Nejvyšší muž SFC si pochvaluje práci generálního manažera Aloise Grussmanna. Sobotním zápasem s Břeclaví vstoupila Opava do jarní části, jejímž vrcholem má být postup do Fotbalové národní ligy.

„V našem případě ani jiná varianta nemůže existovat," podotkl Marek Hájek. Opavu čeká boj na více frontách. Na programu je i rekonstrukce trávníku na Městském stadionu. Více už předseda představenstva Slezského FC v následujícím rozhovoru.

(rozhovor vznikal minulý týden před zápasem s Břeclaví, pozn. redakce)

Jak je na tom Slezský FC před startem MSFL, která má skončit pro Opavu postupem do Fotbalové národní ligy.

Sportovní cíl je jednoznačný, tím je postup mužů do druhé ligy. Nic jiného si nepřipouštíme, o žádné jiné variantě se u nás ani nemluví.

Máte za sebou tři měsíce zimní přípravy, odehráli jste řadu zápasů, ve kterých se ukázalo, že by to na jaře nemuselo být špatné…

Za necelé tři měsíce práce se generálnímu manažerovi Aloisi Grussmannovi podařil neskutečný posun. Nejen že vyřešil personální záležitosti, také se podařilo dobře prodat Keresteše. Z tohoto zisku se nám podařilo nakoupit Polácha, Schneidera s Mrázkem, kteří nám pomohli vytvořit osu kvality a taky pozitivní konkurenci v týmu.

Máme za sebou přípravné soustředění na Slovensku, které nám vyšlo. Hráči mají vytvořený veškerý servis, a to tak, aby podali co nejlepší sportovní výkon na nejvyšší úrovni a splnili cíl, který se od nich očekává.

Po nástupu Aloise Grussmanna do funkce padaly i hlasy o tom, zda je to ta pravá osoba do pozice generálního manažera…

Řeknu to jednoduše. Mluví fakta a ta říkají jenom pozitiva. Skvělý výstup nejen co se týká trenérů a zajištění mládeže, ale taky vyřešení otázek týkajících se A týmu. Z FAČRU mám na něj taky pozitivní ohlasy. Skvěle zapracoval, nepřímo v agendě scoutingu a přípravě na něj, kdy celý region od Hlučína až po Šumperk zkomunikoval, dohodl spolupráci s kluby.

Myslím si, že v okolí není klub, s kterým bychom měli problém.

Není to tak dávno, co finanční kondice klubu nebyla zrovna nejlepší, když se muselo žádat o dotaci na město. Proto bylo docela s podivem, že jste absolvovali soustředění na Slovensku..

Finanční situace se podařila taky stabilizovat. Žádali jsme vlastníka, tedy město o dotaci. Pozitivní je, že pracujeme i s vlastními zdroji, kdy jsme dokonce získali za krátkou dobu, a to nejsme ani ve druhé lize, sponzory za milion korun.

Hlavně do této chvíle, což je čtvrt roku, hradíme všechno, tedy i soustředění, z jiných zdrojů než dotačních od města. Zatím jsme z této částky neinkasovali ani korunu.

Je to tedy tak, že na dotaci, o kterou jste žádali město, se ještě nesáhlo?

Ještě jsme tyto prostředky v letošním roce nepoužili, ale na mládež a po startu v druhé lize v průběhu roku budeme tyto finance využívat.

Opavský klub také inkasoval peníze za přestup Kozáka z Lazia Řím do Aston Villy, s nimi hospodaříte?

S penězi za Kozáka je to trochu jinak, už jsem to i prezentoval na zastupitelstvu. Ve skutečnosti je to tak, že Aston Villa platí přestupovou částku Laziu natřikrát. Ve stejných termínech máme my právo zúčtovat svůj nárok. Po dohodě nám zatím poslali první část ze tří. Je pravda, že je to jeden z těch zdrojů, se kterým nyní hospodaříme.

Co myslíte, že bude vaším největším protivníkem na jaře?

Po sportovní stránce to bude nabuzenost našich soupeřů se na nás vytáhnout. Za každou cenu uhrát proti nám co nejlepší výsledek. Trochu se můžeme obávat toho, abychom neměli smůlu jako na konci podzimu, kdy jsme malým sportovním štěstím přišli zbytečně o komfortní náskok.

Těchto chyb by se zkušený mančaft, jakým je Opava, měl vyvarovat. Celkově bychom měli jaro ustát.

Má kabina vypsanou nějakou speciální odměnu za postup?

Nikdy nebudu komentovat veřejně žádné odměny. Zastávám švýcarský model. Tak to mám i u zaměstnanců ve svých firmách. I ve fotbale jsou odměny absolutní tabu. Ostatně kromě účetní a mě nikdo neví, kdo pobírá jaký plat.

Jednu podstatnou věc ale řeknu. Úplně jsme změnili filozofii náhledu na prémiový řád. Ten ve třetí lize není, to podotýkám. Pokud postoupíme do druhé ligy, tak ho vždycky budeme stavět na motivačních prvcích. V praxi to znamená, že nebude mít nikdo žádný fix. Vždy se bude jednat o odměnu za předvedený výkon pro tým.

Pojďme ještě nyní ke stadionu. Když se podíváme na opavský trávník, tak to žádná hitparáda není. Třeba takové Kravaře jsou proti Opavě Nou Campem…

Trávník je náš obrovský problém. Od roku 2003 se do upgrade hřiště neinvestovala ani koruna. Je to malinko složitější, protože vlastníkem stadionu je město a např. státní dotace může čerpat jen občanské sdružení. Čeká nás s touto investicí ještě hodně práce.

Ale trávník v takovém stavu zůstat nemůže…

Katastrofální stav trávníku jsme řešili už před sezonou, kdy jsme na vlastní náklady udělali nejnutnější údržbu, na můj vkus strašně drahou na to, že se nejedná o investici do nového. Dobře si uvědomujeme, že před druhou ligou musíme vyřešit alespoň základ, který přijde zhruba na dva miliony, aby se druhá liga mohla vůbec hrát.

Velká rekonstrukce včetně vyhřívání by přišla zhruba na patnáct milionů. Budeme se snažit získat dotaci, jedná se o složitý proces, abychom tak vysokou částku na investici dostali. Já osobně jsem pro tu nákladnější variantu, tak, ať v Opavě máme vyhřívaný trávník.

To ale znamená, že by se nějaký čas nemohl hrát v Opavě fotbal…

Malá investice se plánuje už teď na léto. Znamenalo by to, že jeden až dva poslední domácí zápasy MSFL by se musely hrát jinde. Teď je otázkou, kde. Silný fanklub máme v Krnově, tak třeba tam, nebo v Kravařích či jinde v regionu.

Hovoří se o tom, že v létě má do Opavy přijít Zdeněk Pospěch či Pavel Zavadil…

Osobně jsem s nimi nemluvil, protože to není ani moje parketa. Vím ale, že Alois Grussmann se všemi hovořil. Sám Zdeněk prohlásil, že pokud se vrátí do Čech, tak jen do Opavy. Nyní je to o tom, zda prodlouží svůj kontrakt v Mohuči.

Všichni dobře víme, že Zdeněk by mohl tady hrát tři až pět let na kvalitní úrovni a byl by přínosem pro druhou, potažmo první ligu.

Říkáte první ligu. Na vyhlášení ankety Sportovce okresu jste o první lize mluvil, jak to mají fanoušci chápat?

První liga má dvě úrovně. Po sportovní stránce je reálná. Máme stadion, máme fanouškovské zázemí, které nám mohou závidět i prvoligové kluby. Dnes máme stabilizovanou firmu fotbalově, to znamená od financí až po personálie. Po této stránce jsme na ligu připraveni, a pokud by se vrátili zpátky hráči, o kterých jsme se bavili, můžeme na nejvyšší soutěž zaútočit.

Druhou věcí jsou peníze, i v tom směru se ale snažíme podnikat kroky, i když Opavsko je dost limitní, pokud jde o sponzoring.

Co byste před startem fotbalového jara vzkázal opavským fanouškům?

Chci, aby si fanoušci našli zpátky cestu na stadion, a to ve velkém množství, jak chodili na stadion před několika lety, ať je to tři až pět tisíc diváků. Aby se nebáli přijít s dětmi. My se jim na druhou stranu budeme snažit prostředí zatraktivnit. Minimálně od postupu do druhé ligy plánujeme změny a velkou podporu směrem k nim tak, aby na fotbal mohly chodit celé rodiny.