VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Marek Hájek: Budoucnost Slezského FC vidím pozitivně

Opava /ROZHOVOR, DOPLNĚNO/ – Klíčovým mužem v cestě za restartováním Slezského FC Opava je současný člen dozorčí rady Marek Hájek. Má plán jak tradiční klub znovu nakopnout a posunout ho výše.

19.8.2013 17
SDÍLEJ:

Marek HájekFoto: DENÍK / Tomáš Pustka

Podle jeho slov už nejbližší dny napoví, jakou cestou bude SFC směřovat.

Marek Hájek patří ke sportovním odborníkům, má i zkušenosti s krizovým řízením firem. Velmi blízko má i k fotbalu, a to jako místopředseda revizní komise FAČR. Jeho kontakty ve sportovní sféře mohou opavskému fotbalu pomoci. 

„Budoucnost Slezského FC vidím pozitivně," říká. O popularitu místopředseda České unie sportu zmocněnec ČOV nestojí, v médiích příliš často nevystupuje a Slezský FC bere jako srdeční záležitost. Více už v následujícím rozhovoru.

Zbývající dva členové představenstva Slezského FC Opava v minulém týdnu rezignovali na své funkce. Mimořádná valná hromada byla svolána na 23. září. Je to tak, že chod klubu nyní řídí dozorčí rada?

Jsou dvě úrovně. Jedna z nich je legislativní. Mimořádná valná hromada je svolána na třiadvacátého září. Do té doby byly nastaveny mechanizmy k řízení provozu klubu, tak aby status quo v té minoritní podobě zůstalo zachováno, a na dozorčí radu přechází ze zákona absolutní minimum těch úplně základních funkcí.

Nedá se říci, že by dozorčí rada přebírala pravomoci a kompetence představenstva, to je třeba vědět. Tohle je legislativní úroveň. Pojďme nyní k faktické úrovni. Tady bych chtěl ocenit práci představenstva. V době, než rezignovalo, se postaralo o zabezpečení provozu klubu. Aby v něm fungovaly standardní mechanizmy a nebylo ohroženo nejen áčko, ale všechny týmy až po nejmladší žáčky.

Díky tomu je nyní prostor, aby se našel konsensus mezi politiky k otázce fotbalu, ale také v personální otázce generální manažer, protože to je jedna z klíčových věcí, aby mohl být klub nastartován a začal fungovat ve standardním režimu.

Jste v uvozovkách jen člen dozorčí rady, přesto to vypadá, že jste jednou z klíčových postav v záchraně Slezského FC. Dá se říci skrytá osoba, která klubu pomáhá…

Dá se říci, že spíše odpracovávám. Neříkám, že jsem úplně v pozadí. Nerad řeším, a to i obecně tak důležité věci jako chod společnosti, popřípadě i personální záležitosti, veřejně a v médiích. Mám poměrně přehled o situaci nejenom tady v klubu, ale i obecně ve fotbale. Jsem přesvědčený o tom, že do toho měsíce, který máme před sebou, ovlivní nový start opavského klubu i dění v první a druhé lize.

Můžete být konkrétnější?

Nemohu. Bohužel to opravdu nejde. Vývoj je tak dynamický, že musíme mít nachystáno více možností řešení, než jenom jedno. Tak abychom 16 a potom 23. září měli řešení, jak Slezský FC zvednout.

Blýská se opavskému fotbalu na lepší časy, nebo ne?

Rozhodně ano. Jsem přesvědčený o tom, že se před dvěma roky tady v SFC otestovala změna, která se mohla jevit pozitivní. V té době šlo o novum, mám na mysli, kdy se z generálního manažera přešlo na dva manažery. Během dvou let se ukázalo, že to nebylo úplně šťastné řešení.

Takový model by fungoval jen při velmi silném přenesení odpovědnosti na manažery, a to se nestalo. Nebyly nastaveny ne, že kontrolní mechanizmy, ale opravdu zpětné vazby, na tom to celé zkrachovalo.

Byl to špatný model?

Neříkám, že šlo o špatnou ideu, ale po dvou letech se ukázalo, že takto v českých podmínkách fotbalu nelze klub řídit. Teď je otázka, zda důvodem je zvykové, několikaleté nastavené myšlení lidí, mechanizmy ve fotbale a řízení fotbalových klubů.

Já bych to, co se stalo, nehonestoval. Šlo o pokus, o řešení dané situace, který se neukázal úplně šťastný, a tím netvrdím, že je to tak, jak to bylo prezentováno navenek, že zrovna personální obsazení bylo klíčové v chybě tohoto řízení. To, jestli pak manažeři svou práci zvládali lépe nebo hůře, kumulovalo problematiku, ve které se vnitřní chod klubu nacházel.

Jak vy osobně jste byl vtáhnut do dění ve Slezském FC?

Do klubu jsem se dostal v prosinci 2012. Mé prvotní zaměření bylo původně v ekonomické oblasti, proto jsem také v dozorčí radě viděl svou pozici. Postupně jsem nasával nejen atmosféru v klubu, ale pozoroval mechanizmy i chyby, které nebyly v pořádku. Nakonec vše vykrystalizovalo do současné krize, nejenom tím, že jsme sestoupili, ale i dnešní personální krizí, která nám umožní nastartovat klub.

Hlavní otázkou je generální manažer. Máte už jasno, kdo by to mohl být?

Mám již úplně jasno. Ne v tom, kdo bude manažer, ale kdo by to mohl být. Se všemi potenciálními manažery jsem jednal osobně nebo to plánuji. Jsou dvě varianty. Buď to bude manažer, který je vázaný na Opavu, to znamená, že přinese obrovské plus tím, že zná opavské prostředí a fotbal.

Na druhou stranu obecně může být velkým přínosem kdokoliv, kdo má kvalifikační předpoklady tu pozici GM dělat. V případě, že nenajdeme osobu s vazbou na opavský fotbal, mohl by to být klidně úplně někdo z venku. Ale to musí být opravdu taková persona, která bude mít ještě plus něco navíc, co by měl opavský manažer.

Takového člověka máte?

Mám dokonce i dva takové ve výhledu. Ale nyní se dostávám k reálu. Aby to nebyl nikdo z Opavy, tak by do toho musel zasáhnout, já tomu říkám politický vliv majoritního vlastníka. Nedošlo by ke shodě napříč politickým spektrem, nemyslím jen koalici.

Může se stát, že ani jedna z opavských fotbalových osobností nebude na pozici GM politicky přijatelná, důvody ale nyní nemá smysl rozebírat. Myslím si, že jasno budeme mít po prvním, druhém září, kdy se sejdou politické kluby, proběhnou koaliční jednání. V té době uvidíme, zda se nám podaří prosadit opavskou osobu, nebo dáme na stůl jméno člověka mimo Opavu.

Vy osobně byste viděl v manažerském křesle osobu opavskou?

Jsem spojený s klubem, jsem z Opavy. Teď fabuluji, že když to nebude například Petr Žemlík, tak to bude muset být Ferguson, takový rozdíl by mezi nimi musel být, abych upřednostňoval manažera, který není spojen s Opavou.

Vás uvidíme od třiadvacátého září v představenstvu?

Neměl jsem nikdy ambici se takhle etablovat v klubu. To, o čem se bavíme, obsazení pozic představenstva a dozorčí rady, je v kompetenci města, politiků na městě, zastupitelů a vlastníků klubu. Tam jsou osobní ambice relevantní. Vedle práce ve FAČR mám další povinnosti ve sportu, především v Olympijském výboru a České unii sportu.

Jsem v pozici, kdy nejsem závislý na tom, abych se musel prioritně angažovat tady v představenstvu nebo dozorčí radě, o tom rozhodnou zastupitelé. Minimálně do 23. září budu pomáhat klubu, aby se jeho situace nezhoršila, zůstala stabilizovaná a mohla se po valné hromadě zlepšovat.

Autor: Roman Brhel

19.8.2013 VSTUP DO DISKUSE 17
SDÍLEJ:
Trať z Krnova do Olomouce patří k nejpomalejším. Dnes to vlakům trvá téměř dvě hodiny. Studie proveditelnosti ukáže, zda elektrifikace a modernizace trati tuto dobu zkrátí.

Studie ukáže, jak zrychlit vlaky do Olomouce

Ilustrační foto.

Ujet od nehody? Dostaneme vás! vzkazuje moravskoslezská policie zbabělým řidičům

Klára Issová představila v Hradci nad Moravicí film o zoufalých ženách

Publikum v kině Orion bylo jedno z prvních, které mohlo film Zoufalé ženy dělají zoufalé věci v české premiéře vidět.

Hygienici: Chřipek i respiračních chorob přibývá

Počet případů akutních respiračních infekcí (ARI) v Moravskoslezském kraji pozvolna narůstá a s tím souvisí i počet osob ošetřených pro akutní respirační infekci na lékařských pohotovostních službách.

V Holasovicích vyroste hráz

Na pravém břehu řeky Opavy postaví Povodí Odry ochrannou hráz v povodí horní Opavy v délce 1497 metrů.

Tři schůzky s vážnou hudbou

/POZVÁNKA/ Kulturní středisko KUPE nabídne v závěru týdne zájemcům tři koncerty českých i světových skladatelů.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>