Ten ještě nedávno nastupoval v mládežnických reprezentacích a poslední půlrok strávil v nižší německé soutěži. Hlučín vnímá jako odrazový můstek do velkého fotbalu.

„Už před půl rokem jsem byl v kontaktu s trenérem Valachovičem. Rozhodoval jsem se, kam půjdu, protože s Baníkem jsem se domluvil, že budu někde na hostování. Nakonec jsem skončil v Německu, kde jsem odehrál podzim, skončil jsem a nyní jsem tady," popisuje námluvy s hlučínským klubem Marek Novák.

Jak bylo předesláno výše, ten první polovinu letošní sezony strávil v německém výběru Optik Rathenow. „Rathenow hrál čtvrtou ligu, spadl do páté, ale chtěl se zpátky zvednout. Po podzimu jsme skončili druzí, což je celkem slušné. Uvidíme, jak kluci dohrají druhou půlku sezony," pousmál se nadějný mladík, který se v Optiku potkal s dalším bývalým hráčem Hlučína Martinem Skřehotem.

V Německu se mu líbilo. „Zázemí je tam celkem slušné, klub má dvě hřiště a jednu umělku. Peníze jsou tam lepší než v Česku, je to něco jiného," přiznal dvacetiletý fotbalista, který si zahrál také v německém poháru proti slavnému St. Pauli.

„Byl to velký svátek, mluvilo se o tom měsíc dopředu. Na zápas přišlo pět tisíc lidí, jinak jich na nás chodilo kolem dvou set. Utkání jsme prohráli 1:3, což podle výsledku nevypadá tak špatně, ale herně to byl velký rozdíl. Bylo znát, že St. Pauli hraje druhou ligu, hráli v úplně jiné rychlosti," popisoval Novák, jenž s fotbalem začínal v Brumově a následně se přesunul do ostravského Baníku.

Dokonce si zahrál také v mládežnických výběrech české reprezentace. „Byl jsem v nich od vznikající kategorie U15 až po osmnáctku. Odehrál jsem nějaké zápasy na Islandu v kvalifikaci. Pak jsem jezdit přestal," upřesnil středopolař, jenž teoreticky může nastoupit i na postu útočníka.

„Odmalička jsem hrál v útoku, ale hned po prvním utkání v Baníku jsem se posunul na střed zálohy, kde jsem už zůstal," vysvětlila zimní hlučínská posila.

Podobně jako spousta dalších fotbalistů bere Hlučín jako možnost prorazit do velkého fotbalu. „Hodně kluků odsud odchází výš. Ve třetí lize se dá zviditelnit. Mým základním cílem je zahrát si v Česku první ligu, jestli bych se potom dokázal prosadit i do zahraničí, to je otázka," dodal na závěr Marek Novák.

Jan Šimek