myšlení lidí, mechanizmy ve fotbale a řízení fotbalových klubů.

Já bych to, co se stalo, nehonestoval. Šlo o pokus, o řešení dané situace, který se neukázal úplně šťastný, a tím netvrdím, že je to tak, jak to bylo prezentováno navenek, že zrovna personální obsazení bylo klíčové v chybě tohoto řízení. To, jestli pak manažeři svou práci zvládali lépe nebo hůře, kumulovalo problematiku, ve které se vnitřní chod klubu nacházel.

Jak vy osobně jste byl vtáhnut do dění ve Slezském FC?

Do klubu jsem se dostal v prosinci 2012. Mé prvotní zaměření bylo původně v ekonomické oblasti, proto jsem také v dozorčí radě viděl svou pozici. Postupně jsem nasával nejen atmosféru v klubu, ale pozoroval mechanizmy i chyby, které nebyly v pořádku. Nakonec vše vykrystalizovalo do současné krize, nejenom tím, že jsme sestoupili, ale i dnešní personální krizí, která nám umožní nastartovat klub.

Hlavní otázkou je generální manažer. Máte už jasno, kdo by to mohl být?

Mám již úplně jasno. Ne v tom, kdo bude manažer, ale kdo by to mohl být. Se všemi potenciálními manažery jsem jednal osobně nebo to plánuji. Jsou dvě varianty. Buď to bude manažer, který je vázaný na Opavu, to znamená, že přinese obrovské plus tím, že zná opavské prostředí a fotbal.

Na druhou stranu obecně může být velkým přínosem kdokoliv, kdo má kvalifikační předpoklady tu pozici GM dělat. V případě, že nenajdeme osobu s vazbou na opavský fotbal, mohl by to být klidně úplně někdo z venku. Ale to musí být opravdu taková persona, která bude mít ještě plus něco navíc, co by měl opavský manažer.

Takového člověka máte?

Mám dokonce i dva takové ve výhledu. Ale nyní se dostávám k reálu. Aby to nebyl nikdo z Opavy, tak by do toho musel zasáhnout, já tomu říkám politický vliv majoritního vlastníka. Nedošlo by ke shodě napříč politickým spektrem, nemyslím jen koalici.

Může se stát, že ani jedna z opavských fotbalových osobností nebude na pozici GM politicky přijatelná, důvody ale nyní nemá smysl rozebírat. Myslím si, že jasno budeme mít po prvním, druhém září, kdy se sejdou politické kluby, proběhnou koaliční jednání. V té době uvidíme, zda se nám podaří prosadit opavskou osobu, nebo dáme na stůl jméno člověka mimo Opavu.

Vy osobně byste viděl v manažerském křesle osobu opavskou?

Jsem spojený s klubem, jsem z Opavy. Teď fabuluji, že když to nebude například Petr Žemlík, tak to bude muset být Ferguson, takový rozdíl by mezi nimi musel být, abych upřednostňoval manažera, který není spojen s Opavou.

Vás uvidíme od třiadvacátého září v představenstvu?

Neměl jsem nikdy ambici se takhle etablovat v klubu. To, o čem se bavíme, obsazení pozic představenstva a dozorčí rady, je v kompetenci města, politiků na městě, zastupitelů a vlastníků klubu. Tam jsou osobní ambice relevantní. Vedle práce ve FAČR mám další povinnosti ve sportu, především v Olympijském výboru a České unii sportu.

Jsem v pozici, kdy nejsem závislý na tom, abych se musel prioritně angažovat tady v představenstvu nebo dozorčí radě, o tom rozhodnou zastupitelé. Minimálně do 23. září budu pomáhat klubu, aby se jeho situace nezhoršila, zůstala stabilizovaná a mohla se po valné hromadě zlepšovat.

Autor: Roman Brhel

19.8.2013 VSTUP DO DISKUSE 17
SDÍLEJ:

SERVIS

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Účetní 18 000 Kč

Ostatní úředníci v oblasti účetnictví ÚČETNÍ ŠKOLNÍ JÍDELNY. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 19000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: *KO: Zeman Dalibor Mgr., kancelář ředitele - Otická 23, Opava (Po - Pá v dopoledních hodinách), Přihlášku s níže uvedenými doklady zašlete nebo doručte osobně do 20.8.2018 do 12.00 hod., na adresu: Zařízení školního stravování Opava, příspěvková organizace, Otická 23/2678, 746 01 Opava. Obálku zřetelně značte nadpisem " Neotvírat" - výběrové řízení - účetní. , Osobní údaje budou zpracovávány dle potřeb organizace na základě zákona č. 101/2000 Sb. a v souladu s čl. 28 nařízení EU 2016/679. , Předpoklady pro výkon pozice účetní školní jídelny:, vzdělání - minimálně střední hotelová škola, střední ekonomická škola, střední škola - obor společné stravování, praxe v oboru výhodou, občanská a morální bezúhonnost, komunikativní schopnosti, pracovitost, zodpovědnost, schopnost práce v kolektivu, dobrý vztah k dětem, znalost účetních předpisů školního stravování a souvisejících právních předpisů, zdravotní průkaz, výhodou jsou zkušenosti s provozem školní jídelny a veřejného stravování., Pracoviště Opava, pouze ranní směny., , Náležitosti písemné přihlášky:, název výběrového řízení, jméno, příjmení, titul, datum a místo narození, státní příslušnost, místo trvalého pobytu, příp. korespondenční adresa, kontaktní spojení (telefonní číslo, příp. e-mail) a podpis., K přihlášce je nutné přiložit:, strukturovaný životopis, kopie dokladů o nejvyšším dosaženém vzdělání, písemný souhlas se zpracováním osobních údajů pro účely tohoto konkurzního řízení , , Přihlášku doručte se všemi požadovanými náležitostmi a přílohami. Pokud Vaše přihláška nebude úplná, nemůže být zahrnuta mezi přihlášky dalších uchazečů o obsazované funkční místo.. Pracoviště: Zařízení školního stravování opava, příspěvková organizace - englišova ul., Englišova, č.p. 1082, 746 01 Opava 1. Informace: Dalibor Zeman, +420 555 557 076,601 088 550.

Management - Řídící pracovníci v oblasti mimoškolní výchovy 25 000 Kč

Řídící pracovníci v oblasti mimoškolní výchovy MANAŽER-KA ORGANIZACE. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 29000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: *KO: Jan Horák, tel. 777 574 355, zájemce zašle strukturovaný životopis s motivačním dopisem na emailovou adresu jan.horak@kafira.cz. , Požadujeme: praktická zkušenost s projektovým řízením, výborné komunikační schopnosti, ŘP skup. B, uživatelská práce na PC, smysl pro samostatnou, kreativní práci, dobré organizační schopnosti. Praktická zkušenost v oblasti poskytování sociálních služeb a s cílovou skupinou osob se zrakovým postižením výhodou., Náplň práce: řízení a organizace služeb, personalistické činnosti, projektové řízení zahrnující předprojektovou fázi (studie příležitosti a proveditelnosti), přípravu projektů, realizace projektů, jeho ukončení a vyhodnocení., Obsahovou náplní projektů je především poskytování aktivit sociálních služeb (především sociální rehabilitace), jejich inovace, zavádění nových služeb, nákup kompenzačních pomůcek, dalších zařízení, apod. , Pracoviště: Opava., Rozsah pracovního úvazku a rozložení pracovní doby dle domluvy.. Pracoviště: Kafira o.p.s., Horní náměstí, č.p. 132, 746 01 Opava 1. Informace: Jan Horák, +420 777 574 355.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 11 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel ŘIDIČ -KA NÁKLADNÍCH AUTOMOBILŮ, TAHAČŮ A SPECIÁLNÍCH VOZIDEL. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 11000 kč, mzda max. 45000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Jedná se o mezinárodní i vnitrostátní dopravu., Požadujeme: platný ŘP sk. C+E, měsíční příjem až 45 000,- Kč (hrubá mzda + diety), pracoviště Opava, nástup možný ihned, KO: Hynarová Eva, tel.: 553 609 277, životopis doručte osobně nebo zašlete na e-mail: person@tqm.cz.. Pracoviště: Tqm - holding s.r.o. - pracoviště okres opava, Těšínská, č.p. 1028, 746 01 Opava 1. Informace: Eva Hynarová, +420 553 609 277.

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 90 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) KUCHAŘ -KA STUDENÉ KUCHYNĚ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 90 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: *KO: Verner Kotula, tel. 608 802 939, po telefonické domluvě sjednání schůzky. , Požadujeme: SOU v oboru, praxe výhodou, pracovitost, flexibilita, zručnost. , Jednosměnný provoz - Po - Pá, ranní směny, pracoviště: Opava, nástup možný ihned.. Pracoviště: Verner kotula - výrobna lahůdek, Polní, č.p. 2721, 746 01 Opava 1. Informace: Verner Kotula, +420 553 715 941.


Ilustrační foto.

Držme našim borcům palce, studenti reprezentují v Číně

Příloha Deníku.

Páteční Deník s přílohou o Baníku Ostrava

Sezona je finančně vykrytá, ubezpečuje Libor Witassek

Má nováček FORTUNA: LIGY z Opavy finanční problémy, o kterých se začalo v poslední době spekulovat?

Silné deště zvedly hladiny řek a přehrad, nezpůsobily ale větší škody

Vydatné středeční srážky v Beskydech se obešly bez větších škod, přesto měli hasiči plné ruce práce. Celkem padesátkrát museli od středečního rána do večera vyjíždět v Moravskoslezském kraji kvůli nepříznivému počasí, tedy silným dešťům a větru.

Po vodácích v Čechách teď ostrouhají i ti na Moravici. Důvod? Sucho

Jeden z nejoblíbenějších a hojně navštěvovaných sjezdů Moravice, maškarní, zrušilo Povodí Odry (POD) kvůli suchu. Podle vodáků ale situace není tak horká a rozhodnutí chtějí ještě zvrátit.

Usmrcené oči Berouskových tygrů a širý, černý lán: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 18. července 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT