Ve slezské metropoli věří, že klub s velkou fanouškovskou základnou nebude hrát druhé housle. Během léta slušně posílil, hlavně pak Zdeňkem Pospěchem. Opava má za sebou loňskou hektickou sezonu, hlavně pak její první polovinu, kdy v klubu panovalo bezvládí.

Obrat k lepšímu nastal v prosinci s příchodem Marka Hájka jako předsedy představenstva a Aloise Grussmanna, který se chopil role generálního manažera. Cíle, které si nové vedení stanovilo, byly splněny. Áčko postoupilo, devatenáctka se zachránila, třešinkou na dortu byl postup rezervy do MSFL.

„Klub se nám podařilo stabilizovat. Během této sezony chceme áčko připravit tak, aby v dalším ročníku bojovalo o postupové příčky," řekl mimo jiné v rozhovoru pro Deník předseda představenstva Marek Hájek.

V sobotu startuje Fotbalová národní liga a v ní i Slezský FC Opava. Nabízí se otázka, v jakém stavu se v současné době klub nachází…

Jedním slovem ve výborném. Prolíná se to ve všech úrovních, ať už je to oblast sportovní nebo hráčská, pokud budeme mluvit o prvním týmu. Je třeba ale klub vnímat od prvního týmu až po nejmladší přípravky. Máme jak hráčsky, tak trenérsky tyto kategorie dobře zabezpečeny.

Další stránkou jsou finance. Tady v tomto směru se nám podařilo klub stabilizovat, máme možnost realizovat strategie. Měli jsme prostředky k tomu, abychom mohli nakoupit hráče, samozřejmě že jsme nic nepřeháněli, přece jenom budget na přestupy byl omezený.

Nepouštěli jsme se třeba do přetahování o hráče. Prostor dostávají naši mladí hráči a věřím, že ta trpělivá cesta přinese své ovoce už během podzimu.

Los nemáte jednoduchý, první dva zápasy hrajete venku…

Nedívám se na to, jak dopadne první zápas, je pravda, že los je těžký, dokonce budu v klidu i po šesti zápasech (usměje se).

Na tiskové konferenci, na které se představoval Zdeněk Pospěch, jste otevřeně mluvil o první lize, platí to stále?

První tým stavíme tak, abychom o první ligu hráli. Bude to ale spíše otázka další sezony. Myslím si, že se nám podařilo sestavit kvalitní mužstvo, které je stabilizované. Všechny posty máme zdvojené. Jsme tak zajištěni pro případ zranění. Zaskočit nás nemůže ani případná nabídka za našeho hráče z vyšší soutěže nebo zahraničí.

Nikomu nechceme bránit ve sportovním růstu. Tým je postaven strukturálně výborně, ale pro první ligu musí sám na sobě ještě vnitřně pracovat, hráči musí pochopit, že je třeba stále se zlepšovat, mají k tomu ideální podmínky a kvalitní trenéry.

Vidím to tak, že pokud budeme stabilní, tak o postupové příčky budeme hrát příští rok.

Během zimní přestávky došlo k velkému zemětřesení v managementu. Jak s odstupem času tyto změny vnímáte?

Personální změny mají svou časovou posloupnost. Jsem přesvědčený, že v současné době je složení managementu ideální pro provozní stránku klubu. Nebudu přehánět, když řeknu, že se nám během krátké doby podařil v uvozovkách sportovní zázrak.

Máme áčko ve druhé lize, béčko v MSFL a všechny mládežnické týmy v nejvyšších soutěžích. Sám jsem nečekal, že když Alois Grussmann před půl rokem nastupoval, že se mu to podaří. Klobouk dolů před tím, co se mu podařilo. Je jedním z hlavních strůjců toho, kde se současná Opava nachází.

Jeho vize a strategie posouvají klub dál. Musíme se držet jednoho, a to dobré práce s mládeží. Dělali jsme analýzy pro vlastníka a z těch vyplynulo, že osmasedmdesát procent lidských a finančních zdrojů dáváme do mládeže. Teď se nám to začne postupně vracet.

Jednou z novinek nové sezony mělo být i to, že Opava měla své domácí zápasy hrát v pátek. Nakonec jste ale fanouškům ustoupili a vrátili hrací den na sobotu…

Neřekl bych, že bychom ustoupili. Rozhodli jsme se tak po společné konzultaci. Byli jsme přesvědčeni o tom, že by bylo dobré pátky otestovat. Mohlo jít o jednu z variant, která by přitáhla do ochozů více diváků. Dokud to ale neotestujeme, těžko se nám to podaří zjistit.

Nakonec jsme situaci vyhodnotili tak, že zůstaneme u sobotních termínů. V současné době víme, že máme několik kolizí ve sportovních termínech jak s basketbalem, tak hokejem, dokonce nás žádali i naši soupeři, abychom hráli v pátek. Vidím to tak, že během podzimu jeden nebo dva zápasy v pátek odehrajeme.

Vedle prvního týmu postoupilo i vaše béčko, což byl nakonec taky jeden z cílů. Vaši konkurenti ale rezervní týmy ruší…

Béčko je pro Opavu důležité. Souvisí to s tím, že jsme klub, který klade důraz na mládež. Máme kluky, kteří od osmi do devatenácti let hrají nejvyšší mládežnické soutěže, v béčku tak vidí svou perspektivu. Třetí liga je fantastická k tomu, že kluci, kteří vyjdou z devatenáctky, mají možnost hrát kvalitní soutěž, pro ty nejlepší je to ideální odrazový můstek pro posun do prvního týmu.

Ale tím se navrší rozpočet klubu…

Finančně je to náročnější, protože když něco děláme, tak pořádně. Chceme mít tým zajištěný výborně po servisní stránce, od trenérů přes maséra až po lékaře. Nejde ale o žádné závratné částky. Je jasné, že pokud z toho nechceme mít kočkopsa, něco to stát bude. Malinko dražší je i cestování.

Hráči v tomto týmu mají profi smlouvy?

Je to tým fungující na amatérské bázi, v podstatě profesionální smlouvy neřešíme. Perspektivní kluci ale mají neamatérské smlouvy, protože fotbalové prostředí je tak nastaveno. Pokud hráč tuhle smlouvu nemá, mohlo by se stát, že čas i finance do jeho přípravy nezúročíme.

Jak pokračuje spolupráce s okolními kluby?

Spolupráci bych rozdělil na dvě úrovně. V první řadě jsou to kluby v našem přímém okolí, se kterými máme uzavřené smlouvy výhodně pro obě strany. Specifický je Hlučín, který to má blízko i k Baníku a Karviné. S jeho vedením, jak starým, tak novým, jsme navázali úzké styky. Koneckonců u hlučínské devatenáctky je trenérem náš bývalý hráč a trenér Jarda Kolínek.

Pokud jde o ligové kluby, tak tam je to posunuto do osobní úrovně, ať už mé nebo Aloise Grussmanna.

Jak to vypadá s otázkou strategického partnera pro SFC?

Se současným vlastníkem jsme si stanovili perspektivní vývoj pro Opavu a otázku partnera řešíme už několik měsíců. Bohužel jsme se dostali do pozice, kdy místní – i nadnárodní firmy do fotbalu jako strategický partner jít nechtějí, a to kvůli negacím, které má fotbal generovány už z historie, a i kvůli některým médiím, která dělají negativní auru okolo vedení českého fotbalu a pana Pelty.

Chceme takového partnera, který bude garantovat působení v klubu minimálně na čtyři roky. Pozitivum vidím v tom, že se nám s mnoha našimi stávajícími partnery podařilo navýšit smlouvy. Díváme se také po mezinárodní sféře mimo Českou republiku.

Už nějaká jednání proběhla?

Jednání proběhla, měli jsme tady dokonce dva zahraniční subjekty, obě jednání ještě nejsou uzavřena.

Asi neprozradíte, o koho jde…

To v žádném případě, to by byla cesta, která by nám nepomohla. Konkrétnější můžeme být, až budou tato jednání uzavřena.

Pochvalujete si, že fotbal se vám podařilo stabilizovat, jenomže mohou přijít volby a po nich může být vše jinak…

Má to dvě úrovně. Předpokládáme, že ať volby dopadnou jakkoliv, bude se nové vedení jako vlastník stavět ke svému vlastnictví pozitivně. Jsem také přesvědčen, že nikdo z naší regionální politické scény nejde do voleb s tím, že nechce, aby fotbal, basketbal nebo hokej přestal fungovat.

Vzhledem k tomu, jak máme nyní perfektně nastavenou mládež, což město vyžaduje, nebude problém obhájit zdroje do fotbalu tak, jak tomu bylo na předešlých zastupitelstvech, kdy fotbal bojoval o holý život. Nedovedu si představit, že by se zastupitelé jako vlastníci klubu negativně stavěli k mládežnickému fotbalu, kam jde zhruba osmdesát procent zdrojů.

Je to o jednáních a informovanosti, protože negativní informace se okolo fotbalu táhnou mnoho let.

Druhou úrovní je personální obsazení hlavně vedení stran a hnutí, tady bude rozhodovat, jaký budou mít vztah k segmentu kultura, sociálno a sport, protože ty se složitě zabezpečují. Myslím si osobně, že nikdo z nových politiků nebude chtít fotbal, basket a hokej zrušit.

Co byste opavským fanouškům vzkázal před startem Fotbalové národní ligy?

Máme dvě skupiny fanoušků. První jsou ti, kteří na něj chodí několik let, kteří nám fandí, i když se nám nedaří, to je náš základ, naše jádro. Těm bych rád vzkázal, že jsme udělali maximum pro to, aby šel opavský fotbal nahoru. Proto dojděte za námi, fanděte, fanděte slušně, fanděte opavskému fotbalu.

Těm druhým, kteří jsou nalákaní postupem a třeba příchodem Zdeňka Pospěcha, chci říci, že naše náruč je pro všechny otevřená a uvítáme je v co největším počtu.